همایش «جمهوری اسلامی؛ اگر مطهری بود» برگزار می‌شود

تهران- ایرناپلاس- انجمن اندیشه و قلم با همكاری پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به مناسبت چهلمین سال شهادت استاد مطهری، همایشی را با عنوان «جمهوری اسلامی؛ اگر مطهری بود» برگزار می‌كند.

به گزارش روابط عمومی انجمن اندیشه و قلم، در پیش درآمد این همایش كه در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته، آمده است:

«گرچه استاد مطهری، تنها 80 روز بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به دست گروه فرقان ترور شد و حضورش در نظام نوپای پس از انقلاب حتی به سه ماه نیز نرسید، اما رهبر انقلاب آثار او را مبنای فكری نظام جمهوری اسلامی ‌دانسته‌ و امام خمینی(ره) بنیانگذار انقلاب نیز آثار او را بدون استثنا مفید خوانده‌اند.
زمانی كه انقلاب در حال شكل‌گیری بود، این آیت‌الله مرتضی مطهری بود كه با سخنرانی‌ها و كتب خود، نظامی جدید را وعده می‌داد. در شب رفراندوم 12 فروردین كه قرار بود مردم به نظام جمهوری اسلامی رأی «آری یا نه» بدهند، او بود كه در تلویزیون ایران، مختصات نظامی را كه مردم به آن دل بسته بودند، ترسیم كرد.
با این حال، اكنون كه چهل سال از شكل‌گیری جمهوری اسلامی و نیز شهادت این چهره شاخص گذشته است، باید به این پرسش پاسخ داد كه آیا جمهوری اسلامی در عمل نیز مطابق اندیشه یكی از برجسته‌ترین ایدئولوگ‌های خود پیش رفته است؟ به ویژه كه برخی معتقدند این نظام در عمل فاصله‌هایی با تبیین استاد مطهری داشته و حتی فرزند او عنوان می‌كند اگر پدرش زنده بود، برخی وقایع كه هركدام تأثیرات جدی در سرنوشت جمهوری اسلامی داشتند، رخ نمی‌داد.
اكنون همزمان با چهلمین سالگرد شهادت استاد مطهری، علاوه بر آن پرسش محوری، تأمل درباره سؤالات زیر نیز لازم است:
1- آیا اساساً نظام فكری كه استاد مطهری عمدتاً در قبل انقلاب عرضه كرد، ظرفیت شكل‌دهی یك نظام سیاسی در عصر كنونی را داشت؟
2- آیا آنچه در تصویب قانون اساسی و دیگر قوانین و رهنمودهای اصلی نظام شكل گرفت یا اكنون از سوی تئوریسین‌های فعال جمهوری اسلامی بیان می‌شود، با اندیشه مطهری همخوانی دارد؟
3- آیا آنچه در عمل در جمهوری اسلامی اتفاق افتاد با نظرات استاد شهید منطبق بود؟

نشست «جمهوری اسلامی، اگر مطهری بود»، قرار است با بهره‌گیری از حضور چهره‌های اندیشمند با رویكردهای گوناگون پاسخ به چنین سؤالاتی را در دستور قرار دهد؛ نشستی كه از سوی انجمن اندیشه و قلم و پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار می شود.

در این همایش، ابتدا دكتر علی مطهری، فرزند شهید مطهری و نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین رسول جعفریان، رئیس كتابخانه دانشگاه تهران سخنرانی خواهند كرد و سپس میزگردی با موضوع محوری همایش، با حضور دكتر مقصود فراستخواه، حجت‌الاسلام والمسلمین حمید پارسانیا و دكتر محسن آرمین شكل می‌گیرد.

زمان این همایش، عصر روز شنبه چهاردهم اردیبهشت ماه، از ساعت 16 است و در محل پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نشانی خیابان ولیعصر، خیابان دمشق، پلاك 9 برقرار است. حضور عموم علاقه مندان در این نشست آزاد است.