۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۲۶
کد خبر: 83306571
۰ نفر
ارتباط پايان ليگ و سال آخر مجلس با استيضاح وزير ورزش!

تهران- ايرناپلاس- تقارن پايان ليگ برتر فوتبال با ماه‌هاي پاياني مجلس دهم، استيضاح عجيبي را رقم زده است.

18 تن از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي استيضاح وزير ورزش و جوانان را تقديم هيأت‌رئيسه كرده اند و موضوع براي بررسي بيشتر به كميسيون مربوطه ارجاع داده شده است. اما نكته جالب اين است كه عمده امضا‌ها از نمايندگان مناطق شمال‌غرب ايران است و 3 بند از ااستيضاح دقيقاً مربوط به اتفاقات ليگ برتر فوتبال بوده و دو مورد آن مستقيماً به باشگاه تراكتورسازي ربط دارد.

*دلايل عجيب يك استيضاح

اين دلايل كه به خاطر آن‌ها استيضاح مسعود سلطاني‌فر مطرح شده، در نوع خود جالب است:

- اقدامات خلاف اخلاق و قانون در فوتبال، از جمله شرط بندي

- اتفاقات به خصوص در ورزشگاه‌هاي فوتبال نشان داده كه اين ورزش صرفاً باعث بداخلاقي، فشار روحي و تفرقه قومي شده و وحدت ملي را مخدوش كرده است.

- بررسي بودجه‌ها نشان مي‌دهد حيف و ميل در يك باشگاه برابر با بودجه ورزش خيلي از استان‌هاي كشور است كه اين يعني عدول از رسالت وزارت ورزش و جوانان

- عدم اهتمام جدي به بخشي از مسئوليت مرتبط با جواناناقدام اين نمايندگان در حالي مي‌تواند هواداري از تيم محبوب همشهريانشان تلقي شود كه قبلا مالك اين تيم، ناكامي‌هاي اخير آن را با عباراتي، چون نتايج مهندسي‌شده، ريختن «گرانول» روي چمن در بازي با سپيدرود، تباني دروازه‌بان تيم با حريف، سوت زدن داوران به سود يك تيم خاص و ... توجيه كرده بود.*نتايج تغيير نمي‌كند

گرچه محسن فروزان و همسرش اخيرا به اتهام شرط‌بندي مدت كوتاهي بازداشت شدند، اما صرف نظر از اين كه تخلف دروازه بان تراكتورسازي هنوز تاييد نشده، به گفته احمدرضا براتي رييس كميته حقوقي و تدوين مقررات فدراسيون فوتبال، حتي اگر شرط بندي شخصي ثابت شود، نمي‌تواند نتايج مسابقات را تغيير دهد و چنين حكمي نه در مقررات داخلي و نه در مقررات بين‌المللي وجود ندارد. نكته ديگر اين كه اين موضوع در صورت صحت ربطي به وزير ورزش ندارد و حتي در صورت اثبات موضوع شرط بندي محسن فروزان، مسئولان باشگاه متبوعش بايد پاسخ‌گو باشتند.

گرچه ممكن است برخي نمايندگان مشاركت در اين استيضاح را با وجهه طرفداري از تيم منطقه خود هزينه انتخابات كنند، اما به نظر مي‌رسد وظايف نمايندگان، به ويژه در شرايط خاص كنوني كشور اقتضائات ديگري دارد.