آرام، رمانتیك و امیدوار- سیدعلیرضا موسوی*

تهران- ایرناپلاس- روز گذشته بهنام صفوی یكی از جوانان خواننده حوزه پاپ درگذشت. او از سال 92 درگیر بیماری مغزی بود و پس از شش سال دست و پنجه نرم كردن با بیماری، متأسفانه این دنیا را ترك كرد.

مهم‌ترین ویژگی رفتاری صفوی، ادب و فروتنی و نكته برجسته در حوزه خوانندگی‌اش، شباهت صدایش به رضا صادقی بود. در آغاز فعالیتش از جانب برخی افراد و گروه‌های موسیقی متهم به تقلید شد، اما خودش در گفت‌وگویی از شباهت صدایش به رضا صادقی گفت و نه تقلید. البته گذشت زمان نشان داد كه بهنام با وجود شباهت صدایش، راه خودش را در مسیر موسیقی طی می‌كرد و شنوندگان آثارش متوجه تفاوت‌های صدای او با خواننده مشكی‌پوش شدند.

صفوی در عمر 36 ساله خود، چهار آلبوم رسمی و یك آلبوم غیررسمی منتشر كرد. او ابتدا و به‌صورت غیررسمی آلبوم «بگو دوستم داری» را در 9 قطعه و در سال 83 منتشر كرد. این آلبوم خیلی كم شنیده شد و برای تولید آلبوم بعدی‌اش 5 سال منتظر ماند.

قطعه «عشق من باش» یك‌‌دفعه او را مشهور كرد. سال 88 با آلبومی به همین نام به سطح اول موسیقی كشور آمد. آلبوم 37 دقیقه‌ای «عشق من باش» 9 قطعه داشت. ترانه‌های این آلبوم را زانیار خسروی، ساغر شفیعی، رضا ناظری، شهرزاد طباطبایی، زهرا كلاته و علی بحرینی سروده بودند. ملودی‌ها از خود بهنام، سیروان خسروی، حمید عسگری و شهاب رمضان و تنظیم قطعات از سیروان خسروی و بهنام صفوی بود. قطعه «عشق من باش» با ترانه زانیار خسروی و ملودی بهنام صفوی و تنظیم سیروان خسروی به‌عنوان معروف‌ترین قطعه آلبوم به‌عنوان «سرآلبومی» قرار گرفت. قطعه‌ای كه تمام بار آلبوم را به دوش كشید و باعث شنیده شدن بقیه قطعات شد. این قطعه به رادیو و تلویزیون هم راه پیدا كرد. تُن صدای آرام و پراحساس صفوی، ترانه‌های او را انتخاب مناسبی برای لحظه‌های عاشقانه كرده بود. این آلبوم فروش بالایی نیز داشت و شرایط را برای كار‌های بعدی صفوی آماده كرد.

صفوی پس از سه سال سراغ آلبوم رسمی دومش رفت و «آرامش» را در سال 91 منتشر كرد. حال و هوای این آلبوم از آلبوم قبلی دور نبود و این بار بهنام سراغ نفرات جدیدی رفته بود. پگاه موسوی، محمد كاظمی، مریم اسدی، امیر ارجینی و دانیال طهماسبی كه برای بار اول با صفوی كار می‌كردند، ترانه‌های «آرامش» را سرودند. ملودی‌های پنج قطعه توسط خود بهنام و دو قطعه هم توسط شهاب رمضان ساخته شده بودند. ملودی دو قطعه دیگر نیز به‌صورت مشترك توسط بهنام و زانیار خسروی ساخته شدند. سیروان خسروی كه در آلبوم «عشق من باش» پنج قطعه را تنظیم كرده بود، این بار مسئولیت تنظیم سه قطعه را داشت. زانیار خسروی و امیر میلاد نیكزاد دو قطعه را به‌صورت مشترك تنظیم كرده‌اند. امیر عظیمی تنظیم قطعه اركسترال «پشیمونم» كه متفاوت‌ترین قطعه این آلبوم بود را بر عهده داشت و بهنام صفوی نیز دو قطعه را تنظیم كرده بود. نكته جالب اینكه «آرامش» هم مانند «عشق من باش» 9 قطعه داشت. این آلبوم هم مورد استقبال نسبی طرفداران موسیقی قرار گرفت. حال و هوای این آلبوم هم آرام و عاشقانه با تك‌ آهنگ شاد بود.

«فوق‌العاده» نام سومین آلبوم رسمی صفوی بود كه در سال 93 و با فاصله زمانی دو سال نسبت به «آرامش» منتشر شد. این آلبوم با یازده قطعه به بازار آمد و هنرمندانی چون كوشان حداد و غلامرضا صادقی در بخش تنظیم‌های این آلبوم به كمك بهنام صفوی آمده بودند. تمام ملودی‌های این آلبوم را نیز خود بهنام ساخته بود. 10 قطعه از ترانه‌های این آلبوم را محمد كاظمی سرود و قطعه «چند بار عاشق شدی» را هم مریم اسدی گفته بود. نامزد شدن آلبوم «فوق‌العاده» به‌عنوان بهترین آلبوم موسیقی پاپ در سومین دوره جشنواره موسیقی ‌ما در سال 94 مهم‌ترین اتفاق خوب ممكن برای صفوی و آلبومش بود. هرچند این آلبوم در بازار توفیق كار‌های قبلی‌اش را نداشت. البته در همین روز‌ها صفوی پیگیر مسائل درمانی خودش هم بود و موسیقی را هم به‌طور جدی ادامه می‌داد.

«معجزه» شاید همان اتفاقی بود كه صفوی دنبالش بود و این نام را روی آلبوم آخرش گذاشت. سال 95 این آلبوم با 13 قطعه منتشر شد و این بار پای بسیاری از ترانه‌سرایان به همكاری با بهنام باز شد. روزبه بمانی، دكتر افشین یداللهی، محمد كاظمی، مهرزاد امیرخانی، حسین غیاثی، مریم اسدی و امین بامشاد ترانه‌های آلبوم آخر صفوی را سرودند. بهروز صفاریان، معین راهبر، مهران عباسی، آرون حسینی، حامد برادران، بهنام كریمی و غلامرضا صادقی قطعات این مجموعه را تنظیم كرده‌اند. قطعه «معجزه» از این آلبوم با توجه به حال جسمی و روحی صفوی توسط روزبه بمانی سروده شده است. تم حاكم بر آلبوم آخر، امید، آرامش و البته گاهی اندوه است. هرچند كه همچنان قطعه شاد هم سهم خودش را دارد.

اگر تمامی قطعات صفوی را بشنویم، آرامش، امید و عشق مضمون مشترك همه‌شان است. ویژگی‌هایی كه شاید برگرفته از روحیات خود او باشد. روحش شاد.


*روزنامه‌نگار