آموزش موسیقی خوب را از دبستان‌ها شروع كنید

تهران- ایرناپلاس- رئیس انجمن موسیقی استان تهران معتقد است كه باید آموزش موسیقی از مدارس شروع شود تا دانش‌آموزان از ابتدا با موسیقی خوب و ایرانی آشنا شوند.

در روز‌هایی هستیم كه حال موسیقی ایرانی زیاد خوب نیست و هنرمندان این عرصه محدودیت‌هایی برای فعالیت و ارائه كارهایشان دارند. رسانه ملی توجهی به موسیقی خوب و ایرانی ندارد و تكلیفش با مخاطب هنوز روشن نیست. از طرفی هم فضای مجازی در قبضه موسیقی‌های مخرب و آلوده و مبتذل است و كار به جایی رسیده كه بعضا كودكان و نوجوانانمان جلف‌ترین نوع موسیقی را برگزیده‌اند و دیگر تهدید و تنبیه هم راهگشا نیست.

در این اوضاع و احوال، شهرام صارمی، رئیس انجمن موسیقی استان تهران خبر خوشحال كننده‌ای را اعلام كرده كه كورسوی امیدی را روشن می‌كند. او از برگزاری كنسرت‌های ماهانه با عنوان «شب‌های موسیقی استان تهران» در 15 شهرستان استان تهران خبر داده است.
صارمی درباره «شب‌های موسیقی استان تهران» به خبرنگار ایرناپلاس گفت: انجمن موسیقی در همه شهرستان‌های استان تهران شعبه دارد. قرار است به‌واسطه همین شعبه‌ها، ابتدا گروه‌ها در شهرستان خودشان برنامه اجرا كنند و در نهایت گروه‌های منتخب در شهر تهران جمع شوند و كنسرت اجرا كنند. احتمالاً اختتامیه این برنامه در آبان برگزار می‌شود.

امكانات كنسرت در شهرستان‌ها مهیا شود
وی هدف از این برنامه را تقویت گروه‌های موسیقی شهرستانی اعلام كرد و گفت: انجمن با شهر تهران كاری ندارد، چون اینجا امكانات و شرایط تا حدی مهیاست، ولی در شهرستان‌ها مشكلات زیادی وجود دارد. ما قصد داریم همه انرژی‌مان را روی این 15 شهرستان بگذاریم. بعضی شهر‌های استان، سالن مناسب كنسرت ندارند و برخی هم سیستم صوتی مناسب ندارند. ما سعی می‌كنیم كمك كنیم تا این مشكلات رفع شود و باید امكانات اجرا را فراهم كنیم تا به هدف نهایی كه ترویج و جریان پیدا كردن موسیقی در شهرستان‌هاست برسیم، نه اینكه این‌ها را بیاوریم تهران. این برایمان مهم است در 15 شهرستان استان، كنسرت‌ها اجرا شوند.

صارمی درباره نحوه تأمین مالی این مجموعه به حمایت‌های دولتی اشاره كرد و افزود: ما از اداره كل ارشاد استان تهران و ادارات در شهرستان‌ها قول‌هایی گرفته‌ایم كه حمایت كنند. الزاماً هم پول نمی‌خواهیم. همین كه زیرساخت‌ها درست شود، مثلاً سالن تجهیز شود و سیستم صوتی خریداری شود، خوب است. این امكانات اگر تأمین شود، برای خودشان در همان منطقه باقی می‌ماند و به نفع هنرمندان همان شهر است.

رئیس انجمن موسیقی استان تهران درباره تدارك برنامه‌های آموزشی برای افزایش كیفیت گروه‌های موسیقی اعلام كرد: انجمن در كنار كمك‌های اجرایی، كارگاه‌های آموزشی را نیز در شهرستان‌ها برگزار خواهد كرد تا سطح و كیفیت هنرمندان موسیقی در شهرستان‌ها كه شاید به اساتید كمتر دسترسی داشته باشند، ارتقا پیدا كند.

آموزش موسیقی در مدارس
شهرام صارمی در پایان با اشاره به اتفاقات اخیر در مدارس با نقد فضای هیجانی رسانه‌ای گفت: تا این‌گونه اتفاقات رخ می‌دهد، همه شلوغ می‌كنند و هیاهو می‌شود، ولی یك هفته بعدش همه ماجرای دانش‌آموزان را فراموش می‌كنند و دیگر كسی به فكر نخواهد بود. این مشكلات دلایل زیادی دارد و گاهی هم مسئولان مدرسه مقصر نیستند. عدم ترویج موسیقی خوب در جامعه و توجه نكردن به موسیقی كودك و نوجوان باعث این خلأها می‌شود. به نظر من، موسیقی باید در تمام مقاطع آموزشی كشور، از ابتدایی تا دبیرستان وجود داشته باشد و طبق فرهنگ و ضوابط خودمان، موسیقی خوب آموزش و ارائه داده شود. الان دیگر از دستمان در رفته است و اگر این كار را بكنیم و بچه‌ها از دبستان با موسیقی خوب آشنا شوند، برای 20 سال بعد نتیجه می‌دهد. بینید ساسی مانكن در تمام سایت‌ها هست، آیا ما توانسته‌ایم برای موسیقی فاخر خودمان این كار را بكنیم كه اینقدر فراگیر شوند؟ آیا توانسته‌ایم این خوراك را برای مردم و فرزندانمان تهیه كنیم؟