پاسخ رئیس قوه قضاییه به درخواست برگزاری نشست خبری

تهران- ایرناپلاس- یكی از دانشجویان حاضر در جلسه دیدار تشكل‌های دانشجویی با رئیس قوه قضاییه می‎گوید كه من برگزاری نشست‎های مطبوعاتی را به ایشان پیشنهاد دادم ولی آقای رئیسی گفتند كه ما اهل عمل هستیم و نه صحبت كردن، نشست مطبوعاتی هم یعنی صحبت كردن.

یوسف سلطانیان دبیر انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی شریف درباره جزئیات دیدار برخی تشكل‎های دانشجویی با حجت‎الاسلام سید ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه می‎گوید: من در این جلسه مطرح كردم كه قوه قضاییه اگر می‎خواهد با فساد مبارزه كند، در مرحله اول باید متوجه خود بشود و راه‌های فساد را در درون خود ببندد و با آن مقابله كند. درحال حاضر برخی قضات مستقل عمل نمی‎كنند و به‎همین دلایل برای برخی احكام سنگینی صادر می‎شود ولی برای كسی مثل قاضی مرتضوی نهایتا دو سال حبس صادر می‎شود كه چگونگی اجرای آن هم با حرف و حدیث روبه‌روست.

دبیر انجمن اسلامی دانشگاه شریف تأكید می‎كند: به نظر می‌رسد قدرت و سرعت عملی كه در برخورد با فعالان اجتماعی و رسانه‌ای ‎خرج می‌‌شود، در مقابله با فساد و پرونده‎هایی مثل پرونده دكل‎های نفتی خرج نشده ‎است.

او همچنین می‎افزاید: من در جلسه هم تأكید كردم كه برخورد‌های قهرآمیز با فعالان اجتماعی، دانشجویی و فعالان حوزه زنان باعث می‎شود امید به اصلاح در جامعه از بین برود و فضای جامعه نیز به خشونت كشیده شود.

سلطانیان در ادامه می‎گوید: بسیاری از فعالان اجتماعی و دانشجویی بدون توضیح مشخصی و تنها با اتهامات كلی احكام سنگینی دریافت می‎كنند.

او ادامه می‎دهد: من در صحبت‎هایم به عنوان راهكار؛ حضور اصحاب رسانه در دادگاه‎ها و جلسات و همچنین از سرگیری نشست‎های مطبوعاتی را پیشنهاد دادم. آقای رئیسی هم فقط این موضوع را پاسخ دادند و گفتند كه ما اهل عمل هستیم و نه صحبت كردن، نشست مطبوعاتی هم یعنی صحبت كردن. ما تا زمانی كه وضعیت پرونده‎ای به سرانجام نرسد و حكم آن قطعی نشود، درباره آن صحبت نمی‎كنیم.

دبیر انجمن اسلامی دانشگاه شریف همچنین ضمن تقدیر از اصل برگزاری این جلسه كه دانشجویان مختلف از طیف‌های مختلف به آن دعوت شده بودند، گفت: شاید گاهی اینطور به نظر می‌رسید كه رئیس قوه قضاییه بیشتر به سؤالات و بحث‎های گروه‎های همسو پاسخ می‎دادند، اما بالاخره ما هم در این فضا سعی كردیم دیدگاه‌هایمان را به روشنی بیان كنیم.