از دست‌های پشت پرده و نتایج مهندسی شده تا واژه‌نگاری در فضای مجازی

تهران- ایرناپلاس- اهالی فوتبال با تعابیری همچون «دست‌های پشت پرده»، «آقایان»، «برخی‌ها»، «نتایج مهندسی شده» آشنایی کامل دارند؛ اما حالا عبارات جدیدی شنیده می‌شود. دیگر نه در مصاحبه‌ها، بلکه در فضای مجازی هر مربی و بازیکن، پستی در اینستاگرام می‌گذارد و در آن به هر کسی که بخواهد، می‌تازد.

فرقی نمی‌کند تیمش برده، باخته یا مساوی کرده است، چراکه فقط این حضور در فضای مجازی و این دیده شدن‌ها برای به اصطلاح خشنود کردن دل هواداران! به هر طریقی باید انجام پذیرید. ورزشکار، هنرمند و نماینده مجلس اصلاً مهم نیست؛ فقط باید چیزی نوشت که دیگران با خواندن آن لذت وافی ببرند! مانند آنچه پس از باخت پرسپولیس مقابل پاختاکور تحت عنوان دو کارته بودن دروازه‌بان این تیم در فضای مجازی پخش شد و دهان به دهان گشت و بعد مشخص شد توهمی بیش نیست؛ یا جنجالی که قبل از بازی پرسپولیس و سپاهان رئیس کانون هواداران پرسپولیس رقم زد که در پایان منجر به آن درگیری‌ها شد.

واژه‌نگاری‌ در فضای مجازی

در تازه‌ترین واژه‌نگاری‌های فضای مجازی، فرهاد مجیدی از فدراسیون فوتبال، برخی کارشناسان داوری و برخی پیشکسوتان استقلال گرفته تا وزیر و معاون وزیر ورزش و جوانان را مورد تاخت قرار داد و البته بعد از ساعاتی پست خود را ویرایش کرد و در پست جدید ضمن حذف کلمه وزیر و معاون وزیر، واژه «معاون وزیر امور خارجه» را جانشین آن کرد تا بدین ترتیب نسبت به صحبت‌های عراقچی معاون وزیر امور خارجه موضع‌گیری کرده باشد. سیدعباس عراقچی در گفت‌وگوی تلویزیونی ابراز امیدواری کرده بود تیم محبوبش پرسپولیس قهرمان لیگ شود. این دومین حاشیه عراقچی در چند روز اخیر است. او که چند روز پیش درباره اخراج مهاجران افغانستانی از ایران حرف زده بود، از سوی مجیدی متهم به تأثیرگذاری در داوری‌های لیگ برتر هم شد.

پست اینستاگرام

فرهاد مجیدی در پست اینستاگرامی خود نوشت: «استقلال قهرمان نشد و به همه‌ آنچه می‌خواستند، رسیدند. از فدراسیون گرفته تا وزیر و معاون وزیر که در میانه این همه بحران خارجی و داخلی، گرانی و فروپاشی اقتصادی، اختلاس و فساد، آرزویش این است که پرسپولیس قهرمان شود. این همه بدبختی گریبان‌مان را گرفته و فوتبال شادی و تسکین موقت دردهای همه‌ی ماست که آن را آلوده به ناحق می‌کنند و از ما دریغ می‌کنند. گل سالم ما را مردود اعلام کردند و فقط حق بازیکنان و مربیان را تضییع نکردند. حق میلیون‌ها طرفدار استقلال را ضایع کردند. این اشتباه داوری نیست و فساد گسترده است که همه جا ریشه دوانده است. از کارشناسی که در تلویزیون جلوی میلیون‌ها مخاطب به راحتی دروغ می‌گوید و هیچ ابایی هم ندارد که نظرش، قوانین علم فیزیک را هم نقض کند تا آن پیشکسوتی که تا دیروز دلسوز و نگران من بود که مهره سوخته نشوم و امروز در برابر این حق خوری آشکار سکوت می‌کند. پشت به قدرت و رو به طرفداران استقلال حرف می‌زنم، در برابر بی عدالتی‌ها هرگز ساکت نخواهم بود. ما قهرمانی را از دست دادیم اما بازیکنان ما با تمام وجود بازی کردند و این کم از قهرمانی نیست. هواداران استقلال در هر حالی از ما حمایت کردند، استقامت آن‌ها در طرفداری از تیم به ما هم درس پایداری می‌دهد.»

توهم توطئه

واقعاً مشخص نیست این «توهم توطئه» در عمق روان برخی فوتبالی‌ها ریشه دارد یا از آن به‌عنوان یک تاکتیک برای فرار از زیر بار مسئولیت استفاده می‌کنند. شاید هم به نوعی قصد دارند با این کار خود عملکردشان را قهرمانانه جلوه دهند، اما کاش مربیان ما مثل همتایان اروپایی خود رفتار می‌کردند. به مصاحبه ارنستو والورده سرمربی بارسا پس از باخت سنگین مقابل لیورپول توجه کنید: «لیورپول فوق‌العاده کار کرد و از شانس‌هایش به خوبی استفاده برد. متأسفانه ما از موقعیت‌هایی که نصیب‌مان شد، استفاده نکردیم. 4 بر صفر باختیم و زمانی‌که شکست این‌چنینی به شما تحمیل می‌کنند، دیگر جای هیچ توجیهی نیست. آن‌ها بهتر بودند و به حق پیروز شدند. این شکست برای من شگفت‌انگیز بود؛ به‌خصوص دریافت 4 گل. نه تنها برای من که برای همه مردم دنیا. گفتم که وقتی این‌چنین می‌بازید، دیگر جای بهانه و توجیهی برای شما نمی‌ماند. نمی‌دانم این شکست چه تاثیری روی من خواهد داشت. فعلاً وقت برای فکر کردن به عواقب این باخت را ندارم.»

قدم بعدی

صحبت‌های بعدی والورده هم قابل توجه است: «من می‌خواهم قدم بعدی را بردارم و آدمی نیستم که خودم را پشت دیگران پنهان کنم. احساس می‌کنم در فیلم فرار بزرگ زندگی می‌کنم، دستگیرم کرده‌اند و به سلول انفرادی انداخته شده‌ام، آن‌هم در حالی‌که فردا قرار است در بازی بزرگ مقابل نازی‌ها به میدان بروم. من با رییس باشگاه صحبت کرده‌ام و او مثل همیشه کاری می‌کند که بعد از صحبت با او احساس می‌کنم از من حمایت می‌شود. بعد از ضربه‌ای به آن سنگینی همه چیز تغییر می‌کند. در فوتبال وقتی از این اتفاق‌ها می‌افتد همه در لحظات اول دل‌شان می‌خواهد تیم را کلاً از بین ببرند و از نو بسازند. ولی بارتومئو گفت که حمایت کاملش را از من دریغ نخواهد کرد.»

الگو قرار دادن

این قسمت صحبت‌های والورده باید برای مربیانی مانند مجیدی آموزنده باشد. این‌که من می‌خواهم قدم بعدی را بردارم و آدمی نیستم که خودم را پشت دیگران پنهان کنم و یا آن قسمت از حرف‌هایش که می‌گوید من با رئیس باشگاه صحبت کرده‌ام و او مثل همیشه کاری می‌کند که بعد از صحبت با او احساس می‌کنم از من حمایت می‌شود. اما در کشور ما فرهاد مجیدی و فرهاد مجیدی‌ها به جای آن‌که حرف‌های خود را با رئیس باشگاه و یا کسی‌که عنوان مهمی در باشگاه دارد در محیطی بسته بزنند رو به فضای مجازی آورده و هر چه که دل‌شان می‌خواهد می‌گویند و بعد نیز مجبور می‌شوند برای رفع سوء‌تفاهم پست خود را تغییر دهند مثل آنچه مجیدی صورت داد.عذرخواهی از مردم

رئیس باشگاه بارسلونا بعد از شکست سنگین از مردم عذرخواهی می‌کند، اما در ایران امیرحسین فتحی به‌عنوان مدیرعامل باشگاه استقلال در پایان بازی می‌گوید: «برای داوری متأسف هستم. متأسفانه اتفاقات به شکلی است که هیچ چیز نمی‌توانم بگویم. داور کنار زمین با توپ چند سانتی‌متر فاصله داشت، اما اوت اعلام نکرد و تصاویر نشان می‌دهد که او مسیر توپ را دنبال می‌کند، اما کمک داور اوت اعلام کرده است. برای فوتبال و لیگ امسال متأسف هستم که همه چیز به ضرر استقلال و نتایج به این شکل پیش رفته است.» آقای فتحی! پرسپولیس بعد از پیروزی در «داربی» شش بار به میدان رفت و تنها دو بار برنده از میدان خارج شد و چهار دیدار متوالی خود را با تساوی به پایان رساند.

بهانه‌جویی

استقلال بعد از «داربی» شش بار به میدان رفت و صاحب سه پیروزی، دو تساوی و یک شکست شد که اگر در دو دیدار با سایپا و صنعت نفت و حتی بازی با پدیده نتیجه‌ای بهتر از آنچه گرفت، می‌گرفت امروز هیچ‌کس متهم نمی‌شد! بله ممکن است گل صد درصد درست شما را داور به اشتباه، نه عمدی قبول نکرده، اما فقط این گل به تنهایی نمی‌تواند عامل ناکامی استقلالی‌ها باشد، زیرا بازی‌هایی که می‌توانستید در آن برنده شوید به تساوی رضایت دادید، حالا چه ربطی به وزیر و معاون وزیر یا معاون وزیر امورخارجه دارد؟ شما به جای مدیریت کردن مربی تیم متبوع‌تان، به دنبال نبش قبر هستید! نه‌، آقای فتحی! مشکل استقلال و حتی تراکتورسازی و سپاهان مدیریت غلط است و حالا که در نتیجه‌گیری ناکام هستید بهانه‌جویی می‌کنید.

نه در سکوها!

و کلام آخر این‌که امیدواریم در فصل جدید دیگر شاهد هنرنمایی مدیران، مربیان، بازیکنان، بوقچی‌ها و ... در گذاشتن پست‌های احساسی و بدون منطق نباشیم تا موجب آشوب در ورزشگاه نشویم. دیگر این‌که باشگاه‌ها نیز از دادن بیانیه‌ها دست بردارند و به جای آن تلاش کنند با بیشتر تمرین کردن، حق خود را در میدان مسابقه بگیرند نه در سکوها!گزارش و تحلیل از مجید روان‌ستان