ترامپ هدیه‌ بزرگی به تمام جریان‌های اسلامی غرب آسیا بوده‌ است

تهران- ایرناپلاس- در جریان تحولات اخیر منطقه، رهبر انقلاب در دیداری با مسئولان ارشد نظام با اشاره به وضعیت آمریكا در منطقه و تبیین وضعیت كنونی و راهبرد كشور از كلیدواژه «مقاومت» استفاده كردند. در همین راستا، سیاوش فلاح‌پور، كارشناس مسائل منطقه ضمن تحلیل اوضاع منطقه، درخصوص لزوم بازتعریف مفهوم مقاومت با ایرناپلاس گفت‌وگو كرد.

تلاش‌های بی‌نتیجه

فلاح‌پور درباره تشریح اوضاع منطقه گفت: «تحولات منطقه و بی‌نتیجه ماندن تلاش محور ابوظبی- اسرائیل، برای زدن جرقه درگیری نظامی، هزینه‌های سنگینی برای این محور به دنبال دارد. از طرفی موضع آمریكا و اروپا در قبال خشم ابتدایی تهران در خلیج‌فارس، فشار روانی شدیدی در جامعه سعودی ایجاد كرده ‌است.»

وی افزود: «حتی اظهارات تند عادل‌الجبیر و خالد بن سلمان هم در كنترل این جو موفق نبوده‌ است؛ چراكه آن‌ها از اهانت به حاكمیت ملی‌شان از هر دو طرف ناراضی هستند و در مقابل، انتظار حمایت جدی آمریكا را داشتند.»

ناكامی ژنرال حفتر

این كارشناس مسائل منطقه درباره وضعیت یمن گفت: «از طرف دیگر، این تحولات به‌طرز قابل توجهی با شكست تمام‌‌عیار این محور در لیبی همراه شده ‌است. ژنرال حفتر عملاً در پیشروی به‌سوی طرابلس ناكام مانده و مواضع اخیر قرقاش و فرانسه نشان می‌دهد كار ممكن است به كاهش حمایت از حفتر هم برسد. از طرف مقابل، طبیعتاً شاهد استقبال مخالفان ابوظبی از شرایط پیش آمده هستیم، مخصوصاً قطر كه مشخصاً نقشی هم در ارتباطات غیرمستقیم میان تهران و واشنگتن ایفا كرده ‌است.»

عراق جدید؟

وی درباره نقش جدید عراق در منطقه گفت: «موضع عراق نیز در این میان بسیار بااهمیت و قابل اعتناست. این عراق جدید است كه مدت‌هاست از آن سخن می‌گویند؛ عراقی كه حقیقتاً از موضع انفعال میان تهران و واشنگتن خارج شده و نقش فعالانه و البته مثبتی ایفا می‌كند. اگرچه هنوز برای چنین ادعایی زود است، اما برخی جریانات اخوانی از آغاز سیر تنازلی این محور سخن می‌گویند.»

دونالد ترامپ، هدیه بزرگ برای جریانات اسلامی منطقه

فلاح‌پور ادامه داد: «قرار گرفتن ابوظبی در چنین موقعیتی، وضعیت فاجعه‌بار سعودی در مقابل انصارالله كه بعد از چهار سال جنگ تا میان كشورش پهپاد ارسال می‌شود، پیشروی پرونده قضایی نتانیاهو (به بن‌بست خوردن رایزنی‌های لیكود و لیبرمن و طبیعتاً به تعویق افتادن دوباره تشكیل كابینه) و در كنار تمام این‌ها، احتمال تضعیف موقعیت تیم مشاوران ترامپ با محوریت بولتون كه البته فعلاً صرفاً در سطح رسانه‌ای مطرح است، نشان می‌دهد حقیقتاً ترامپ هدیه‌ای بزرگ به تمام جریان‌های اسلامی غرب آسیا بوده‌ است؛ از ایران گرفته تا مقاومت فلسطین، حزب‌الله و البته جماعت اخوان.»

نتایج معكوس فشارهای آمریكا

وی با اشاره به مشكلات اخیر كشور گفت: «اگر چه مشكلات عدیده‌ای ایجاد شده، اما به قول خود آمریكایی‌ها، این رفتارها نتیجه معكوس خواهد داشت. عمده جریان‌های اسلامی از گرایش‌های مختلف اخوان تا برخی جریان‌های دیگر در سایه تحولات روزهای اخیر روحیه متفاوتی پیدا كرده‌اند.»

این تحلیلگر مسائل خاورمیانه افزود: «وضعیت به شكلی شده كه ارتجاع منطقه بدون هیچ سندی، از هجوم نظامی ایران علیه ابوظبی و ریاض می‌گویند. بی‌پاسخ ماندن هجوم از سوی غرب و پایگاه‌هایش در منطقه، بعد از چندین سال حصر و تحریم و حمله نظامی و فشار امنیتی و... علیه تمام این جریانات در اقصی نقاط منطقه، این اولین بار است كه چنین استقبالی درخصوص مقاومت به چشم می‌خورد.»

لزوم تبیین فلسفه مقاومت

وی گفت: «همزمانی این تحولات با شكست مطلق حصار قطر، شكست حفتر در لیبی، روند مذاكرات دوحه (طالبان و آمریكا) پیروزی مقاومت غزه در تحمیل شروط آتش‌بس و حتی ابطال انتخابات استانبول، همگی حوادثی است كه علی‌رغم جنگ همه‌جانبه بی‌سابقه‌ای كه علیه‌شان تحمیل شده، نشان از تقویت اسلامگرایان دارد.»

وی در پایان با تأكید بر لزوم بازخوانی فلسفه مقاومت تأكید كرد: «امروز بیش از هر زمان دیگری به تبیین فلسفه مقاومت و به چراییِ عدم سازش و تسلیم نشدن نیازمندیم. در چنین موقعیتی ایران ایستاده و با رفتارش، عقیده و باورش را برای ملت‌ها، گروه‌ها و جریاناتی كه بیش از هر زمان تشنه پذیرش چنین باوری هستند، تكثیر می‌كند.»