زیباكلام: آقای روحانی باید واقعیت مسائل كشور را با مردم در میان بگذارند

تهران- ایرناپلاس- یك فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینكه دولت در حال حاضر نقش گِل‌گیر مشكلات چهل سال گذشته را در كشور ایفا می‌كند، می‌گوید: بزرگ‌ترین انتقاد من به ایشان، این است كه چرا مسائل واقعی كشور را با مردم در میان نگذاشتند و سهم دولت از وضع موجود را مشخص نمی‌كنند.

صادق زیباكلام، استاد دانشگاه و فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره مشكلات دولت دوازدهم در آستانه دومین سالگرد آغاز آن به ایرناپلاس می‌گوید: من از ابتدای دولت دوازدهم نام آن را «گلگیر» گذاشتم. همه می‌دانیم كاركرد گلگیر در ماشین و دوچرخه چیست؛ گلگیر همه گل را جمع می‌كند. دولت آقای روحانی نیز همانند گلگیر مشكلات، مسائل، كمبود‌ها و ناكامی‌های كشور را كه به سیاست‌های كلان سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی طی 40 سال اخیر بازمی‌گردد، به عهده گرفته است. از سوی دیگر، همین سیاست‌ها، كشور را در آستانه جنگ با آمریكا قرار داده است.

وی با اشاره به اینكه كشور با حجم بزرگی از مفاسد اقتصادی درگیر است و تورم به 50 درصد رسیده و رشد اقتصادی در خوشبینانه‌ترین حالت به منفی 6 سقوط كرده است، می‌افزاید: همه این‌ها بر گردن دولت آقای روحانی نهاده شده است و اصولگرایان مستمر از تریبون‌هایی مانند نماز جمعه اعلام می‌كنند سیاست‌های كلی نظام ایرادی ندارد و كاستی‌ها ناشی از عملكرد دولت است. بنابراین، دولت آقای روحانی نقش گلگیر را ایفا می‌كند.

این استاد علوم سیاسی با بیان اینكه چرا هیچ‌كسی این پرسش را مطرح نمی‌كند كه ما چرا باید دشمن دولت آمریكا باشیم، می‌گوید: آیا مردم ایران خواهان صدور انقلاب هستند؟ آیا مردم سیاست‌های خارجی ما را تأیید می‌كنند؟ آیا سیاست هسته‌ای ما درست بوده است؟ اصولگرایان پاسخگوی این پرسش‌ها نیستند و مستمر انگشت اتهام را به‌سوی دولت می‌گیرند.

زیباكلام در همین راستا ادامه می‌دهد: البته بنده می‌پذیرم دولت كاستی‌های داشته است. در عین حال، خطای فاحشی است اگر تصور كرد مشكل تنها تیم اقتصادی دولت است. حتی اگر آدام اسمیت، ریكاردو و كینز در این دولت حضور داشتند، تأثیر چندانی نداشت. اینكه در شرایط تحریم قرار داریم، نمی‌توانیم نفت را بفروشیم و حتی در صورت فروش، نمی‌توانیم پول آن را دریافت كنیم، خود قوی‌ترین دولت‌ها را نیز فلج می‌كند.

وی ادامه می‌دهد: به نظر من اصولگرایان چندان از حضور دولت روحانی نیز ناراحت نیستند، چراكه فرصتی برای آوار كردن مشكلات بر سر آن را همچنان خواهند داشت.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به این پرسش كه دولت روحانی برای برون‌رفت از این شرایط چه باید بكند، می‌گوید: من از ابتدای دولت دوم ایشان نامه سرگشاده‌ای به ایشان نوشتم و گفتم چرا با مردم همچون كودكان رفتار می‌كنید؟ چرا واقعیت را به مردم نمی‌گویید؟ چرا مستمر تلاش می‌كنید صحبت‌های زیبا به مردم تحویل دهید؟ چرا اعلام نمی‌كنید چند درصد از درآمد كشور در اختیار دولت است؟ ابتدا باید این را با مردم در میان بگذارند تا به مسائل بنیادی‌تر برسیم. باید به مردم بگویند چند درصد از تصمیم‌گیری‌ها در حوزه سیاست خارجی و هسته‌ای در اختیار دولت است. چرا آقای روحانی درباره چنین مسائل اثرگذاری با مردم گفت‌وگو نمی‌كنند؟ بزرگ‌ترین انتقاد من به ایشان این است كه چرا مسائل واقعی كشور را با مردم در میان نگذاشتند.