۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۹:۳۴
کد خبر: 83320545
۰ نفر
روايت‌هاي ضد و نقيض از تهديد و كارشكني عليه يك جمعيت خيريه

تهران- ايرناپلاس- جمعيت امام علي در رشته توييتي از تماس نهادهاي خاص به‌منظور ممانعت از اجراي طرح «كوچه‌گردان عاشق» اين نهاد مردمي خبر داد. سؤالي كه مطرح مي‌شود اين است كه اگر فعاليت اين نهاد قانوني است، چرا بايد تا اين حد، تحت فشار قرار بگيرد؟

از ابتداي ماه مبارك رمضان قرار بود بخشي از درآمد اسنپ فود به طرح «كوچه‌گردان عاشق» كه در آن مايحتاج غذايي و بهداشتي هشت هزار خانواده در مناطق محروم كشور تأمين مي‌شود، تعلق گيرد. اما چند روز پس از آغاز طرح، برخي نهادهاي خاص با اين شركت تماس گرفته و خواستار توقف پروژه شدند.» اين را زهرا رحيمي، مديرعامل جمعيت امام علي مي‌گويد.

همچنين به گفته وي، «قرار مربوط به اختصاص فضايي در مجموعه‌ سعدآباد و كاخ نياوران براي برگزاري مراسم جمع‌آوري كمك براي طرح كوچه گردان عاشق قطعي شده بود كه آن هم بدون هيچ دليلي ملغي شد. تماس‌هايي نيز با برخي افراد و صنوف كه پيش از اين با جمعيت امام علي همكاري داشته‌اند، گرفته شده و آنها را از همكاري با جمعيت امام علي منع كرده‌اند.»

در شرايط اقتصادي حال حاضر جامعه و در حالي كه تعداد نيازمندان رو به افزايش است و يك نهاد مردمي مستقل و امدادي، پس از دست‌وپنجه نرم كردن با انواع مشكلات و اتهامات براي فعاليت‌هايش، اكنون با آنچه «كارشكني‌هاي پشت پرده» عنوان مي‌شود، مواجه است؛ فعاليت‌هايي كه هدفش كاهش آلام دردمندان جامعه است.

**به اسنپ‌فود زنگ زدند كه با جمعيت همكاري نكند

زهرا رحيمي، مديرعامل جمعيت امام علي در اين باره به ايرناپلاس مي‌گويد: اين داستان مدتي است كه شروع شده و چيزي جديدي نيست، اما اخيراً خيلي علني شده است. براي مثال، قبلاً مي‌گفتند جواب اين‌ها را ندهيد، بپيچانيد اما اين روزها علني‌تر مي‌گويند: «به ما گفتند كه با شما كار نكنيم». آخرين مورد، همين طرح «كوچه گردان عاشق» بود كه قرار گذاشتيم درصدي از فروش اسنپ فود به جمعيت امام علي و طرح كوچه گردان عاشق اختصاص يابد. وقتي مي‌خواستيم كمپين تبليغاتي راه‌ بيندازيم و عكس و فيلم آپلود كنيم، از يك جايي به آنها زنگ زدند و گفتند همكاري نكنيد. اين تماس‌ با تعدادي از متخصصانمان هم گرفته شده است، البته من نمي‌دانم كه اين تماس‌ها از كجاست. احتمالاً براي اسنپ‌فود شخص خاصي نبوده و يك نهادي بوده است.

**نه به خير شما نياز داريم و نه به شر شما

او ادامه داد: براي در اختيار قرار گرفتن سالن هم با مجموعه كاخ سعدآباد و هم نياوران رايزني كرده بوديم. سعدآباد كه قبول كرده بودند، بعد كنسل كردند و گفتند كه نمي‌توانيم همكاري داشته باشيم. كاخ نياوران هم گفتند: ما نه به خير شما نياز داريم و نه شر شما. اين جواب از طرف يك مسئول فرهنگي شهرداري مايه تأسف است. احساس مي‌كنند كه اين مجموعه مال پدري‌شان است كه بخواهند در اختيار ما قرار بدهند. ما براي مردم كار مي‌كنيم و آنها بايد اين مجموعه را در اختيار ما قرار دهند. اين يك جريان‌سازي و پرونده‌سازي كاملاً علني و كذب براي تحت تأثير قرار گرفتن كساني است كه با جمعيت تعامل دارند. اين واقعاً جاي تأسف است كه جمعيتي خدمت‌رساني مي‌كند، اما يك عده‌اي مي‌آيند و يك سري دروغ به آن مي‌بندند و تهمت مي‌زنند، برخي هم كه محافظه‌كار هستند و نمي‌خواهند دردسري برايشان ايجاد بشود، روي همين تهمت‌ها تصميم‌گيري مي‌كنند.

**به همه جريان‌ها وصل هستيد

رحيمي توضيح داد: ما براي آقاي علوي، وزير اطلاعات نامه داديم، براي همه مسئولاني كه به ما مربوط مي‌شوند نامه داديم و شفاف‌سازي كرديم و اين پرونده‌سازي را اطلاع داديم. آدم وقتي اين بلا سر خودش مي‌آيد، مي‌فهمد كه چقدر راحت انگ و اتهام زده مي‌شود؛ بدون هيچ مدرك و سندي شما را به همه جريان‌ها وصل مي‌كنند. الان ما را به جريان‌هايي وصل كردند كه من اصلاً نمي‌دانم كه هستند، به سلطنت‌طلب وصل كردند و به همه و همه. شما را به خدا بگذاريد كارمان را بكنيم. در رسانه‌هاي رسمي مانند صداوسيما و راديو عليه ما گزارش و خبر رفتند. ما دستمان به‌جايي بند نيست و فقط مي‌توانيم شكايت قضايي كنيم.

«حالا نمي‌دانم شكايتِ يك ان‌جي‌او كه گردنش از مو باريك‌تر است از سازمان عريض و طويلي كه به هيچ‌كس پاسخگو نيست، به‌جايي مي‌رسد يا نه؟ ما از هر كسي كه در نشر اين اكاذيب دخيل بوده، شكايت كرده‌ايم، اما انتظار نداريم دولت يا مجموعه شهرداري كه داعيه حمايت از سازمان‌هاي مردم نهاد دارند و شعارشان هم اين است كه مي‌خواهند مشاركت مردم را بالا ببرند، عملكردشان با شعارشان اين‌قدر مغايرت داشته باشد.»

**تيشه به ريشه نهادهاي مدني

مديرعامل جمعيت امام علي مي‌گويد: من فكر مي‌كنم وزارت كشور هم تحت‌فشار است تا جمعيت را به‌طور قانوني از فعاليت باز دارد. اينكه اين اتفاق نيفتاده است، نشان از اين است كه وزارت كشور تا به حال مقاومت كرده و سنگي جلوي پاي ما نينداخته‌اند. ما هميشه به دوستان وزارت كشور گزارش كارهايمان را داده‌ايم و در جريان ريز فعاليت‌هايمان هستند. از اين نظر، اعتماد متقابل بين ما وجود دارد. اين دوستان با اين حركت‌ها دارند تيشه به ريشه نهادهاي مدني مي‌زنند. مردم با خودشان مي‌گويند ما كه به نهادهاي مردمي اين قدر اعتماد داشتيم و فكر مي‌كرديم كه كار مي‌كند اين از آب درآمد، ديگر به كي بايد اعتماد كرد؟ ديگر مردم به هيچ‌كس كمك و با هيچ‌كس مشاركت نمي‌كنند؛ اين يعني قتل و كشتن سرمايه‌هاي اجتماعي. به نظر من اين بزرگ‌ترين جنايت اجتماعي است. حالا فارغ از اينكه جمعيت امام علي باشد يا هر سازمان مردم نهادي ديگري.

**علت مخالفت مجموعه نياوران در اختيار گذاشتن فضاي رايگان بود

در اين ميان عباس هدايتي، معاون اجرايي كاخ نياوران هم در پاسخ به نقدهايي كه به اين مجموعه وارد شده است، به ايرناپلاس توضيح مي‌دهد: نماينده جمعيت امام علي در تاريخ 24/2/98 به دفتر بنده مراجعه كردند و درخواست برگزاري همايشي را در تاريخ 30 ارديبهشت از ساعت 19 تا 23 در مجموعه نياوران داشتند. علت مخالفت مجموعه نياوران اين است كه جمعيت توقع در اختيار گذاشتن فضاي مجموعه نياوران به‌صورت رايگان را داشتند.

معاون اجرايي كاخ نياوران افزود: حسب قانون محاسباتي دولت و نظارتي كه در مجموعه‌هاي دولتي صورت مي‌گيرد، بنده و مجموعه نياوران اختيار قرار دادن مجموعه نياوران به‌صورت رايگان به دوستان جمعيت را نداشتيم؛ با توجه به اينكه غرفه‎‌هايي قرار بود بنا بشود كه فروش محصولات توليدي اعضاي انجمن در آنجا انجام شود. به همين علت در كمتر از يك روز به نماينده جمعيت پاسخ داده شد كه مجموعه با واگذاري فضاي رايگان براي شما مخالف است و در صورتي كه فكر مي‌كنيد مي‌توانيد مجوزهاي مربوطه را براي برگزاري رايگان اين فضا از سازمان بگيريد، بايد به سازمان ميراث فرهنگي مراجعه كنيد.

**تحت فشار هيچ نيروي امنيتي و نظارتي نيستيم

هدايتي با تكذيب فشار نهادهاي خاص تشريح كرد: از طرفي ديگر، با توجه به اينكه در هفته ميراث فرهنگي هستيم، خود مجموعه كاخ نياوران پر از برنامه‌هاي مختلف است كه تأمين شرايط حفاظت و امنيت هم بايد در نظر گرفته مي‌شد. ما تحت فشار هيچ نيروي امنيت و نظارتي نيستيم و مجموعه نياوران به‌صورت كاملاً مستقل تصميم مي‌گيرد. براي برپايي نمايشگاه حوزه مديريت تشخيص مي‌دهد كه چه برنامه‌اي در چه فضايي برگزار شود يا نشود. مضاف بر اينكه ما با محتواي برنامه خيلي موافق نبوديم، اما اگر منع قانوني و محاسبات عمومي دولتي هم نداشتيم، قطعاً پذيراي‌ ايشان بوديم.

لازم به ذكر است كه دفتر مركزي اسنپ‌فود و همچنين مجموعه كاخ سعد‌آباد به تماس‌هاي خبرنگار ايرناپلاس پاسخ ندادند و خواستار طي شدن فرآيند اداري مصاحبه شدند.

**اگر كسي مزاحمتي ايجاد كرده مي‌توانند اعلام جرم كنند

كمال اكبري، معاون مشاركت‌هاي اجتماعي سازمان امور اجتماعي وزارت كشور هم درباره اين موضوع به ايرناپلاس توضيح مي‌دهد: سازمان‌هاي مردم نهاد و مؤسسات خيريه‌اي بر اساس قاعده و قوانيني كارشان را انجام مي‌دهند، به ما گزارش مي‌دهند و ما هم نظارت مي‌كنيم و تأييد مي‌كنيم كه كارشان را انجام دهند. جمعيت امام علي از اين قاعده مستثنا نيست. اگر كسي براي آنها مزاحمتي ايجاد كرده يا تهديدي صورت گرفته است، آنها به‌عنوان يك شخصيت حقيقي مي‌توانند نسبت به شخصيت‌هاي حقيقي و حقوقي اعلام جرم و اقدام كنند. اگر مرجع تهديد را مي‌دانند كه اقدام كنند، اگر هم نه، به اين تهديدات توجه نكنند.

**اگر ابهامي در كارشان هست توضيح دهند

اكبري ادامه داد: آنها دارند كارشان را به‌خوبي انجام مي‌دهند. در استان‌هايي كه درگير سيل‌ بودند، همه جا حضور داشتند و كارشان را انجام دادند، كسي هم اذيتشان نكرد، گزارششان را به ما دادند، ما هم استقبال كرديم و مشكل خاصي هم نداشتند. ما همين كه براي آنها زمينه فعاليت را فراهم و تسهيل كرده‌ايم، مانند بقيه مؤسسات خيريه از آنها دفاع كرده‌ايم. اگر موضوع و مشكلي پيش آمده باشد هم ما مي‌توانيم كمك و پيگيري كنيم. اگر ابهامي در كارشان هست بايد توضيح دهند، اگر نهادهايي در مورد اقدامات آنها مشكلي دارند، بايد بروند توضيح بدهند و مشكل حل شود.

**تجليل رهبر انقلاب

اين حساسيت‌ها در حالي است كه سه سال قبل رهبر انقلاب در خطبه هاي نماز عيد فطر اظهار كردند : «عدّه‌اي راه افتاده بودند، اسم خودشان را هم گذاشته بودند «كوچه‌گردان‌ عاشق» -كه يك اسم حقيقي است- و افطاري درِ خانه‌هاي مردم ميبردند كه نمونه‌هاي متعدّدي را براي ما گزارش كردند و تصوير و عكس آوردند؛ درِ خانه‌ها افطار [دادن]. اينها كارهاي بسيار بزرگي است، اينها كارهاي بسيار ارزنده‌اي است.» آن گونه كه سايت مشرق آن زمان نوشته بود، اشاره رهبر انقلاب به طرح كوچه گردان عاشق، نخستين و قديمي ترين طرح جمعيت مستقل امداد دانشجوي – مردمي امام علي (ع) بوده است كه از سال 1378 تا كنون بي وقفه برگزار گرديده و با گذشت بيش از 15 سال، به يك آيين فراگير تبديل شده است.