منتجب‌نیا:‌روحانی برای برگزاری رفراندوم انگیزه دارد

تهران- ایرناپلاس- یك فعال سیاسی اصلاح‌طلب معتقد است رئیس‌جمهوری برای برگزاری رفراندوم انگیزه دارد و بر این مبنا از دولت و مجلس می‌خواهد قانونی برای برگزاری رفراندوم تدوین و تصویب كنند تا این ظرفیت نهفته قانون اساسی بالفعل شود.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری شب گذشته در جمع دانشجویان اظهار كرد كه قانون اساسی ما ظرفیت‌های بالایی دارد و اگر در یك مسأله مهم فرهنگی، اجتماعی یا سیاست خارجی، اختلاف‌نظر داریم، می‌توانیم از اصل 59 استفاده كنیم.

در این باره حجت‌الاسلام رسول منتجب‌نیا، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با ایرناپلاس اظهار می‌كند: قانون بحث رفراندوم را برای حل اختلافات بیان می‌كند. وقتی مبنای كار ما قانون اساسی باشد، كه باید هم باشد، می‌توان مثلا در موضوع مذاكره هم به آرای عمومی یا همان همه‌پرسی رجوع كرد. در مسائل مهم دیگر هم می‌توان از راهكار همه‌پرسی استفاده كرد.

او اضافه می‌كند: بسیاری مسائل هست كه لاینحل مانده و مورد اختلاف چند گروه، دسته و اندیشه است. همه گروه‌ها هم می‌گویند كه مردم با ما هستند، اما باید از طریق انتخابات و صندوق رأی مشخص كنیم كه اكثریت مردم كدام سمت‌وسو هستند.

منتجب‌نیا با اشاره به اظهارات امام خمینی (ره) می‌گوید: هم در فرمایش‌های امام و هم در قانون اساسی مردم صاحب این كشور معرفی شده‌اند و آن‌ها هستند كه تصمیم نهایی را می‌گیرند. وقتی این مسئله را بپذیرم و واقعاً به آن باور داشته باشیم، مسائل دیگر حل می‌شود. اكثریتی از مردم نظری دارند و اقلیت باید تابع اكثریت باشند ولو اینكه به تعبیر امام، اكثریت اشتباه كنند. امام بار‌ها فرمودند: اگر مردم اشتباه كنند حقشان است، چون نظام متعلق به آن‌هاست و آن‌ها باید نظر دهند. اگر مردم در رأی دادن اشتباه كنند، بهتر است كه ما مردم را در اداره امور دخالت ندهیم و حتی كار یا نظر خوبی را بر آن‌ها تحمیل كنیم.

این فعال سیاسی می‌افزاید: نفس بها دادن به مردم و نظرخواهی كردن از آنان خیلی ارزشمندتر از این است كه ما تصمیم خوبی بگیریم، ولی نظر مردم با آن مخالف باشد.

منتجب‌نیا تأكید می‌كند: همه‌پرسی ظرفیتی است كه در قانون اساسی در نظر گرفته شده و تا زمانی كه این قانون محور و مبنا است، همه باید تابع آن باشند.

او در ادامه به مواردی كه می‌توان برای آن‌ها رفراندوم برگزار كرد، اشاره می‌كند و می‌گوید: به‌جز بحث سیاست خارجی، ما در مسائل فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی هم اختلاف‌نظر زیادی داریم. دو نظر در مقابل هم هستند كه هیچ‌گاه هم حل نشده‌اند و هر دو نظر هم معتقدند كه مردم با آن‌ها هستند. در این شرایط می‌توان این موارد اختلافی را پیدا كرد و به رأی مردم گذاشت.

او ادامه می‌دهد: اگر همه‌پرسی در این موضوعات برگزار شود، حضور، امید و نشاط مردم در مسائل مختلف كشور بسیار زیاد خواهد شد و مردم لمس خواهند كرد كه خودشان تصمیم‌گیرنده هستند و كسی چیزی بر آن‌ها تحمیل نمی‌كند. در نتیجه نیز آنان به‌عنوان صاحبان نظام، پای نظام می‌ایستند و كسی خود را كنار نمی‌كشد.

منتجب‌نیا سپس به نحوه برگزاری رفراندوم اشاره و پیشنهاد می‌دهد قانونی برای برگزاری رفراندوم در مجلس تصویب شود.

او می‌گوید: اگر فرآیند همه‌پرسی بخواهد شبیه اصلاح قانون اساسی باشد، فرآیند پیچیده، مشكل و طولانی دارد و معلوم نیست كه به نتیجه مطلوب كسانی كه دنبال این قضیه هستند، برسد. در قانون اساسی ذكر نشده كه همه‌پرسی چه مراحلی را باید طی كند و قانونی هم برای این كار نداریم.

منتجب‌نیا اضافه می‌كند: آقای روحانی كه برای برگزاری رفراندوم انگیزه دارد و بار‌ها آن را مطرح كرده است، با ارسال لایحه‌ای، فرآیند همه‌پرسی را به‌صورت قانونی درآورد كه هر وقت لازم شد این كار انجام گیرد و نظر مردم فصل‌الخطاب باشد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب از مجلس و دولت درخواست می‌كند قانون همه‌پرسی را تدوین و تصویب كنند تا از ظرفیت نهفته همه‌پرسی كه در قانون اساسی به آن تأكید شده است، استفاده شود.