دفتر رئيس‌جمهوري نتيجه درخواست‌ها را اعلام كند

تهران- ايرناپلاس- شنبه شب بود كه جمعي از اهالي فرهنگ و هنر با رئيس‌جمهوري در يك ضيافت افطار ديدار كردند؛ ضيافتي كه مثل هميشه به بيان مطالبات هنرمندان ختم شد.

كافي است به بودجه‌هايي كه به حوزه هنر و فرهنگ اختصاص مي‌يابد توجه كنيم. واضح است كه تنها عامل زنده نگه داشتن برخي از اين رشته‌هاي هنري، عشق هنرمندانش است كه باعث شده اين كم و كاستي‌ها و مشقات تحمل شود؛ كم و كاستي‌هايي كه در برخي رشته‌هاي هنري مثل تئاتر يا تجسمي بيشتر ديده مي‌شود. از اين رو، اصحاب فرهنگ و هنر براي رسيدن به خواسته‌ها و تأمين نيازهايشان از هيچ فرصتي دريغ نمي‌كنند و خواسته‌هايشان را كه به‌حق هم هست، اعلام مي‌كنند.

شنبه‌شب دوباره فرصتي پيش آمد تا هنرمندان در ديدار ضيافت افطار با رئيس‌جمهور دغدغه‌هاي خود را مطرح كنند. در اين ديدار كم‌جمعيت كه سيدعباس صالحي، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، حسين انتظامي، رئيس سازمان سينمايي و برخي مديران و هنرمندان حضور داشتند، دغدغه‌هايي كه برخي از آن‌ها سال‌هاست مطرح مي‌شوند دوباره بيان شدند؛ مطالباتي كه علي‌رغم پذيرفتنشان از سوي مسئولان، هنوز عملي نشده‌اند.


دستور صريح رئيس‌جمهوري به وزير

شهرام گيل‌آبادي، مديرعامل خانه تئاتر كه يكي از حاضران در مهماني افطار بود، درباره اين ديدار و مباحث مطرح شده در آن به خبرنگار ايرناپلاس گفت: نشست خوبي بود. آقاي رئيس‌جمهور تمام نكاتي را كه حاضران عنوان كردند، شنيدند و موضوعاتي را هم كه به ذهنشان رسيد در جمع هنرمندان مطرح كردند. اما نكته مهم براي ما اين است كه رئيس‌جمهوري به وزير ارشاد و دفتر خودشان بعد از شنيدن مطالبات خانواده بزرگ تئاتر، دستور صريحي دادند. اولين موضوع مطرح شده، بيمه تأمين اجتماعي، درماني و تكميلي بود. ديگري درخصوص حقوق ايام بيكاري و تعريف شغل هنري و سومين مسأله، بحث ماليات بر ارزش افزوده توليدات هنري بود. نكته بعدي هم در رابطه با امنيت شغلي هنرمندان بود. نكاتي طرح شد و ايشان دستور دادند پيگيري شود و وزراي محترمي كه موضوع با آن‌ها ارتباط دارد، پيگيري كنند و به نتيجه برسانند. البته مسأله حائز اهميت اين است كه موضوع بين هنرمندان اطلاع‌رساني شود و مسئولان هم مكلف باشند اطلاع رساني كنند و هنرمندان را از نتيجه دستوراتي كه رئيس‌جمهوري دادند، مطلع كنند.


يادداشتي با امضاي سه مديرعامل به رئيس‌جمهوري

وي افزود: البته علاوه بر نكاتي كه مطرح كردم، يك يادداشت از طرف خانه تئاتر، خانه سينما و خانه موسيقي آماده كرديم و با امضاي سه مدير عامل به ايشان تقديم شد و آقاي معزي از دفتر رئيس‌جمهوري قرار شد پيگيري كنند و ما را از نتيجه مطلع كنند.


خواسته‌هايي در حوزه اقتصاد و ديپلماسي هنر

گيل‌آبادي درباره موضوعات مطرح شده توسط ساير حاضران گفت: مطالبات حاضران، مطالبات متفاوتي بود كه به عقيده من بيشتر در سه بخش دسته‌بندي مي‌شدند؛ يكي بحث موضوعات حقوق مدني هنرمندان كه در ارتباط با بيمه و امنيت شغلي، حقوق ايام بيكاري و مسائل مربوط به اين قضيه بود. مسائل ديگري كه مطرح شد، محيط كسب و كار و حمايت از كار هنري بود. همچنين حمايت معنوي و صيانت از حوزه فكر و انديشه و نقد در جامعه بود. اگر نقد در جامعه و آثار هنري وجود نداشته باشد، با جامعه و هنر مرده‌اي مواجه مي‌شويم. خواسته‌هاي حضار را در كل مي‌توان در اين سه دسته كلي ديد كه اقتصاد هنر و ديپلماسي هنر در اين موضوعات وجود داشت.


اعتقاد جامعه هنري به پاسخ مثبتي كه نمي‌گيرد

مديرعامل خانه تئاتر در پاسخ به اين پرسش كه آيا اميدي به رفع مشكلات و كم و كاستي‌هاي موجود داريد، خاطرنشان كرد: ما مطالباتمان را به رئيس‌جمهوري اعلام كرديم. جامعه هنري معتقد است برخي خواسته‌هايش يا به عبارت ديگر مطالباتي كه خدمت ايشان يا مسئولان ديگر مطرح مي‌شود، پاسخ مثبت نمي‌گيرد و حداقل احترام اين است كه به جامعه هنري اطلاع‌رساني شود، ولو اينكه نظرات منفي باشد. ما به همين دليل مطالباتمان را طرح كرديم. درخواست‌هاي ما، خواسته‌هاي به‌حقي است، و موضوعات پيچيده‌اي نيستند، بلكه نياز‌هاي اوليه هر انساني است كه اگر كسي در جايگاه يك هنرمند باشد و اين نياز‌هاي اوليه را نداشته باشد، حتماً نگرشش به جامعه جور ديگري خواهد بود.


هنرمندان تئاتر مظلوم‌تر هستند

وي در ادامه افزود: معتقدم با توجه به دستوري كه رئيس‌جمهوري دادند، مسئولان نتيجه را به اطلاع هنرمندان، خصوصاً هنرمندان تئاتر، سينما و موسيقي برسانند. چون اين مشكلات باعث شده روز‌به‌روز با تنگنا‌هاي جدي مواجه باشيم و متأسفانه هنرمندان تئاتر در اين تنگنا مظلوم‌تر هستند و روزبه‌روز مشكلات برايشان عميق‌تر مي‌شود.


گزارش از هنگامه ملكي