آوازخوان بی‌استاد

الشتر- ایرناپلاس- هنرمندان زیادی در گوشه و کنار این مملکت زندگی می‌کنند که استعداد سرشاری دارند، ولی بدون امکانات و محروم، روزگار می‌گذرانند. بسیاری از این افراد خودآموز هستند و اگر امکانی برایشان فراهم شود، می‌درخشند.

وهاب گلستانی، جوان هنرمند ۲۸ ساله‌ای است که ردیف‌های آوازی را به دلیل مشکلات مالی و نبود کلاس موسیقی در شهرستان محل سکونتش به‌طور خودآموز فرا گرفته و ۱۴ سال است که در این رشته با تلاش خودش فعالیت می‌کند. وهاب در دانشگاه کامپیوتر خوانده، اما علاقه و عشقش موسیقی است.


متولد ۷۰ است. می‌گوید از ۱۴ سالگی می‌خوانم. از اول به موسیقی ایرانی علاقه داشت، اما هیچ‌وقت آموزشی ندیده است. یا استادش را نداشته یا پولی نداشته که برای کلاس هزینه کند. «برادرم یک سال از من بزرگ‌تر است، او هم مثل من می‌خواند، اما موسیقی را جدی نگرفت. صدایش خوب است. متأسفانه اهل موسیقی در خانواده و اقوام نداشتیم و تنها بودیم»


می‌گوید از طریق تلویزیون و ضبط کاست آهنگ‌های تلویزیون و کارهای افتخاری و اصفهانی را گوش می‌کرد و بعد خودش تمرین می‌کرد تا یاد بگیرد. «از طریق آلبوم «دود عود» استاد شجریان با موسیقی اصیل سنتی آشنا شدم و فهمیدم که موسیقی اصیل یک مدل دیگر است و همین باعث شد که بیشتر و سخت‌تر تمرین کنم و بخوانم و این شد شروع آواز خواندن من.»


اولین جایی که به‌طور جدی آواز خواند، مدرسه‌شان بود و از همان جا بود که او را شناختند. «بعد در مراسم دیگری گفتند بخوان اما من اصرار کردم که نخوانم، ولی معلممان گفت باید بخوانی. یاد یک بیت از آلبوم «یاد ایام» استاد شجریان افتادم و خواندم. آن موقع اول دبیرستان بودم.»


گلستانی می‌گوید هیچ‌وقت هیچ کلاس آموزشی نرفته و اصلاً نمی‌دانست که ردیف‌های موسیقی ایرانی چیست. ولی خیلی گوش کرده و تمرین کرده است. «قبل از آنکه به دانشگاه بروم با ردیف‌ها آشنا شدم و خودم روزی چهار تا پنج ساعت ردیف‌ها را کار می‌کردم. یعنی گوش می‌کردم و می‌خواندم. بعد با ردیف استاد محمود کریمی آشنا شدم و آن را کار کردم. اما چون نه استادی داشتم و نه جایی برای ارائه بود، بعد از مدتی انگیزه‌ام کم شد.»


در دانشگاه رشته کامپیوتر را تمام کرد و برای سربازی به تهران رفت. اما با اینکه آنجا امکان استاد و کلاس فراهم بود، ولی پولی برای هزینه کردن نداشت و همچنان بی‌استاد ماند. «به خاطر مشکلات مالی در توانم نبود هزینه کلاس‌های تهران را بدهم و در تهران هم کلاس نرفتم. در همین شهر خودمان هم استاد منظمی و استاد علی‌اکبر شکارچی هستند که من از محضرشان محرومم.»


وهاب گلستانی خواننده جوان و با استعداد، خوش صدا و استاد ندیده‌ای است که در حال حاضر بیکار است و در الشتر زندگی می‌کند. او از جمله هنرمندانی است که بعد از سیل بهار امسال، در سفر مسوولان صندوق اعتباری هنر به لرستان، با خدمات این صندوق آشنا شده و در مسیر پوشش خدمات آن قرار گرفته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =