تعلیق فعالیت انجمن اسلامی پیشرو تفرش درپی دعوت از یک نماینده مجلس

تهران- ایرناپلاس- دبیر انجمن اسلامی دانشجویان پیشرو دانشگاه تفرش می‌گوید که هیئت نظارت دانشگاه تفرش به خاطر شکایت بسیج دانشجویی، این انجمن را به مدت ۶ ماه تعلیق کرده ‎است. حضور محمود صادقی، برگزاری تریبون آزاد، انتشار نشریات دانشجویی و نصب عکس مهندس میرحسین موسوی روی برد انجمن از جمله موارد این شکایت است.

ثمین سرآبادانی، دبیر انجمن اسلامی دانشجویان پیشرو دانشگاه تفرش درباره حکم ۶ ماه تعلیق این انجمن، به ایرناپلاس می‌گوید: بنده توسط هیئت نظارت دانشگاه احضار شدم و شکایتی به من داده شد که در نهایت بر همان اساس، حکم تعلیق ۶ ماهه علیه ما صادر شد. این درحالی است که همه فعالیت‌های انجمن، در چارچوب قانون بوده‎ و با مجوز خود دانشگاه هم برگزار شده است.

سرآبادانی در ادامه می‌گوید: حضور محمود صادقی در برنامه روز دانشجو سال ۹۷ هم، یکی از موارد این شکایت است. جای تأسف دارد که به خاطر دعوت نماینده مردم و کسی که الان عضو پارلمان کشور است، یک تشکل دانشجویی از فعالیت باز بماند.

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان تفرش برگزاری تریبون‌های آزاد، انتشار نشریات دانشجویی، برگزاری نشست‌های سیاسی و نصب عکس میرحسین موسوی و زهرا رهنورد روی برد انجمن را از دیگر موارد شکایت عنوان می‌کند و توضیح می‌دهد: تمام موارد شکایتی که علیه ما شده، با مجوز دانشگاه بوده و برنامه‎ای خلاف قوانین برگزار نشده است. برگزاری تریبون‌های آزاد با مجوز و بر اساس آیین‎نامه تشکل‌های دانشجویی وزارت علوم است و هیچ منعی هم ندارد.

به گفته وی، در شکایت طرح شده عناوینی مانند «زیر سؤال بردن»، «حمایت آشکار از»، «سیاه‌نمایی» و … بر اساس هیچ‌کدام از مصوبات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تخلف به شمار نمی‌رود. از طرفی، حکم صادره نشان می‌دهد تریبون‌های آزاد دانشجویی و فعالیت‌های سیاسی در دانشگاه خلاف منشور حقوق دانشجویی دولت حاضر و با محدودیت‌های جدی مواجه است. بیم آن می‌رود که این اتفاقات منجر به ایجاد بروز یاس و ناامیدی در بدنه جنبش دانشجویی کشور شود.

انتشار عکس بر اساس استعلامیه وزارت علوم منعی ندارد

او همچنین درباره شکایت نصب تصویر کاندیداهای سال ۸۸ در برد این انجمن می‌گوید: دانشگاه باید دقیقاً استناد کند که انتشار این تصاویر، مخالف کدام یک از قوانین دستورالعمل حاضر است و بدون ارجاع، صدور حکم در این خصوص فاقد اعتبار قانونی است. طبق ماده ۳ نحوه صدور فعالیت‌ها در آیین‌نامه تشکل‌های اسلامی دانشگاه، اخذ تابلو نیاز به دریافت مجوز مکرر ندارد. طبق آیین‎نامه، بردها زیرمجموعه نشریات محسوب می‌شود و بر اساس پرسش ۷۷ استعلامیه از وزارت علوم که در حال حاضر هم روی سایت موجود است، انتشار تصاویر آن‌ها منعی ندارد.

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان تفرش با اشاره به اینکه موارد شکایت مربوط به سال گذشته بوده و حالا شخص حقوقی که دبیر انجمن است، تغییر کرده می‌گوید: همه فعالیت‌های ما در دانشگاه تفرش با سنگ‎اندازی و مشکلات همراه است. حتی نشریه سروش اندیشه به صاحب‌امتیازی انجمن به‌دلیل مصاحبه با مصطفی تاجزاده چهار ماه تعلیق شد و دوران محکومیت خود را گذراند. حتی محتوای مصاحبه برای آن‌ها مهم نبود، فقط می‌گفتند که چرا با تاجزاده که از جمله معترضان ۸۸ است، مصاحبه کردید. این تعلیق هم سال گذشته اتفاق افتاد و بنابراین اکنون طرح این موضوع در شکایتی دیگر، محلی از اعراب ندارد. اما حالا این نشریه هم از جمله موارد شکایت علیه ماست.

وی تأکید می‌کند که نشریه نیم نگاه و جوانه نیز دو مورد از شکایات علیه انجمن اسلامی پیشرو تفرش است، اما این دو نشریه به صاحب امتیازی انجمن نیست و مستقل است. در هر صورت، تخلفات مربوط به نشریات باید در کمیته ناظر بر نشریات دانشگاه بررسی شود و هیئت نظارت دانشگاه، صلاحیت رسیدگی به این موضوع را ندارد.

اعتراض بسیج دانشجویی و اساتید به حضور صادقی در دانشگاه تفرش

سرآبادانی می‌گوید: من در جلسه هیئت نظارت و هیئت منصفه که در دفتر رئیس دانشگاه برگزار می‌شد، پرسیدم که این شکایت از طرف کجاست و حاج آقای قاضی‌زاده نماینده نهاد رهبری در حضور همه اعلام کردند که از طرف بسیج دانشجویی این شکایت انجام شده است و البته در انتهای شکایت هم عبارت «دانشجویان انقلابی» نوشته شده است اما تاریخ، امضا، مهر و اسم بسیج در آن وجود ندارد. همین موضوع هم باعث تعجب است که چطور مسئولان دانشگاه با استناد به شکایتی که حتی نام شاکی در آن درج نشده و امضا و مهری ندارد، حکم صادر می‌کند!؟

او ادامه می‌دهد که همان موقع که آقای صادقی قرار بود به دانشگاه ما بیاید، بسیج اساتید به این موضوع اعتراض کرد. حالا هم یکی از اعضای بسیج اساتید عضو هیئت منصفه‌ای بود که به حکم ما رسیدگی می‌کرد. یعنی ایشان برای یکی از بندهای شکایت سه صفحه‌ای، هم قاضی بود و هم شاکی! این نمونه‌ای از وضعیت دانشگاه تفرش است.

دبیر انجمن اسلامی تفرش اضافه می‌کند که فردای صدور حکم تعلیق در اردیبهشت‌ماه، برگه شکایت را شخصاً خدمت آقای غلامی، وزیر علوم بردم و امید داشتیم که ایشان پیگیری کنند، اما هیچ حمایتی از ما نشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجو در آذر ماه سال گذشته، مهدی مرادی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تفرش نامه‎ای به رئیس این دانشگاه نوشته و نسبت به دعوت انجمن اسلامی دانشجویان پیشرو از صادقی واکنش نشان داده بود.او در این نامه هشدار داده بود: بسیج دانشجویی به عنوان حافظ آرمان‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه، وظیفه خود می‌داند در صورت بروز هرگونه بی نظمی و مشکل در فضای سیاسی دانشگاه و عدم توجه مسئولان بعد از تذکرات لازم، در پی اقدامات جدی برآید. از جنابعالی به عنوان یکی از نیروهای ارزشی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران انتظار می‌رود تا به این مورد توجه ویژه نمایید.
علاوه‎بر او، سید علی شفیع‎پور، مسئول بسیج اساتید دانشگاه تفرش و سجاد باقی‎زاده دبیر انجمن اسلامی مستقل این دانشگاه طی نامه‎ای از هیأت نظارت دانشگاه تفرش خواسته بودند مانع از حضور صادقی شود.
در این نامه عنوان شده بود که اقدامات و اظهارات محمود صادقی در مجلس شورای اسلامی در قبال قوه قضاییه چیزی جز هم صدایی با رژیم صهیونیستی نبوده و او خطوط قرمز نظام و دین مبین اسلام را رعایت نکرده‎است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =