۵ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۵۷
کد خبرنگار: 1893
کد خبر: 83370547
۱ نفر
کلاف سر در گم یک انتخابات، وقتی فرد بزرگ‌تر از کُشتی می‌شود

تهران- ایرناپلاس- یک ضرب‌المثل قدیمی می‌گوید؛ یک ماهیگیر هر بار داستان صیدش را تعریف کند، ماهی‌ای که شکار کرده بزرگ‌تر می‌شود. بیایید تصور کنیم اگر یک ماهیگیر بخواهد داستان انتخابات کُشتی را تعریف کند، چه بزرگ‌نمایی می‌تواند بکند؟ آیا چیزی فراتر از انتخابات کُشتی هم وجود دارد؟

بیش از ۹ ماه از استعفای رسول خادم گذشته و وزارت ورزش و جوانان همچنان نتوانسته در برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه نقش محوری ایفا کند. این روند در ابعاد مختلف دیگر ورزش‌ها نیز کم و بیش جریان دارد و مسئولین این وزارتخانه در بحث مربوط به سایر رشته‌ها نیز کم و بیش با مشکلاتی مواجه هستند. به نظر می‌رسد باید منتظر حاشیه‌های ریز و درشت در زوایای مختلف ورزش از جمله کشتی باشیم.

بلاتکلیفی کشتی

در این روزهای سخت، در اردوهای تیم‌های کشتی فرنگی و آزاد همه درگیرند! همه با تمام وجود تلاش می‌کنند تا شکست سال قبل را جبران کنند، تا بار دیگر عزت و عظمت را به کشتی ایران برگردانند. از کشتی‌گیر تا مربی و سرپرست و … از جان مایه می‌گذارند تا بتوانند در میدان‌های پیش رو موفق باشند و از همه مهم‌تر بتوانند سهمیه المپیک را نیز به دست آورند. به‌راستی کجای کار ایراد پیدا کرد که دیگر هیچ‌کس مثل سابق دلش با کشتی نیست؟ واقعاً چه اتفاقی رخ داده که دغدغه ورزشی‌ها همه چیز از مربی تا بازیکنان درجه سوم فوتبال هست؛ اما، بلاتکلیفی کشتی هیچ‌کس را نگران نکرده است!

عزم و اراده‌

شاید دلیلش ورود سیاست به کُشتی باشد، شاید دلیلش احترام به بزرگ‌ترهای از یاد رفته باشد یا شاید چون بزرگی کُشتی فراموش شده است! هر چه باشد تقصیر خودمان است؛ وقتی کار به جایی می‌رسد که فرد، بزرگ‌تر از کُشتی می‌شود، وقتی آدم‌ها را بت می‌کنیم و سپس لشکری اجیر تا حمد و ثنایشان را بگویند، اصل کار در حاشیه قرار می‌گیرد. متن می‌شود یک آدم که مدتی می‌آید و همه چیز را باب میل خود تغییر می‌دهد و بعد هم می‌رود و در نهایت کشتی می‌ماند، با همه مشکلات و مصائبش‌. به نظر می‌آید کلاف سردرگم انتخابات کشتی همچنان ناگشودنی است و دست‌اندرکاران ورزش کشور عزم و اراده‌ای برای گشودن آن از خود نشان نمی‌دهند.

تأیید صلاحیت

ثبت نام وزنه‌برداری که مدت‌ها بعد از کُشتی انجام گرفت، علی‌رغم انتقاداتی که اهالی این ورزش و کاندیداها به شرایط انتخابات آن دارند به سرمنزل مقصود رسید و وزارت ورزش و جوانان اعلام کرد، مجمع انتخاباتی فدراسیون وزنه‌برداری رأس ساعت ده صبح روز یکشنبه شانزدهم تیرماه برگزار خواهد شد، اما هنوز از انتخابات کشتی و تأیید صلاحیت نامزدهای این فدراسیون خبری نیست! تردیدی وجود ندارد که کاسه‌ای زیر نیم کاسه است و حکایت انتخابات کشتی از دایره معمول خارج شده است، اگر این‌گونه نیست چرا تأیید صلاحیت چند نفر که اغلب آنان نزد جامعه کشتی و حتی داخل و خارج کشور شناخته شده‌اند، این همه زمان برده است؟

کینه و عداوت

به نظر می‌آید شایعاتی که پیرامون صلاحیت برخی نامزدهای کشتی وجود دارد، نزدیک به واقعیت است و به همین دلیل در اعلام اسامی تأیید صلاحیت‌شدگان تأخیر به‌وجود آمده است. تردیدی نیست، هر اندازه در زمان برگزاری انتخابات ورزش اول تعلل شود، به همان اندازه دامنه شایعات بالا خواهد گرفت. جامعه کشتی تا به امروز هم در قبال این بی‌توجهی مسئولین ورزش کشور، کم‌هزینه نداده است. دامنه کشمکش‌ها بالا رفته و فضای کینه و عداوت بین عده‌ای از حامیان نامزدها چنان گسترش پیدا کرده که هر تازه به دوران رسیده‌ای به خود اجازه می‌دهد نسبت به بزرگان کشتی توهین کند.

به عشق مردم

در سال‌های اخیر تیشه‌های زیادی به ریشه درخت پیر و سربلند ورزش اول مملکت خورده است! چه بر سر این درختی که به عشق مردم ریشه دوانده بود، به عشق مردم بار می‌داد و به عشق همین مردم، در هر باد و توفانی خود را نگه می‌داشت، آمده که دیگر مردم رغبتی به آن نشان نمی‌دهند. مطمئناً کسانی که به هر دلیل ممکن مانع شفاف سازی انتخابات کشتی می‌شوند در بروز این فضای خاکستری تاثیر گذارند. فدراسیون کشتی سال‌ها از تضاد و تقابل نیروهای خودی ضربه خورده است و این دودستگی و افتراق حاصل سیاست‌های نادرست و تلقی ارباب و رعیتی بوده که به مدد برخی تریبون‌ها و افرادی که نخودی هستند، مجال ظهور پیدا کرده است.

سه دستگی

از سال‌ها قبل جامعه کشتی به سه دسته خودی، غیرخودی و دشمن، تقسیم‌بندی شد و در این بین نیز عده‌ای با سوء‌استفاده از این انفاق سیاست‌های خود را بر اساس این فرضیه طراحی و به اجرا گذاشتند تا کشتی به این روزهای سیاه بیفتد. حاصل این سیاست و سه دستگی منتهی به شکست و ناکامی ورزش اول کشور گردید. امیدوار هستیم زعمای قوم برخلاف آنانی‌که خود را به بی توجهی زده‌اند با درک شرایط موجود و جلوگیری از فرصت سوزی، در اندیشه اتخاذ مواضع اصولی‌تر در باب ورزش از جمله کشتی باشند.

گزارش و تحلیل از مجید روان‌ستان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =