۱۱ تیر ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۰۲
کد خبرنگار: 1893
کد خبر: 83378986
۰ نفر
مباحثه مردمی برسر آرایش جنگی با گریز به گروگان‌گیری

تهران- ایرناپلاس- برگزاری نشست «ایران و آرایش جنگی» زمینه بحث و گفت‌وگوی مردم با یک فرمانده باسابقه سپاه، دیپلمات سابق و استاد مباحث آمریکا را فراهم کرد و مخاطبان مرد و زن پرسشها و نظرات جالبی مطرح کردند.

روز یکشنبه نهم تیرماه، انجمن اندیشه و قلم نشستی را با همکاری پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات ترتیب داد تا به این پرسش پاسخ دهد که «آیا جنگ می‌شود یا نه؟».
فؤاد ایزدی، استاد دانشگاه تهران، حسین علایی از فرماندهان دفاع مقدس و استاد فعلی دانشگاه تهران و جاوید قربان‌اوغلی دیپلمات پیشین، در سالن پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حاضر شدند و بعد از بیان دیدگاهشان به پرسش مخاطبان پاسخ گفتند.

هر سه سخنران، هرچند اختلافات رویکردی و زاویه نگاه متفاوتی داشتند، ولی فصل مشترک سخنان هر سه، این دو جمله بود که «جنگ تنها بخشی از استراتژی آمریکا در قبال ایران است و آن هم در آخرین اقدام» و «هدف آمریکا، در نهایت فروپاشی ایران است»؛ فصل مشترکی که مشخصاً، حاضران در سالن هم چندان نسبت به آن نقدی نداشتند.

هر سه در بخش نخست سخنانشان به این پرسش پاسخ دادند که «آمریکا چه برنامه‌ای برای ایران دارد؟»، ابتدا علایی سخن گفت. او تأکید کرد که ما با استفاده از دستاوردهای جنگ تحمیلی، در طول این سال‌ها خود را برای مقابله با هرگونه حمله نظامی آماده کرده‌ایم اما متأسفانه از اشکال دیگر حمله دشمن غافل بوده‌ایم. آمریکا در تخلیه ظرفیت‌های ایران، به دنبال تضعیف اقتصاد ایران است. مهمترین مسأله باید برای ما اقتصاد باشد؛ امری که عملاً در ٤٠ سال گذشته در اولویت نبوده است.
فؤاد ایزدی اما سخنرانی بود که اظهاراتش بارها با انتقاد جمعیت حاضر در سالن مواجه شد. او که چهره‌ای آشنا در میان کارشناسان حوزه آمریکا، برای مخاطبان تلویزیون است، در سخنانش، هدف آمریکا را از همه فشارها، اینگونه مطرح کرد: تحریم ظریف نشان داد که آمریکا از دولت روحانی عبور کرده است. تحریم رهبر انقلاب نشان داد که آنها از جمهوری اسلامی هم عبور کرده‌اند و امروز هدف آمریکایی‌ها، اصل از بین بردن کشوری به نام ایران است.

جاوید قربان‌اوغلی، دیپلمات پیشین هم با تأیید این نگاه که آمریکا به دنبال فروپاشی ایران است و از اهرم‌های اقتصادی در این میان بهره خواهد برد، به نظام دوقطبی در جنگ سرد اشاره کرد و گفت: شوروی، هم بر نصف جهان تسلط داشت و هم قدرت نظامی داشت و حداقل توان موشکی‌اش از آمریکا بیشتر بود ولی چه شد که فروپاشید؟ من فکر می‌کنم مسأله ایدئولوژی و مهم‌تر از آن مسائل اقتصادی و تأکید بر تقویت توان نظامی موجب فروپاشی شوروی شد.

ایران باید با آمریکا چه کند؟

اما بحث، آنجا بین سه سخنران چالشی شد که این پرسش مطرح شد: «ایران باید با آمریکا چه بکند؟»؛ پرسشی که گاهی صدای همهمه حاضران در سالن را بالا برد؛ همهمه اعتراض‌آمیزی که به خوبی بیانگر نگرانی‌های افکارعمومی از آینده و ابهام آنان درباره راه رفته چندین ساله در مواجهه با آمریکا و درستی تصمیمات نظام در مقطع کنونی بود.

هرچند هر سه سخنران کم و بیش در اینکه «اکنون زمان مناسبی برای مذاکره باشد» تردید داشتند؛ ولی، در این میان، جاوید قربان‌اوغلی از دیپلمات‌های کشور در دوران اصلاحات، صراحت بیشتری در نقد «مذاکره نکردن» داشت و با نقد گزاره «نه مذاکره می‌کنیم و نه جنگ می‌شود» می‌گفت: بعدش چه می‌شود؟ او که به دلیل حضورش در آفریقای جنوبی در دوران اصلاحات به عنوان سفیر، شناختی از ماندلا را برای خود قائل بود، به سخنی از او رفرنس می‌داد که «سیاستمداران و رهبران، با دشمنان و رقبا مصالحه می‌کنند؛ وگرنه مصالحه با دوستان که معنا ندارد».

اما سردار حسین علایی فرمانده پیشین سپاه که این سال‌ها دیگر به سپاهی بودن شناخته نمی‌شود، به صورت ضمنی، تأیید می‌کرد که شاید اکنون زمان خیلی مناسبی برای مذاکره نباشد ولی در عین حال از فرصت‌های از دست رفته سخن می‌گفت و تأکید داشت: بهتر بود زمانی که ترامپ گفت از برجام خارج می‌شوم، مذاکره می‌کردیم با هدف جلوگیری از خروج آمریکا از برجام و جلوگیری از شروع تحریم‌ها یا زمانی که ترامپ گفت بدون قید و شرط مذاکره می‌کنم، باید می‌گفتیم مذاکره می‌کنیم اما با دستور مذاکرات خودمان و به شرط منتفی شدن تحریم‌ها و بازگشت آمریکا به برجام.

ایزدی: نظام نباید یکسره مذاکره را پس بزند

از سوی دیگر، فؤاد ایزدی کارشناس اصولگرای مسائل آمریکا در عین حالی که به صراحت تأکید داشت «الان زمان مذاکره نیست و هرگونه سخن از مذاکره در شرایط کنونی، شرایط را به سمت جنگ پیش خواهد برد»، وقتی با اعتراض برخی حاضران در سالن مبنی بر اینکه «نظام نباید بی‌اعتنا به وضعیت زندگی مردم و نگاه مردمی یکسره مذاکره را پس بزند» مواجه شد، اذعان کرد ایران نتوانسته با بهره‌گیری از توانمندی‌های دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای، به خوبی به افکار عمومی خود و دنیا نشان دهد پرچم مذاکره آمریکایی‌ها صوری و برای فریب است. او که همواره به عنوان کارشناس مسائل بین‌الملل، میهمان گفت‌وگوهای تلویزیونی است، از صداوسیما انتقاد کرد که در اقناع افکار عمومی ناتوان بوده و گفت: صداوسیما، ما را یاد تلویزیون‌های بلوک شرق دهه هفتاد می‌اندازد و همان تصور را از افکار عمومی دارد.

ایزدی که در این نشست، بیشتر نقدهای حاضران متوجه او بود، به محض بیان این جمله، با تشویق جمعیت روبه‌رو شد و تعدادی از آنها خطاب به ایزدی گفتند: اگر حرف مردم را بزنید، مردم شما را تأیید می‌کنند.

گروگان‌گیری را تجویز می‌کنید؟
اما جمله‌ای از سوی فؤاد ایزدی و حسین علایی، با واکنش تند برخی حاضران مواجه شد؛ ایزدی گفت: «اگر هزینه‌های جنگ نظامی برای آمریکا بالا برود، احتمال جنگ از بین می‌رود». حسین علایی هم با اینکه در دیگر جملاتش از ضرورت نبستن باب مذاکره سخن می‌گفت، بر لزوم بالا بردن هزینه حمله نظامی برای آمریکا به عنوان یک عامل بازدارنده سخن گفت و با اشاره به فرار آمریکایی‌ها از لبنان بعد از گروگان گرفته شدن نیروهایش اظهار کرد: «آمریکا اگر جنگی برایش هزینه زیاد نداشته باشد، وارد آن می‌شود. افزایش هزینه آمریکا از نظر تلفات و گروگان از مهمترین عوامل بازدارنده است».

در این هنگام یکی از بانوان حاضر در نشست، با نگرانی از علایی پرسید «یعنی گروگان‌گیری را تجویز می‌کنید؟»، که علایی پاسخ داد: من گروگان‌گیری را تجویز نمی‌کنم. یک بحث نظری و تجربی را مطرح می‌کنم. در صورتی که هزینه جنگ بالا باشد، آمریکا وارد جنگ نمی‌شود.
در بخش پرسش و پاسخ، چند باری از این دست جملات از زبان مخاطبان شنیده شد که «ما سفارت آمریکا را گرفتیم. اگر این تندروی‌ها نمی‌شد، الان روابط با آمریکا اینچنین نبود». فؤاد ایزدی در موضوع تسخیر لانه جاسوسی پاسخ داد: مقامات آمریکایی پیش از تسخیر سفارتشان در تهران، می‌دانستند که در صورتی که شاه را به ایران برنگردانند، سفارت تسخیر خواهد شد. باید ریشه را در رفتار آمریکایی‌ها جست نه ایران. ما، مردم نجیبی هستیم و فکر می‌کنیم همیشه تقصیر ماست. او افزود: من در مناظره با آمریکایی‌ها، وقتی آنها از تسخیر سفارت شروع می‌کنند، معمولاً از کودتای ٢٨ مرداد استفاده می‌کنم؛ مصدق نه حزب اللهی بود نه موشک داشت، اما آمریکایی‌ها علیه او تحریم و توطئه کردند و آخر هم با کودتا او را سرنگون کردند.

وی در عین حال، جملات کلیدی‌ای را در پایان سخنانش گفت که نشان می‌داد، پیام حاضران نشست را به عنوان یک کارشناس اصولگرا به خوبی دریافت کرده است؛ حاضرانی که نمونه‌ای از افکار مردمی بودند که با وجود همین اعتراضات، به اذعان سخنرانان این نشست، «با هوشیاری آمریکا را در طرح فروپاشی ایران از درون ناامید کرده‌اند». ایزدی در پایان سخنانش گفت: این نقد را به سیاست خارجی‌مان وارد می‌دانم که نتوانسته افکارعمومی جهانی را خوب توجیه کند که آمریکایی‌ها آماده مذاکره نیستند و پرچم مذاکره را از دست جنگ‌طلب‌های آمریکا بگیرند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =