گفت‌وگوی ملی، از جلسات منظم دفتر ابوترابی تا گعده‌های دوره‌ای

تهران-ایرناپلاس- وحدت و گفتگوی ملی را دو جناح اصولگرا و اصلاح‌طلب حالا به‌صورت جدی‌تر و عملی پیگیری می‌کنند. تا به امروز مشخص شده بزرگان این دو جبهه به‌صورت مستمر دو جلسه جداگانه یکی در دفتر حجت‌الاسلام ابوترابی و دیگری در محلی دیگر برگزار می‌کنند تا اختلافات بین این دو جریان سیاسی کاهش یابد و امید به مردم تزریق شود.

جلساتی که در دفتر امام جمعه موقت تهران برگزار می‌شود، به مدیریت حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابی است. هشت فعال سیاسی اصولگرا و هشت فعال سیاسی اصلاح‌طلب یک‌هفته در میان در این محل به گفت‌وگو با هم می‌پردازند. جلسه دیگر با محوریت محمدرضا عارف، محمدرضا باهنر و احمد مازنی و هر بار در دفتر کار یکی از شخصیت‌های سیاسی اصولگرا یا اصلاح‌طلب برگزار می‌شود.

گروه اول، گعده‌هایی در دفتر کار چهره‌های اصولگرا و اصلاح‌طلب

احمد مازنی، عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی مهرماه سال ۹۵ از کسانی بود که بعد از مشورت با برخی چهره‌های سیاسی اصولگرا و اصلاح‌طلب، ایده گفت‌وگوی ملی را از تریبون بهارستان بیان کرد. با این حال، توجه چندانی به این ایده نشد. بعد از فوت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، اصلاح‌طلبان به‌صورت جدی‌تر پیگیر طرح گفت‌وگوی ملی شدند. سیدمحمد خاتمی، رئیس دولت اصلاحات، یک ماه بعد از درگذشت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در آستانه سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در سخنرانی‌ای سخن از «آشتی ملی» به میان آورد و با یادآوری اوضاع جهان و تهدیدهای دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، تأکید کرد بهترین موقعیت برای آشتی ملی حکم‌فرماست. او البته با این پاسخ روبرو شد که اساساً قهری صورت نگرفته که نیاز به آشتی ملی باشد.

البته بعد از اعتراضات سال ۹۶ در چندین شهر کوچک و بزرگ کشور، این بار اصولگرایان به گفت‌وگوی ملی چراغ سبز نشان دادند و برای کلید زدن آن پیش‌قدم شدند. محمدرضا باهنر، دبیر کل جبهه پیروان خط امام و رهبری از چهره‌های مؤثر و بانفوذ اصولگرایان شروع جلسات را با احمد مازنی آغاز کردند.

باهنر اخیراً در گفت‌وگو با روزنامه سازندگی، جزییاتی از جلسات مشترک اصولگرایان با اصلاح‌طلبان را اعلام کرد. او تأکید داشت این جلسات نه اسم گفت‌وگوی ملی دارد و آشتی ملی، اما دو جریان سیاسی برای کاهش تنش‌ها در جلساتی که هر چند وقت یک‌بار در دفتر کار یکی از افراد برگزار می‌شود، حضور می‌یابند تا به پیشبرد امور کمک کشور کنند. محمدرضا عارف، عزت‌الله ضرغامی، غلامعلی حدادعادل، محمدحسن ابوترابی‌، احمد توکلی، مجید انصاری و سیدمحمد صدر، فعالان سیاسی اصولگرا و اصلاح‌طلبی هستند که در این جلسات شرکت می‌کنند.

گروه دوم؛ جلسات وحدت در دفتر ابوترابی

جلسات نامنظم چهره‌های اصولگرا و اصلاح‌طلب هر بار در دفتر کار یکی از آنان، تنها گعده بزرگان دو جناح سیاسی کشور برای کاهش اختلافات و هم‌افزایی بیشتر نیست. جلسه منظم دیگری در محلی با اهمیت بیشتر هر دو هفته یک‌بار برگزار می‌شود تا جناح چپ و راست را بیشتر به هم نزدیک کند. محسن رهامی، رئیس کمیته راهبردی اصلاح‌طلبان با شورای نگهبان، امروز به روزنامه سازندگی خبر داده است که هشت نفر از اصلاح‌طلبان و هشت نفر از اصولگرایان یک هفته در میان در دفتر حجت‌الاسلام ابوترابی برای شرکت در جلسه‌ای به مدیرت محمدحسن ابوترابی حاضر می‌شوند.

به گفته او، این جلسات حدود دو سال است که به‌صورت مرتب برگزار می‌شود. «کاهش افتراق‌ها»، «کاهش تنش‌ها» و «اینکه چه کنیم امید مردم به صندوق‌های رأی از بین نرود» محور گفت‌وگوهای این جلسات مشترک است. مهدی زاهدی و سیدمحمد حسینی از جناح اصولگرایان و محسن رهامی و نجفقلی حبیبی از چهره‌ّ‌های سیاسی اصلاح‌طلبان هستند که در این جلسات به ریاست ابوترابی در دفتر او  حاضر می‌شوند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =