۱۶ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۴۷
کد خبرنگار: 1893
کد خبر: 83384903
۱ نفر
بازی حیثیتی با لهستان، تقابل جذاب یا جنگ اعصاب؟!

تهران- ایرناپلاس- چند روزی می‌شود که گروه‌بندی مرحله نهایی لیگ ملت‌های والیبال انجام شده و تیم ملی ایران بار دیگر با لهستان در یک گروه قرار گرفت. دیدار این دو تیم که بامداد جمعه به وقت تهران مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند، بازخوردهایی به همراه داشته است.

سایت‌های ایرانی از تقابل ایران و لهستان با عنوان «دیدار حیثیتی» یاد و با اشتیاق از پرحاشیه بودن آن صحبت می‌کنند. حتی پیش از شروع لیگ ملت‌های والیبال نیز سایت فدراسیون جهانی والیبال (FIVB) از دیدار ایران و لهستان به‌عنوان تقابلی جذاب نام می‌برد و می‌نویسد :«پیکار این دو تیم همواره با درگیری‌های لفظی بازیکنان در زیر تور و پرهیجان و جذاب دنبال شده است».
به‌راستی از کی درگیری بین دو تیم ایران و لهستان تا این اندازه برای همگان به‌خصوص برای فدراسیون جهانی والیبال جذاب شده است؟ از چه زمانی این ورزش از مسیر خود خارج شد و به دام حواشی افتاد؟
 

فینال جام باشگاه‌های آسیا
از آخرین درگیری شروع کنیم؛ دیدار فینال جام باشگاه‌های آسیا بین دو تیم پاناسونیک ژاپن و شهرداری ورامین ایران بود. شهرداری ورامین که در این مسابقه دو ست ابتدایی را از دست داده بود، توانست دو ست بعدی را از آن خود کند. تیم پاناسونیک که کوبیاک، ستاره لهستانی را در اختیار داشت با اشتباه همین بازیکن ست پنجم را واگذار کرد و در نتیجه، ایران برنده بازی شد. این اتفاق باعث درگیری فیزیکی بین کوبیاک و پوریا فیاضی شد که با وساطت داوران و سایر بازیکنان هر دو تیم، این درگیری پایان یافت.
این اتفاق باعث شد بعدها کوبیاک در مصاحبه‌ای به بیان اظهارات ضد ایرانی بپردازد و مردم ایران را بدخواه بنامد. او مدعی شد بازیکنان ایرانی همیشه زیر تور به وی توهین می‌کنند. این اظهارات کوبیاک بازخوردهای منفی هم از جانب ایرانیان و هم از جانب مردم لهستان داشت. در نتیجه، کمیته انضباطی فدراسیون جهانی والیبال (FIVB) او را به ۶ جلسه محرومیت محکوم کرد. همچنین نامه عذرخواهی او پیش از بازی ایران و لهستان در لیگ ملت‌ها در ارومیه خوانده شد.
پوریا فیاضی هم در مصاحبه اخیر خود با سایت سازمان لیگ والیبال لهستان در خصوص حواشی پیش آمده مدعی شد: «مسئله آن بازی من نبودم، بلکه بازیکن دیگری بود. اتفاقی که افتاد، مربوط به احساسات حین بازی می‌شد و چیزی فراتر نبود. ما هم مثل کوبیاک در طول بازی خیلی احساساتی می‌شویم و به نظر می‌رسد که می‌خواهیم بازیکنان دیگر را عصبانی یا تحریک کنیم، ولی تأکید می‌کنم که این اتفاقات فقط در جریان بازی رخ می‌دهد و هیچ عداوت شخصی در کار نیست. بازی هم تمام شده و من همه چیز را فراموش کرده‌ام».

المپیک ۲۰۱۶
تیم ملی ایران در اولین حضور خود در المپیک، برای اولین بار در قالب این رقابت‌ها در مقابل لهستان قرار می‌گرفت. در ست پنجم این بازی در حالی که هر تیم دو ست را از آن خود کرده بودند، ایران ست پنج را به حریف واگذار کرد. درگیری بین دو تیم از زمانی آغاز می‌شود که تیم ایران برای امتیاز پایانی درخواست بازبینی داده بود، ولی بازیکنان لهستان بدون توجه به درخواست بازبینی به شادی پرداختند. این کار بازیکنان ایران را عصبی کرد و سعید معروف، محمد موسوی و شهرام محمودی با کورک و کوبیاک درگیر شدند. این درگیری حتی به نشست بعد از بازی هم کشیده شد و مربیان و بازیکنان در نشست خبری با یکدیگر مشاجره کردند.
سعید معروف هم در نشست خبری بعد از بازی درباره درگیری میان بازیکنان دو تیم گفت: «نمی‌دانم چرا لهستانی‌ها از ما متنفرند. فکر می‌کنم صحبت‌های کاپیتان لهستان بیشتر شبیه یک جوک است».
 

لیگ جهانی ۲۰۱۵
تیم ملی ایران در چهارمین دیدار خود از سری رقابت‌های لیگ جهانی در کشور لهستان مقابل این تیم قرار گرفت و توانست تیم والیبال لهستان را سه بر دو شکست دهد. در این دیدار، محمد موسوی و کوبیاک با یکدیگر درگیر شدند. آتش این درگیری با دفاع محمد موسوی در مقابل میشل کوبیاک و کسب امتیاز برای ایران شعله‌ور شد و با وساطت شهرام محمودی و مهدی مهدوی خاتمه یافت.
 

مرحله نهایی لیگ ملت‌ها ۲۰۱۹
ایران و لهستان بامداد جمعه ۲۱ تیرماه مقابل یکدیگر قرار خواهند گرفت. هرچند همگان منتظر دیدن کوبیاک بعد از اظهارات تند او و برخورد پوریا فیاضی و کوبیاک بودند، اما بازیکنان اصلی و سرمربی تیم والیبال لهستان که خود را برای المپیک ۲۰۲۰ آماده می‌کنند، در مرحله نهایی لیگ ملت‌ها حضور نخواهند داشت. نبود بازیکنان اصلی تیم لهستان امید کسانی را که منتظر تقابل جذاب بین دو تیم بودند را به یأس بدل می‌کند.

نباید فراموش کرد آنچه موجب شده است چنین انتظاراتی شکل بگیرد و فدراسیون جهانی و سایت‌های خبری دیگر زمین بازی را با میدان نبرد اشتباه بگیرند، خود بازیکنان والیبال و احساسات کنترل نشده آنهاست. زمانی که با کوچک‌ترین اتفاقی به خود اجازه هتاکی به تیم مقابل را می‌دهند و چشم خود را روی اصول اخلاقی می‌بندند، در واقع به دیگران این اجازه را می‌دهند که به آنها نگاهی فرای ورزشکار و به بازی دو تیم نگاهی فرای یک مسابقه و ورزش داشته باشند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =