اصلاحات باید به حمایت از دولت ادامه دهد

تهران_ ایرناپلاس_ دو نفر از چهره‌های جریان اصلاح‌طلب تأکید دارند که در شرایط فعلی کشور، جریان اصلاحات باید به حمایت خود از حسن روحانی، رئیس‌جمهوری و دولت وی ادامه دهد.

غلامرضا انصاری، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت درباره ضرورت حمایت اصلاح‌طلبان از حسن روحانی اعلام کرد: با توجه به شرایط موجود و تهدیداتی که علیه نظام و کشور وجود دارد، حمایت از دولت یک وظیفه و ضرورت است.

انصاری ادامه داد: هر چند نقدهایی به دولت وجود دارد، اما ما وظیفه داریم که از دولت در این شرایط حمایت کنیم و این حمایت هم به معنی نفی انتقادات نیست.

او درباره موضوع عبور از روحانی می‌گوید: برای بررسی رابطه دولت با جریان اصلاحات باید به ابتدای همراهی جریان اصلاح‌طلبی با آقای روحانی نگاه کرد. دولت ایشان، دولت اصلاح‌طلبی نبوده است و خود آقای روحانی هم هیچ‌وقت ادعای اصلاح‌طلبی نداشته است، اما شرایطی که در فضای انتخابات ریاست جمهوری دوره قبل وجود داشت باعث حمایت اصلاح‌طلبان از روحانی شد. به همین خاطر شاهد همراهی و حمایت سیاسی اصلاح‌طلبان از روحانی بودیم. اما حالا هم هرچند انتظارات برآورده نشده، اما شرایط خاصی در کشور شکل گرفته که بر اساس آن باید از دولت حمایت کنیم.

انصاری معتقد است: حمایت اصلاح‌طلبان از دولت در واقع بخشی از یک راهکار با توجه به شرایط سخت کشور و نظام است تا دولت بتواند با این پشتوانه مشکلات موجود را سامان دهد و نارضایتی مردم کاسته شود.

جواد امام، مدیر عامل بنیاد باران درباره اینکه گفته می‌شود برخی چهره‌های اصلاحات موضوع عبور از روحانی را مطرح می‌کنند، می‌گوید: اصلاح‌طلبان این بحث را مطرح نمی‌کنند. آنچه از سوی جریان اصلاح‌طلبی امروز مطرح می‌شود، انتقاد از آقای روحانی و عملکرد دولت است و نه عبور از ایشان. اصلاح‌طلبان بیشتر بر اصول اصلاح‌طلبی تأکید دارند و می‌خواهند این اصول محقق شود.

امام می‌افزاید: جریان اصلاحات به آقای روحانی رأی داد و از ایشان حمایت کرد. به خاطر همین حمایت‌ها و همراهی سیاسی، بعضی مواقع عملکرد و ناکامی‌ها دولت به حساب اصلاح‌طلبان گذاشته می‌شود. این در حالی است که اصلاح‌طلبان هیچ نقشی در دولت نداشتند.

او تأکید می‌کند: شعار عبور از روحانی را به‌عنوان یک حرکت منسجم شده در جریان اصلاحات قبول ندارم. شاید بعضی افراد نظرات شخصی خود را بیان کرده‌اند، اما این یک راهبرد نیست، بلکه همان مسیر قبلی حمایت از دولت جریان دارد هرچند که نقدهایی هم هست.

چندی پیش، علی صوفی از اعضای شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در مصاحبه‌ای با خبرگزاری فارس گفته بود: ما همچنان به آقای روحانی توصیه استعفا را داریم، چرا که اگر شرایط طوری است که به آقای روحانی اجازه ادامه کار نمی‌دهد، باید فکری کنند، یعنی ساختار را درست کرده و تغییرات لازم را ایجاد کنند و اگر نمی‌توانند، نیز با مقام معظم رهبری در میان گذاشته شود. صوفی گفت: در شرایطی که شرایط نرمال (عادی) نیست باید مدیریت بحران داشته باشیم و این انتظار از آقای روحانی وجود دارد.

گفت وگو از هلیا برزویی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =