بررسی تحولات دوره جدید دستگاه قضا، با حضور انصاری، نجفی توانا و ساکت

تهران_ ایرناپلاس_ میزگرد «دور جدید تحولات قضایی؛ انتظارات و تحولات» با حضور دکتر علی نجفی توانا رئیس پیشین کانون وکلای دادگستری مرکز، دکتر محمدحسین ساکت مستشار سابق دیوان عالی کشور و دکتر باقر انصاری استاد حقوق بشر دانشکده حقوق دانشگاه بهشتی با همکاری گروه حقوق انجمن اندیشه و قلم، خانه اندیشمندان علوم انسانی و تشکل وکلای مدافع حقوق شهروندی برگزار می‌شود.

این نشست روز دوشنبه ۲۴ تیرماه ساعت ۱۷ در سالن خیام خانه اندیشمندان علوم انسانی در خیابان نجات الهی. خ ورشو برپا می‌شود و حضور برای عموم آزاد است.

در پیش درآمد گروه حقوق انجمن اندیشه و قلم برای این نشست آمده است:

در شرایطی که مشکلات انباشته دستگاه قضائی با فشارهای اقتصادی تشدید شده و تبلیغات منفی نیز به ناامیدی از عدالت دامن زده، روی کارآمدن حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی و برخی شعارها، تحرکات و وعده‌های او، از جمله جلسات با مسئولان گذشته دستگاه قضا، رسانه‌ها و تشکل‌های دانشجویی و فراخوان کمک فکری از مردم و نخبگان، دریچه امیدی را باز کرده است.
البته برخی بسیار به اصلاحات جدی امیدوارند و برخی دیگر این موارد را صرفاً در حد شعتر و تبلیغات محدود می‌دانند. اما روشن است که فضای شکل گرفته در دوره قبل مبنی بر خط قرمز بودن هر گونه نقد عملکرد مسئولان دستگاه قضا، دست کم اندکی تفاوت کرده است.

انجمن اندیشه و قلم، با همکاری خانه اندیشمندان علوم انسانی در پاسخ به فراخوان رئیس جدید دستگاه قضا در تلاش‌اند گفت‌وگویی پیرامون وظایف دستگاه قضا و فاصله وضع موجود و مطلوب شکل دهند و با حضور وکلا و حقوقدانان برخی از مهمترین مسائل مربوط به این قوه را مورد بررسی قرار دهند، ازجمله اینکه:

• برنامه‌های حجت‌الاسلام رئیسی چه میزان در اصلاح معضلات کنونی این قوه و احیای حقوق عامه راهگشاست؟

• پیگیری راهبرد مبارزه با فساد اقتصادی که مطالبه مصرانه مردم است، چقدر مؤثر بوده و آیا زمینه ساز جلوگیری از بروز فسادهای جدید شده است؟

.با توجه به رویکرد رئیس قوه، در دوره جدید چه میزان به آزادی بیان و نهی از منکر با استفاده از ظرفیت جدید رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی میدان داده می‌شود؟

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =