زکریایی: به همه بدحجاب‌ها توهین نکردم

تهران- ایرناپلاس- بحث حجاب و شل‌حجابی هر سال در تابستان‌های داغ تهران، داغ‌تر می‌شود و عموماً حاشیه‌هایی هم به‌وجود می‌آورد. در ارزشمندی حجاب و حیا و عفاف شکی نیست، اما گاهی نحوه تبلیغ و نوع مواجهه با این موضوع حاشیه‌هایی درست می‌کند و آثار منفی آن بیش از آثار مثبت است.

حرف‌های یک طنزپرداز در اجتماع «دختران انقلاب» که توسط گروهی به نام «آمرین صراط» و همزمان با روز گرامیداشت عفاف و حجاب برگزار شد، حاشیه‌هایی به‌وجود آورد.

در این مراسم که از بخش‌های مختلفی مانند سخنرانی حجت‌الاسلام احمد پناهیان، مداحی امیر عباسی و اجرای حامد زمانی و… تشکیل می‌شد، برخی عبارات گفته شده توسط یک طنزپرداز باعث برداشت‌های جنسی و اهانت‌آمیز به دختران شد و برخی شبکه‌ها تلاش کردند کل این برنامه سه‌ساعته را زیر سؤال ببرند. دو قطعه از اجرای علی زکریایی که سابقه اجرای برنامه در صداوسیما و محافل مذهبی و انقلابی را نیز دارد در شبکه‌های مجازی به‌سرعت تکثیر شد و مورد اعتراض بسیاری از مردم از طیف‌های مختلف قرار گرفت.

علی زکریایی که قبلاً مداحی هم می‌کرده است، درباره سابقه فعالیت‌هایش به خبرنگار ایرناپلاس گفته که علاوه بر نوشتن برای نشریات، اولین کار طنزش را به‌طور رسمی در سال ۷۹ برای رادیو قم ساخته و از سال ۹۲ به طنز سیاسی روی آورده است.

زکریایی: همسر و خواهرم برداشت جنسی نداشتند

وی در پاسخ این سؤال که در بخشی از حرف‌هایتان در جمع دختران و زنان، ماجرایی را با لحن خاصی تعریف کردید که از آن برداشت جنسی شده و برای آن جمع زنانه مناسب نبوده است، توضیح داد: کپشن اشتباهی زیر ۳۰ ثانیه از ۱۵ دقیقه حرف‌های من زدند. گفتند شوخی رکیک جنسی است. اما در همان جمع همسر و خواهرم و خواهرزاده‌هایم هم بودند که اتفاقاً یک نفرشان هم غیر چادری است، ولی هیچ‌کدام چنین برداشتی نداشتند. ۱۲ هزار نفر خانم‌هایی که در مراسم بودند چنین برداشتی نکردند و اکثر کسانی که چنین برداشتی کردند، در آن جلسه نبوده‌اند. آنهایی که این برداشت را داشتند، شوخی جنسی ندیده‌اند که می‌گویند این شوخی رکیک جنسی است.

از قسمت دیگری از اجرایتان این‌طور برداشت شده که شما به عده‌ای از دختران بدحجاب توهین کرده‌اید.آنجایی که می‌گویید پاچه می‌گیرند و بعد حرکات نمایش‌گونه‌ای داشتید که سگ بودن طرف مقابل القا می‌شد.

گفتم کسی که حمله می‌کند این‌طور است. مگر آن دختر که دوربین گذاشت در مانتو و انگشت مأمور نیروی انتظامی را شکست، انسان است؟ خدا هم در قرآن گفته: اولئک کالانعام بل هم اضل، یا در سوره جمعه گفته: مثلهم کمثل الحمار … پس خدا هم به یک انسان توهین کرده است؟


گفتم فقط نوچه‌های مسیح علینژاد پاچه می‌گیرند

البته این آیات قبل و بعد دارد و شأن نزول دارد و نباید مورد سوءاستفاده قرار بگیرد. اما شما به عده‌ای که ولو بدحجاب هستند گفته‌اید سگ هستید، به هر حال، این توهین است و در مسیر نهی از منکر و موعظه نباید به افراد توهین کرد، چون نتیجه برعکس می‌دهد.

من همان ابتدا بدحجاب‌ها و بی‌حجاب‌هایی که صرفاً بی‌حجابند را جدا کرده‌ام. گفتم فقط نوچه‌های مسیح علینژاد پاچه می‌گیرند و اعتقاد دارم که حیوانند. نوچه مسیح فقط بدحجاب نیست. اینها قانون‌شکن و هنجارشکن هستند که پول گرفته‌اند از مسیح و اعتراف هم کرده‌اند. از نظر من همه بدحجاب‌ها و بی‌حجاب‌ها نوچه مسیح نیستند. نوچه‌های مسیح جدا هستند. من به همه بدحجاب‌ها توهین نکرده‌ام و اگر کسی این حرف را بزند، منطقی نیست. من گفتم که حرفم درباره نوچه‌های مسیح است و این را تفکیک کردم.

ببینید یک مبحث معرفتی پشت حرف‌های من است. وقتی خدا می‌گوید آنها مثل حیوان هستند یا در آیه دیگری در قرآن می‌گوید: اخسئوا فیها؛ یعنی خدا به آنها می‌گوید «چخه» یعنی رسماً می‌گوید: سگ، شما سگ هستید. من حرفم با کسانی بود که به آدم حمله می‌کنند و باید کم‌کم به این‌ها بگوییم چخه؛ چون وقتی می‌گویی خانم حجابت را رعایت کن می‌زنند و حمله می‌کنند و هل می‌دهند. الان در اخبار جمهوری اسلامی درباره داعشی‌ها می‌گویند: ده قلاده داعشی. اینها از دایره انسانیت خارج‌اند. نوچه‌های مسیح علینژاد هم از دایره انسانیت خارج‌اند. یک وقت طرف گول خورده، این‌ها نوچه نیستند و نوچه مسیح یعنی کسی که از او پول گرفته است. نوچه مسیح یعنی کسی که در روز چهارشنبه روسری سفید دستش می‌گیرد.

بهاره جنگروی: بهتر بود آقای زکریایی با لطافت بیشتری حرف می‌زد

چند روز قبل از این مراسم، بهاره جنگروی به‌عنوان مسئول گروه مردمی آمرین صراط، با خبرگزاری‌ها مصاحبه کرده بود. او دروس حوزوی را به‌طور پاره‌وقت خوانده و لیسانس صنایع دارد و در حال گذراندن مقطع کارشناسی ارشد در رشته علوم سیاسی است. وی می‌گوید فعالیت‌های ما کاملاً مردمی است و از دو سال پیش به‌طور جدی شروع شده است و این هفته هم در اصفهان برنامه داریم.

وی درباره مراسم دختران انقلاب به خبرنگار ایرناپلاس گفت: جمعیتی که در همایش شیرودی در داخل سالن و زمین ورزش و خیابان مفتح جمع شدند را ۳۰ هزار نفر تخمین زده‌اند و ما تا به حال یک هزار تومانی هم از هیچ نهاد و ارگانی نگرفته‌ایم.

وی درباره نحوه تأمین منابع مالی فعالیت‌هایشان اعلام کرد: هزینه‌ها یا قسطی انجام شده یا خانم‌هایی طلاهایشان را بخشیدند یا برخی خانواده‌های شهدا از خودشان هزینه‌های این اجتماع را تأمین کردند.

بهاره جنگروی درباره حاشیه‌هایی که درباره حرف‌های زکریایی در این مراسم به‌وجود آمده گفت: جریانی جمعیت ۳۰ هزار نفره و سه‌ساعت برنامه را نادیده گرفته و حرفی را می‌زند که آمدنیوز و شبکه ایران اینترنشنال که معلوم است وابسته به کجا هستند، می‌زند. حالا آقای زکریایی چند ثانیه در قالب طنز چیزی گفتند. بقیه صحبت‌های ایشان را نگاه کنید. صحبت‌های ایشان را تقطیع کردند.

باید از تلاش‌های شما برای ترویج حجاب تقدیر کرد و نباید آن را نادیده نگرفت، اما سؤال اینجاست که انتخاب آقای زکریایی برای اجرا در این برنامه مهم و ارزشی چگونه انجام شد؟

مجموعه ما کاملاً مردمی است و با همفکری گروهی، ایشان را انتخاب کردیم.

این درست است که علی زکریایی ۱۵ دقیقه برنامه داشته و الان همان چند ثانیه حاشیه‌دار برجسته و دست به دست می‌شود. حتماً ایشان حرف‌های خوبی هم در این برنامه داشته‌اند ولی سؤال من این است که شما با همان چند ثانیه موافق هستید؟ یا فکر می‌کنید ای کاش آن حرف‌ها را نمی‌زد؟

ببینید اگر کسی منصف باشد این سه ساعت برنامه را که توسط یک عده خانم برگزار شد را تشویق و تحسین می‌کند و حتی صحبت‌های آقای زکریایی را تأیید می‌کند و بعد می‌گوید بهتر بود این ۵ ثانیه گفته نمی‌شد.

نظر شخصی خود شما به‌عنوان یک خانم جوان درباره همان چند ثانیه که حاشیه درست کرده چیست؟

من صحبت‌های آقای زکریایی را مجدد و کامل گوش دادم و دیدم با دغدغه ما در زمینه حجاب یکسان است، ولی بهتر بود آن چند ثانیه گفته نمی‌شد یا با لطافت گفته می‌شد. ایشان اول خانم‌های بدحجاب که دلشان با نظام و انقلاب است را از آنهایی که همراه دشمن هستند جدا کرده است. مغرضین یا منتقدان از سه ساعت برنامه و ۲۰ دقیقه صحبت‌های آقای زکریایی، به ۵ ثانیه نگاه می‌کنند.

شما که در مراسم بودید وقتی آن حرف‌ها را از آقای زکریایی شنیدید حس بدی به شما به‌عنوان یک خانم دست نداد؟

من در حال انجام کارهای اجرایی بودم. اما عموم مردم آن را در قالب طنز دیدند.

متن برنامه آقای زکریایی را قبلاً چک کرده بودید؟

من باید در این‌باره با مسئولش که مهمان‌ها را دعوت می‌کند صحبت کنم.

گزارش و گفت‌وگو از علیرضا حسینی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =