۳۰ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۵۶
کد خبرنگار: 1892
کد خبر: 83403768
۰ نفر
۵.۹ تریلیون دلار هزینه از جیب آمریکایی‌ها برای جنگ

تهران - ایرناپلاس - ایالات متحده تا سال مالی ۲۰۱۹، برای آنچه مبارزه علیه تروریسم می‌خواند، مبلغی حدود ۵.۹ تریلیون دلار (با ارزش دلار امروز) اختصاص داده و متعهد شده است، که شامل هزینه جنگ مستقیم و مسائل مرتبط با جنگ و تعهد پرداخت‌های آینده کهنه سربازان جنگ پس از ۱۱ سپتامبر می‌شود.(جدول ۱) این رقم با تخمین‌های پنتاگون در خصوص هزینه جنگ‌های پس از این واقعه به طور قابل ملاحظه‌ای متفاوت است.

نوشته اخیر مطلبی تحت عنوان "هزینه جنگ‌های ایالات متحده بر اساس سال مالی ۲۰۱۸"[۱] را به قلم نتا کرافورد، [۲] روزآمده کرده و شامل بحث مفصلی در خصوص منابع و روش‌ها می‌شود؛ مطلب نتا کرافورد تحت عنوان "هزینه‌های ایالات متحده در جنگ بر اساس سال ۲۰۱۴: ۴.۴ تریلیون دلار، خلاصه هزینه‌های جنگ ایالات متحده در عراق، افغانستان و پاکستان" در ژوئن ۲۰۱۴، هزینه جنگ‌های اصلی و عملیات عقاب اصیل شامل OCO، امنیت داخلی، کهنه سربازان، تعهدات آتی و بهره وام‌های اخذ شده جهت پرداخت برای جنگ‌ها را حدود ۴.۴ تریلیون دلار محاسبه کرده بود.

این هزینه‌ها تنها شامل هزینه‌های جنگی اختصاص یافته به وزارت دفاع - یعنی هزینه‌ها در مناطق جنگی عراق، سوریه، افغانستان، پاکستان و سایر کشورهایی که دولت آمریکا آنها را به‌عنوان محل‌های «عملیات احتمالی خارج از کشور» تعیین کرده، نمی‌شود. بلکه شامل هزینه‌های دولت فدرال که نتیجه این جنگ‌هاست، نیز می‌شود. به‌طورخاص، اینها هزینه‌های مرتبط با جنگ است که توسط وزارت امور خارجه هزینه می‌شود، هزینه‌های گذشته و تعهدات آتی برای درمان کهنه سربازان جنگ، بهره بدهی‌های متحمل شده برای پرداخت‌های جنگ و پیشگیری و پاسخ به تروریسم که توسط وزارت امنیت داخلی صورت می‌گیرد.

اگر ایالات متحده به شیوه فعلی خود ادامه دهد، رشد هزینه‌های جنگ ادامه خواهد یافت. پنتاگون در حال حاضر ۸۰ میلیارد دلار در عملیات احتمالی خارج از کشور (OCO) تا سال مالی ۲۰۲۳ سرمایه‌گذاری کرده است. حتی اگر جنگ‌ها تا سال ۲۰۲۳ به پایان برسند، ایالات متحده هنوز هم در مسیری است که بدون احتساب هزینه‌های نرخ سود آتی، ۸۰۸ میلیارد دلار دیگر را تا مجموع حداقل ۶.۷ تریلیون دلار هزینه کند (به جدول ۲ نگاه کنید).

افزون بر این، هزینه‌های جنگ احتمالاً بیشتر از این خواهد بود، زیرا تعداد کهنه سربازان مرتبط با جنگ‌های بعد از ۱۱ سپتامبر نیز رشد خواهد کرد، مگر اینکه ایالات متحده بلافاصله گسترش آن را پایان دهد. هزینه‌های معلولیت و مزایای کهنه سربازان و هزینه‌های بهره اخذ وام برای پرداخت هزینه جنگ‌ها، سهم بسیار فزاینده‌ای در هزینه جنگ‌های پس از ۹/۱۱ ایالات متحده دارد.

جدول ۱، هزینه‌های مستقیم جنگ - بودجه OCO- و هزینه‌های مرتبط با جنگ را بر اساس سال مالی ۲۰۱۹ خلاصه کرده است. اینها شامل رشد هزینه‌های مرتبط با جنگ در کلیت هزینه‌های نظامی، درمان کهنه‌سربازان، هزینه‌های امنیت داخلی و پرداخت بهره وام‌های جنگ می‌شود. با احتساب دیگر هزینه‌های مرتبط با جنگ، برآورد کل هزینه‌های مرتبط با جنگ ایالات متحده که بر اساس سال مالی ۲۰۱۹ اختصاص یافته، ۴.۹ تریلیون دلار است .[۳] اما به دلیل اینکه ایالات متحده از لحاظ قراردادی و اخلاقی به پرداخت هزینه درمان کهنه سربازان پس از ۹/۱۱ در تمام طول عمرشان متعهد است، شرط احتیاط این است که هزینه‌های درمان کهنه سربازان زنده پس از ۹/۱۱ طی دهه‌های آینده در نظر گرفته شود.

این بدان معنی است که ایالات متحده آمریکا بر اساس سال مالی ۲۰۱۹ مبلغی معادل ۵.۹ تریلیون دلار را صرف یا تعهد کرده است .[۴] جدول ۱ نشان دهنده این تقسیم در خصوص هزینه‌های صرف و تعهدات است.‌

جدول ۱ - خلاصه ای از هزینه های مربوط به جنگ، به ارزش میلیاردها دلار کنونی، اعداد نزدیک به میلیارد گِرد شده اند، سال مالی ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۹[۵]

نمودار ۱ - هزینه‌های ایالات متحده در جنگ: ۵.۹ تریلیون دلار کنونی هزینه و تعهد بر پایه سال مالی ۲۰۱۹[۱۰]

علاوه بر این، ارتش آمریکا برنامه‌ای ندارد که در این سال مالی یا بعد از آن، جنگ‌های پس از جنگ ۹/۱۱ را به پایان برساند. در عوض، همان‌طور که در نظر گرفتن برآورد سال‌های آینده در بودجه پنتاگون نشان می‌دهد، وزارت امنیت داخلی عملیات نظامی در افغانستان، پاکستان، عراق و سوریه را پیش‌بینی می‌کند که دست‌کم به تأمین مالی تا سال مالی ۲۰۲۳ نیاز دارد. بنابراین، با در نظر گرفتن پیش‌بینی OCO و سایر هزینه‌های مرتبط با جنگ و این واقعیت که کهنه سربازان پس از ۹/۱۱ برای چند دهه آینده نیازمند درمان خواهند بود، برآورد می‌کنم که بر پایه سال مالی ۲۰۲۳، ایالات متحده هزینه و تعهدی برای پرداختی بیش از ۶.۷ تریلیون دلار خواهد داشت.

جدول ۲ - برآورد پروژه ای از هزینه‌های جنگ، به میلیارد دلار کنونی. ارقام به به میلیارد دلار گِرد شده است. سال مالی ۲۰۲۰-۲۰۲۳

نمودار ۲. هزینه های حال و آینده آمریکا در جنگ های پس از ۹/۱۱ به میلیاردها دلار کنونی.

ادامه دارد...


 

پانوشت

[۱] - خلاصه‌ای از ۵.۶ تریلیون دلار هزینه جنگ‌های ایالات متحده در عراق، سوریه، افغانستان و پاکستان و درمان کهنه سربازان پس از ۹/۱۱ و امنیت داخلی" (نوامبر ۲۰۱۷)

[۲] - نتا کرافورد استاد و رئیس گروه علوم سیاسی در دانشگاه بوستون و همکار پروژه هزینه جنگ در دانشگاه براون است.

[۳] - بر اساس ارزش کنونی دلار، نزدیک به تریلیون دلار شده است.

[۴] - سال گذشته من تخمین زدم که کل مبلغ مصرف و تعهد شده بر اساس سال مالی ۲۰۱۸ ۵.۶ تریلیون دلار است.

[۵] - اعداد نزدیک به میلیارد گرد شده‌اند. جدول ۱، که هزینه‌ها را به‌طور دسته‌بندی خلاصه کرده، بر اساس اسناد عمومی قابل دسترس است. منابع: بلاسکو، اِمی (۸ دسامبر ۲۰۱۴)، هزینه جنگ عراق، افغانستان و دیگر جنگ‌های فرامرزی علیه عملیات تروریستی پس از ۱۱ سپتامبر. نهاد تحقیقات کنگره (CRS)؛ دفتر معاون وزیر دفاع (حسابرس) مدیر ارشد مالی. (۱۳ فوریه ۲۰۱۸). بازنگری بودجه دفاعی. دریافت شده از

https://comptroller.defense.gov/Portals/۴۵/Documents/defbudget/fy۲۰۱۹/FY۲۰۱۹_Budget_Requ est_Overview_Book.pdf؛

دفاعیات بودجه وزارت امور خارجه، از جمله https://www.state.gov/documents/organization/۲۷۹۵۱۷.pdf؛

پاکستان، کرونشتات، ک. آلن و اپشتین، سوزان ب. (۲۸ نوامبر ۲۰۱۷). سهمیه مستقیم کمک‌های ایالات متحده برای بازپرداخت نظامی به پاکستان، سال مالی ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۸. اعداد برخی از دسته‌های هزینه‌ای ضرورتاً تخمینی است: در زمان نوشتن این مقاله بودجه سال مالی ۲۰۱۹ به وزارت دفاع منتقل و امضا شده است، اما همه دسته‌های هزینه‌ای را شامل نمی‌شود. تخمین من برای هزینه‌ها در جایی که هیچ اطلاعاتی وجود ندارد مبتنی بر هزینه‌های گذشته توسط وزارتخانه مربوطه است. برخی از وزارت‌های دولتی از شفافیتشان کاسته شده است. وزارت امور کهنه سربازان و وزارت امنیت داخلی برخی از هزینه‌های جنگ فرامرزی در رابطه با تروریسم / پس از ۹/۱۱ خود را جمع‌آوری کرده‌اند، بنابراین تعیین هزینه‌های مرتبط با جنگ در کلیت بودجه آنها سخت‌تر شده است.

[۶] - برآورد شده به‌عنوان بخشی از بودجه OCO. این موارد شامل هزینه‌های اضافی است که بودجه "پایه" را افزایش داده است، مانند پس از ۲۰۰۴، هزینه "عملیات عقاب اصیل"، افزایش هزینه مراقبت‌های درمانی برای سربازان وظیفه فعال، و پرداخت بیشتر مرتبط با تمایل به جذب و حفظ سربازان در طول جنگ‌های طولانی.

[۷] - بر اساس بودجه وزارت امور کهنه سربازان.

[۸] - کاخ سفید و وزارت امنیت داخلی تا سال ۲۰۱۷، هزینه مأموریت‌های وزارت امنیت داخلی را که پس از ۹/۱۱ به ضد تروریسم اختصاص یافته‌اند، ارائه نکردند. وزارت امنیت داخلی گزارشات خود را درباره هزینه‌ها سازماندهی مجدد کرده است. برآورد من از هزینه‌های قبلی وزارت امنیت داخلی در مأموریت‌های ضدتروریستی است. در سال ۲۰۱۷ دفتر مدیریت و بودجه کاخ سفید در آخرین گزارش تحلیلی خود توضیح داد که "مجلدات قبلی مقیاس‌های تحلیلی شامل بخش تجزیه و تحلیل تأمین مالی امنیت داخلی" که جزییات دقیق‌تر جدیدی در آدرس اینترنتی ذکر شده در بالا و در بودجه CD-ROM . P.L. ۱۱۵-۳۱ ارائه داده است، الزام قانونی برای انتشار این اطلاعات را از بین برده است. بنابراین، این اطلاعات مشمول بودجه این سال و سال‌های آینده نمی‌شود. دفتر مدیریت و بودجه (۲۰۱۷). دیدگاه‌های تحلیلی: بودجه دولت ایالات متحده، سال مالی ۲۰۱۸. واشنگتن دی سی: دفتر چاپ دولتی ایالات متحده.

https://www.whitehouse.gov/omb/budget/Analytical_Perspectives.

[۹]- بر اساس Bilmes, Linda J. (Witner ۲۰۱۶). A Trust Fund for Veterans. Democracy: A Journal of Ideas, no. ۳۹. دسترسی از http://democracyjournal.org/magazine/۳۹/a-trust-fund-for-veterans/ و Bilmes, Linda J. (۲۰۱۳, March). The Financial Legacy of Iraq and Afghanistan: How Wartime Spending Decisions Will Cancel Out the Peace Dividend. Costs of War, http://watson.brown.edu/costsofwar/files/cow/imce/papers/۲۰۱۳/The%۲۰Financial%۲۰Legacy %۲۰of%۲۰Iraq%۲۰and%۲۰Afghanistan.pdf. برای بحث در خصوص پیش‌فرض‌ها و روش‌ها.

[۱۰] - مواردی که پنتاگون و این نویسنده برای سال مالی ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۳ برآورده شده‌اند.

[۱۱] وزارت دفاع طی سال مالی ۲۰۲۰-۲۰۲۳ سالانه ۲۰ میلیارد دلار نیاز خواهد داشت. دفتر معاون وزیر (حسابرس) مدیر ارشد مالی وزارت دفاع ایالات متحده. (۱۳ فوریه ۲۰۱۸). بازنگری بودجه دفاع. دریافت شده از:

https://comptroller.defense.gov/Portals/۴۵/Documents/defbudget/fy۲۰۱۹/FY۲۰۱۹_Budget_Requ est_Overview_Book.pdf .

و وزارت دفاع، دفتر معاون وزیر (حسابرس) مدیر ارشد مالی وزارت دفاع ایالات متحده. (آوریل ۲۰۱۸). برآوردهای بودجه دفاع ملی در سال مالی ۲۰۱۹ (کتاب سبز). دریافت شده از:

https://comptroller.defense.gov/Portals/۴۵/Documents/defbudget/fy۲۰۱۹/FY۱۹_Green_Book.pdf

برای دولت، فرض بر این است که با سال‌های اخیر، بودجه OCO وزارت امور خارجه حدود پنج درصد از بودجه وزارت دفاع آمریکا است.

[۱۲] - برآورد هزینه‌های اضافه شده مرتبط با جنگ به بودجه پایه پنتاگون در حد ۳۰٪ هزینه‌های OCO برای سال مالی ۲۰۲۰-۲۰۲۳.

[۱۳] - بر اساس هزینه‌های سال گذشته وزارت امنیت داخلی.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =