۳۱ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۰۷
کد خبرنگار: 1892
کد خبر: 83405419
۱ نفر
روایتی از اختصاص بودجه ۷۰ میلیارد دلاری برای عملیات جنگی آمریکا در سال جاری

تهران - ایرناپلاس - براساس گزارش هزینه‌های ایالات متحده در جنگ‌های پس از ۱۱ سپتامبر، کنگره آمریکا، بودجه جدیدی را برای سال مالی ۲۰۱۹ تحت عنوان قانون مجوز دفاع ملی جان مک کین تصویب کرده و این بودجه تأمین مالی‌های جدیدی نزدیک به ۷۰ میلیارد دلار را برای جنگ‌های پس از ۹/۱۱ و «عملیات احتمالی خارج از کشور» (OCO) اختصاص می‌دهد.

بافتار
هر سیاست باید بر اساس هزینه‌های انسانی و مالی، ریسک‌ها و منافع آن قضاوت شود. بنابراین سیاستگذاران و مردم باید حداقل هزینه این جنگ‌ها را بدانند. اما کدام هزینه‌ها؟ تعداد زیادی عدد مربوط به جنگ‌های ایالات متحده پس از جنگ ۹/۱۱ وجود دارد: ۱۷ سال جنگ؛ هزاران سرباز آمریکایی کشته و بیش از هزاران تن دیگر زخمی شدند. صدها هزار غیرنظامی کشته شدند. میلیون‌ها پناهنده و این قبیل هزینه‌ها ادامه دارد. هیچ عدد واحدی برای هزینه بودجه‌ای جنگ وجود ندارد، که همین امر ارزیابی هزینه‌ها، ریسک‌ها و مزایا را دشوار می‌کند. در واقع، از آن جایی که مردم توجه خود را فقط بر هزینه‌های مستقیم نظامی متمرکز کرده‌اند، ما اغلب هزینه‌های بزرگ‌تر بودجه‌ای جنگ‌های پس از ۹/۱۱ را نادیده گرفته‌ایم و بنابراین اهمیت بودجه‌ای و اقتصادی آنها را دست کم گرفته‌ایم.
‌تخصیص‌های جنگ عراق و افغانستان با مالیات یا اوراق قرضه جنگی تأمین نشد، بلکه با کسری بودجه و اخذ وام صورت گرفت. این بهره وام را به هزینه‌های جنگ اضافه می‌کند. به‌طور خاص، بهره‌ای که قبلاً پرداخت شده و بهره‌ای که مربوط به آینده است. شدت هزینه بهره وام‌های مربوط به جنگ به عوامل بسیاری بستگی دارد؛ به‌طور کلی، سلامت کلی اقتصاد ایالات متحده در آینده، نرخ بهره، سیاست مالی دولت و پس انداز ملی. در سال ۲۰۱۱، دکتر رایان ادواردز انباشت بهره در تخصیص‌های جنگ را تا سال ۲۰۵۶ بیش از ۷.۹ تریلیون دلار و کمینه ۱.۵ تریلیون دلار محاسبه کرد .[۱] هزینه‌های جنگ پس از آن زمان به‌نحو قابل توجهی افزایش یافته است و ایالات متحده همچنان با قرض گرفتن به جنگ ادامه می‌دهد. در نتیجه این برآورد محافظه‌کارانه‌ای از عواقب تأمین بودجه جنگ از طریق اصطلاحاً یک کارت اعتباری است، که در آن ما حتی زمانی که مشغول خرج کردن هستیم، بهره پرداخت می‌کنیم.

مقایسه با برآورد وزارت دفاع
محاسبه پنتاگون از هزینه‌های جنگ تنها تأمین مالی وزارت دفاع را گزارش می‌کند. این روش محاسبه هزینه‌های جنگ‌های پس از ۹/۱۱ سایر هزینه‌های عمده بودجه واکنش ایالات متحده به حملات ۱۱ سپتامبر را حذف می‌کند. پنتاگون گاهی خلاصه‌ای از هزینه‌های جنگ‌ها را منتشر می‌کند. به‌عنوان مثال، در ماه مارس ۲۰۱۸، وزارت دفاع ایالات متحده برآورد کرده است که از زمان حملات ۱۱ سپتامبر، ۱.۵ تریلیون دلار برای تخصیص‌های مرتبط با جنگ هزینه کرده است. در آن زمان وزارت دفاع آمریکا تصریح کرد که هزینه‌های پنتاگون در جنگ‌های پس از ۹/۱۱ بر اساس سال مالی ۲۰۱۸، یعنی سالی که به پایان رسیده بود، ۱.۷ تریلیون دلار می‌تواند باشد .[۲] این رقم فقط شامل بخشی از کل بودجه‌های مرتبط با جنگ و ناشی از جنگ است. نمودار ۲ بازسازی برآورد وزارت دفاع برای نیازهای مربوط به جنگ است که بر اساس سال مالی ۲۰۱۸ انتظار آن می‌رود.

نمودار ۳- برآورد وزارت دفاع آمریکا از هزینه‌های جنگ، مارس ۲۰۱۸[۳]

این نمودار چندین ویژگی جالب تخصیص‌ها را نشان می‌دهد. به‌عنوان مثال، هزینه‌های وزارت دفاع ایالات متحده برای سوخت و عملیات طبقه‌بندی شده است. با این حال، تخصیص‌های مرتبط با OCO برای پنتاگون تصویر کامل را نشان نمی‌دهد. بدین ترتیب استفاده از ارقام پنتاگون برای درک ما از کل هزینه بودجه فدرال این جنگ‌ها ناقص و گمراه کننده است. در ماه اوت، کنگره ایالات متحده، بودجه جدیدی را برای سال مالی ۲۰۱۹ تحت عنوان قانون مجوز دفاع ملی جان مک کین تصویب کرد. این بودجه تأمین مالی‌های جدیدی نزدیک به ۷۰ میلیارد دلار را برای جنگ‌های پس از ۹/۱۱ و «عملیات احتمالی خارج از کشور» (OCO) اختصاص می‌دهد .[۴] کنگره هزینه‌هایی که مشخصاً مربوط به جنگ دیگری است را نیز اختصاص داده است؛ به‌طور خاص، هزینه‌های OCO توسط وزارت امور خارجه که مستقیماً عملیات نظامی در مناطق جنگی را پشتیبانی می‌کند.

جدول ۳ هزینه‌های وزارت امور خارجه و وزارت دفاع را نشان می‌دهد که برای مناطق جنگی بزرگ و بر مبنای مأموریت اختصاص یافته است.

جدول ۳. تمام عملیات احتمالی خارج از کشور (OCO) و یا هزینه‌های اضطراری از سال مالی ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۹: تخصیص‌های تجمعی برای وزارت دفاع امریکا و وزارت امور خارجه / کمک‌های ایالات متحده، به میلیارد دلار کنونی، گرد شده به میلیارد دلار .[۵]


 

نمودار ۳ در زیر، تخصیص‌های سالیانه برای هر منطقه جنگی توسط وزارت دفاع و وزارت امور خارجه را نشان می‌دهد. هزینه‌های مربوط به افغانستان و پاکستان در اینجا با هم ترکیب شده‌اند؛ همچنین است هزینه‌های عراق و سوریه. همچنین نمودار ۳ دیگر مخارج عملیات‌های OCO را همراه با هزینه عملیات عقاب اصیل دسته‌بندی می‌کند. عملیات عقاب اصیل (ONE) که از۱۱ سپتامبر آغاز شد، شامل بهبود امنیت پایگاه های نظامی و فضایی تجهیزی شده توسط ارتش ایالات متحده در بودجه وزارت دفاع امریکا است. ONE در سال ۲۰۰۵ به بودجه پایه منتقل شد و در برآورد هزینه OCO براساس سال مالی ۲۰۰۴  لحاظ شده است.

نمودار ۳: تخصیص های سالانه مناطق جنگی بزرگ / عملیات احتمالی خارج از کشور برای وزارت دفاع ایالات متحده و وزارت خارجه / کمک های آمریکا، به میلیارد دلار کنونی.

ادامه دارد

پانوشت

[۱] - بر اساس تخمین رایان ادواردز و نزدیک به ۱۰۰ میلیارد دلار. نگاه کنید به Edwards, Ryan D. (۲۰۱۱, June). Post-۹/۱۱ War Spending, Debt, and the Macroeconomy. Costs of War.

[۲] - وزارت دفاع، هزینه جنگ، به روز رسانی ۳۱ مارس ۲۰۱۸. دسترسی از:

https://fas.org/man/eprint/cow/fy۲۰۱۸q۲.pdf.

[۳] - وزارت دفاع، هزینه جنگ، به روز رسانی ۳۱ مارس ۲۰۱۸، صفحه ۹.

[۴] - نگاه کنید به H.R. ۵۵۱۵, now PL ۱۱۵-۲۳۲. https://www.congress.gov/bill/۱۱۵th-congress/house-bill/۵۵۱۵/text..

[۵] - ممکن است رقم مجموع به‌دلیل گرد کردن اضافه نشود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =