حمایت از ایران، میانجی‌گری برای غرب
وزرای خارجه عراق و عمان

تهران_ ایراناپلاس_ ژاپن، عمان، فرانسه و حالا عراق چهار کشوری هستند که تلاش می‌کنند برای کاهش تنش در خاورمیانه میانجیگری کنند. مقامات ارشد هر کدام از این کشورها به نوبه خود اعلام کرده‌اند یا از برجام حمایت می‌کنند یا روابط دوستانه‌ای با ایران دارند یا اینکه حداقل می‌خواهند از روابط خود با ایران دفاع کنند.

نخست‌وزیر ژاپن اولین نخست‌وزیری است که بعد از انقلاب اسلامی وارد خاک ایران شد. بسیاری سفر آبه شینزو به تهران را در راستای کاهش تنش بین ایران و آمریکا می‌دانستند. هرچند که نخست‌وزیر ژاپن اعلام کرد حامل هیچ پیامی از سوی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا برای ایران نبوده، اما منابع خبری از رایزنی او برای کاهش تنش بین ایران و آمریکا خبر دادند. به‌علاوه سفارت ژاپن در تهران بعد از سفر آبه اعلام کرد که دولت این کشور قصد دارد کمک اضطراری بلاعوض به ارزش ۵.۲ میلیون دلار را در پاسخ به خسارات ناشی از سیل اخیر در ایران، از طریق صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) و سازمان جهانی بهداشت اعطا کند. حالا هم با گذشت بیش از یک ماه از سفر آبه به تهران، او در ژاپن اعلام کرده که روابط دوستانه‌ای با ایران دارد.

ژاپن دوست ایران

آبه در حالی این سخن را مطرح کرده که به‌تازگی آمریکا یار و متحد ژاپنی‌ها، سخنانی درباره تشکیل یک ائتلاف دریایی در خلیج‌فارس را مطرح کرده است. آبه هم در واکنش به این طرح گفته درباره تفکر آمریکا در این خصوص چیزهایی شنیده‌ایم و می‌خواهیم در این باره بازهم بشنویم. اما همزمان روابط دوستانه‌ای با ایران هم داریم. این نشان می‌دهد که نه ایران در جهان خیلی تنهاست و نه آمریکا برای هر طرح و برنامه‌ای در خاورمیانه می‌تواند متحدان خود را بسیج کند.

فرانسه، میانجی پر کار

علاوه بر ژاپن، فرانسه عملیاتی‌تر مأموریت میانجی‌گری را پیگیری می‌کند. امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه و حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران سه بار در ماه گذشته با یکدیگر تلفنی صحبت کردند. محور مذاکرات این دو مقام ارشد تلاش برای حفظ برجام و کاهش تنش بوده است. به‌علاوه دیپلمات‌های ایرانی و فرانسوی حالا رفت و آمدشان نیز بیشتر شده است. ماه قبل امانوئل بون، مشاور دیپلماتیک رئیس‌جمهوری فرانسه به تهران سفر کرد و در جریان سفر خود ضمن دیدار با مقامات مختلف تهران، پیام کتبی مکرون را تحویل روحانی داد.

روز سه شنبه سید عباس عراقچی نیز به‌عنوان فرستاده ویژه رئیس‌جمهوری ایران عازم پاریس شد. هنوز اطلاعاتی از جزییات و نتیجه سفر او منتشر نشده است. قبل از این نیز مکرون با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه درباره ایران و برجام مذاکره تلفنی کرده بود. فرانسه یکی از اعضای برجام و از همه مهم‌تر، یکی از پنج عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

عمان دوست قدیمی ایران

عمان نیز که از سال‌ها قبل همواره به‌عنوان دوست و همراه ایران شناخته می‌شده است و بارها بین ایران و آمریکا میانجی‌گری کرده، حالا نیز دوباره وارد عمل شده است. منابع خبری اعلام کرده‌اند که یوسف بن علوی قرار است هفته آینده به تهران سفر کند. اما گویا دستور کار بن علوی این بار میانجی‌گری برای آمریکایی‌ها نیست. شبکه تلویزیونی یورونیوز روز دوشنبه گذشته در مورد سفر وزیر خارجه عمان به تهران مدعی شد: این بار مسقط در نقش میانجی میان تهران و لندن ظاهر می‌شود.

این شبکه نوشته که این سفر پس از تقابل ایران و انگلیس بر سر توقیف نفتکش‌های دو طرف صورت می‌گیرد و می‌تواند نشانه‌ای دال بر تلاش عمان برای حل این مناقشه از راه دیپلماتیک باشد.

بن علوی در ابتدای ماه گذشته با برایان هوک، رئیس گروه ویژه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا در مسقط دیدار داشت. او در خردادماه نیز با دستور کار کاهش تنش در منطقه به عراق سفر کرده بود.

عراق متحد ایران

عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق، دوشنبه در سفری از پیش اعلام نشده وارد تهران شد. این دومین سفر نخست‌وزیر عراق از زمان روی کار آمدن است. بسیاری سفر عبدالمهدی به تهران را در راستای تحولات منطقه ارزیابی کردند. کارشناسان می‌گویند عراقی‌ها از افزایش تنش در منطقه به‌شدت نگران هستند. تنگه هرمز تنها شاهراه ارتباطی عراق با جهان است که از این طریق اقتصاد خود را با نفت تأمین می‌کند. عبدالمهدی از جمله سیاستمداران عراقی محسوب می‌شود که با تهران روابط حسنه‌ای دارند. تحلیل‌گران بر این باورند عبدالمهدی حالا در ایران به دنبال بهبود اوضاع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =