تاجرنیا: رفتارهای جبهه‌ای مستمر، نیازمند نو شدن است

تهران- ایرناپلاس- یک فعال اصلاح‌طلب درباره تغییر ساختار و نام شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان می‌گوید: رفتارهای جبهه‌ای مستمر، نیازمند نو شدن و تغییر است.ممکن است ساختاری همواره کارآمد نباشد. از این‌جهت نیازمند تغییر و نو شدن است؛ نفس این کار شکست نیست.

علی تاجرنیا، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت درباره اینکه آیا تغییر نام و سازوکار شورای عالی اصلاح‌طلبان و عدم حضور برخی چهره‌های این جریان در جلسات شورا به معنای شکست این تشکل است یا نه، به ایرناپلاس می‌گوید:  خیر؛ رفتارهای جبهه‌ای مستمر، نیازمند نو شدن و تغییر است. ممکن است یک ساختاری همواره کارآمد نباشد. از این‌جهت نیازمند تغییر و نو شدن است؛ نفس این کار شکست نیست. شکست زمانی رخ خواهد داد که این شورا اثربخش نباشد، اما ما بر آن اصرار کنیم.

 وی ادامه می‌دهد: من معتقدم این روش باید تغییر کند، اما موازنه تغییر باید به سمت تقویت احزاب و تشکل‌های سیاسی باشد، نه اینکه ساختارهایی را تعریف کنیم که بخواهد احزاب اثربخش و تأثیرگذار را به حاشیه ببرد. ضمن اینکه معتقدم الگوهایی که تاکنون به‌کار گرفته ‌شده است، پاسخگو نبوده و باید به دنبال تشکلی فراگیر با ساختار فراکسیونی باشیم.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به اینکه آیا باید تغییر چارچوب با تغییر  چهره‌های اصلی شورا و جریان اصلاحات همراه باشد یا نه، می‌گوید: ما تا زمانی که در کشور و در دو جریان اصلاح‌طلبی و اصولگرایی، احزاب فراگیر و فراکسیونیزم ایجاد نکنیم، رفتار جبهه‌ای پاسخگو نیست. هر چه ما پیش می‌رویم، نوع نگاه‌ها به روش‌های اصلاحی تغییر می‌کند؛ چه‌بسا اختلاف‌نظر ما نیز بیشتر می‌شود. بنابراین معتقدم ما باید سازوکار جدی‌تر و سازمانی‌تری را با این رویکرد که برای همه طیف‌های این جریان، حقوقی را قائل شود، بپذیریم؛ به این معنی که هریک از طیف‌های این جریان از حقوق خود بهره‌مند شوند.

 وی با اشاره به اینکه ما در جریان اصولگرایی نیز با این معضل مواجه هستیم تصریح می‌کند: گاهی مشاهده می‌کنیم جریاناتی ایجاد می‌شوند و ساختارهای پیشین را دچار تغییر می‌کنند، اما هیچ‌کس نسبت به خروجی آنها پاسخگو نیست. کما اینکه امروزه فردی نسبت به فراکسیون امید و شورای شهر پاسخگویی ندارد. این اتفاق از این ناشی می‌شود که رفتارهای جبهه‌ای، منتج به انتخاب اصلح و صحیح نشده است. با وجود آنکه همه احزاب اصلاح‌طلب در شورای عالی سیاست‌گذاری دخیل بودند، هیچ‌کدام از عملکرد آن راضی نبودند.

هفته گذشته، آذر منصوری، از اعضای شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در مصاحبه‌ای با جماران از تغییر نام این شورا خبر داد و گفت: «ما از ابتدای فعالیت دوره جدید شورای عالی، پیگیر  قانونی شدن این ائتلاف با توجه به قانون جدید احزاب بودیم که پس از پیگیری‌هایی که انجام گرفت، این ائتلاف به جبهه اصلاح‌طلبان ایران اسلامی تغییر نام پیدا کرد.»

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =