طرح اصلاح آیین‌نامه داخلی مجلس در شیوه انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان

تهران- ایرناپلاس-یک عضو هیئت رئیسه مجلس می گوید: قرار شده آقای صادقی (نماینده مردم تهران) با همکاری کمیسیون تدوین آیین‌نامه، طرحی را برای اصلاح آیین‌نامه داخلی مجلس در باره شیوه رأی گیری برای حقوقدانان شورای نگهبان آماده کنند.

اواسط تیرماه گذشته، حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه، علی غلامی، هادی طحان نظیف، محمد دهقان، محمدحسن صادقی‌مقدم و عبدالحمید مرتضوی را به‌عنوان پنج حقوقدان برای سه کرسی خالی حقوقدانان شورای نگهبان به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد. اما علی غلامی دقایقی قبل از نطق خود در صحن مجلس، از کاندیداتوری برای این سمت استعفا کرد. 

هفته گذشته علی مطهری، نماینده تهران در مصاحبه‌ای با ایرناپلاس، درباره حواشی مربوط به انتخاب اعضای حقوقدان شورای نگهبان گفت: آقای غلامی که از گزینه‌های معرفی‌ شده از سوی رئیس قوه قضاییه بود، برای من توضیح داد که چند دقیقه قبل از نطقش، آقای کدخدایی با ایشان تماس گرفته و گفته شما انصراف دهید. نفس این کار چه ارتباطی به آقای کدخدایی دارد؟ ورود آقای کدخدایی به این انتخابات کار درستی نیست و باعث ایجاد شبهه مهندسی انتخابات می‌شود که برخی شورای نگهبان را به آن متهم می‌کنند.

محمود صادقی، دیگر نماینده تهران نیز در گفت‌وگویی با روزنامه ایران، اظهارات مطهری را تأیید کرد و گفت: تا جایی که اطلاع داریم، آقای غلامی این مسئله را پیگیری کرده‌ است و حتی گفت که به‌جز رؤسای دو قوه مقننه و قضاییه، این موضوع را کتباً از طریق نامه با رهبری مطرح و اعتراض خودم را به ایشان اعلام کردم.

حالا علیرضا رحیمی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی دراین‌باره به خبرنگار ایرناپلاس می‌گوید: این موضوع تمام‌ شده و بهتر است بیش از این به موضوع پرداخته نشود؛ چرا که اعضای حقوقدان شورای نگهبان با رأی قطعی مجلس انتخاب شدند و موضوع تمام‌ شد و امکان انتخاب و تصمیم‌گیری مجدد درباره این موضوع وجود ندارد.

وی درباره نامه محمود صادقی، نماینده تهران در این باره به رئیس مجلس ادامه می‌دهد: البته شکایت آقای صادقی به هیئت رئیسه ارجاع شده و بنا شد آقای پزشکیان، نائب رئیس مجلس شورای اسلامی موضوع را بررسی کنند. از سوی دیگر نیز قرار شد آقای صادقی با همکاری کمیسیون تدوین آیین‌نامه، طرحی را برای اصلاح آیین‌نامه داخلی مجلس در این باره، آماده کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =