پیگیری‌ها برای بازدید نمایندگان از فشافویه بی‌نتیجه مانده است

تهران- ایرناپلاس- نایب‌رئیس کمیسیون قضایی مجلس درباره اجرای آیین‌نامه تفکیک جرایم می‌گوید: با توجه به محدودیت مکانی و افزایش آمار زندانیان، این کار عملاً ممکن نیست، اما با تدابیری می‌توان به شکل نسبی آن را اجرا کرد.

حدود دو ماه  از قتل علیرضا شیرمحمدعلی به دست دو تن از مجرمان خطرناک در زندان فشافویه می‌گذرد. خبر فوت این زندانی ۲۱ ساله، واکنش‌ها و اعتراضات بسیاری مبنی بر درخواست تفکیک زندانیان و بهبود امکانات زندان‌ها و بازدید از آنها را به دنبال داشت. پیش‌ از این نیز برخی از بازداشتیانی که در این زندان نگهداری می‌شدند، نسبت به وضعیت بد این زندان و عدم اجرای آیین‌نامه تفکیک جرایم در این زندان اعتراض کرده بودند. علیرضا رحیمی، نماینده تهران و از اعضای کمیته بازدید از زندان اوین بعد از مرگ کاووس سید امامی در بهمن‌ماه ۹۶، به خبرنگار ایرناپلاس می‌گوید: آقای کاظمی از اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، پیگیر بازدید از زندان هستند و جزییات را باید از ایشان جویا شد.

عدم بازدید از فشافویه باوجود درخواست نمایندگان

محمد کاظمی، نماینده ملایر دراین‌باره به ایرناپلاس می‌گوید: ما از طریق کمیسیون درخواست بازدید از  زندان فشافویه را دادیم، هماهنگی‌ها در این زمینه باید توسط رئیس کمیسیون که با سازمان زندان و آقای جهانگیر در ارتباط‌ هستند، انجام شود. بااین‌حال، تاکنون موفق به بازدید نشده‌ایم و گویا هماهنگی‌ها به‌درستی صورت نگرفته است.

وی درباره زمان درخواست برای بازدید توضیح می‌دهد: بعد از فوت آقای شیرمحمدعلی در زندان فشافویه، من و آقای پورمختار پیگیر بازدید از این زندان بودیم، اما تاکنون موفقیتی حاصل نشده است.

این عضو کمیسیون قضایی درباره موضوع عدم اجرای تفکیک جرایم در زندان‌ها و قوانین مرتبط با آن می‌گوید: آیین‌نامه زندان‌ها، تفکیک و طبقه‌بندی زندان‌ها را پیش‌بینی کرده است، اما از آنجایی‌که زندان‌های ما به سبب شرایط ساختمان، محدودیت مکانی دارند و به‌علاوه آمار زندانیان در حال افزایش است و در هر زندان حدود سه چهار برابر ظرفیت آن، زندانی نگهداری می‌شود، این کار عملاً ممکن نیست.

کاظمی می‌افزاید: البته با تدابیر و سیاست‌هایی می‌توان درباره زندانیان کم‌سابقه و بی‌سابقه، این طبقه‌بندی را به شکل نسبی اجرا کرد.

 پیش‌ از این، در پی فوت سید امامی، یکی از فعالان محیط زیستی بازداشتی و سینا قنبری، از بازداشت‌شدگان حوادث دی‌ماه ۹۶،  گروهی از نمایندگان مجلس از بند ۲۰۹ و اندرزگاه شماره چهار زندان اوین بازدید کرده بودند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha