۱۶ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۵۷
کد خبرنگار: 1893
کد خبر: 83429479
۰ نفر
روایت زنانی که ناامیدی را کنار می‌زنند

تبریز- ایرناپلاس- مجموعه فرهنگی برصفحه در مکان جدید و متفاوت خود، میزبان یک رویداد داستانی و رونمایی از مجموعه داستان «زنانی که زنده‌اند» به قلم فریبا چلبی‌یانی بود.

این کتاب جدیدترین اثر  داستان‌نویس تبریزی است که در سال ۹۸ منتشر شده و شامل داستان‌هایی در مورد زنان با فضای مدرن و امروزی است. «زنانی که زنده‌اند» در ۱۰۰ صفحه با قیمت ۲۰ هزار تومان به همت انتشارات حکمت کلمه منتشر شده است. در این مراسم بخش‌هایی از کتاب «زنانی که زنده‌اند» خوانده شده و امضای کتاب توسط نویسنده نیز از دیگر بخش‌های مراسم بود.

داستان‌هایی درباره جغرافیای فرهنگی امروز ما

ناصر مطلب زاده، (استاد ادبیات و زبان انگلیسی) در مراسم رونمایی از مجموعه داستان «زنانی که زنده‌اند» گفت: داستان‌های این مجموعه دقیقاً به جغرافیای فرهنگی امروز ما و مناسبات امروزی فرهنگی در کشور می‌پردازد.

وی افزود: موضوع داستان‌ها در مورد زنان است و انتظاری که از خانم چلبی‌یانی نیز داریم، همین است.

مطلب زاده تأکید کرد: در این داستان‌ها شاهد حضور زنانی هستیم که در یک جامعه در حال گذار زندگی می‌کنند. این زنان انواع و اقسام مشکلاتی را دارند که شاید مهم‌ترین آن، عدم تناسب جایگاهشان در جامعه باشد.

وی با اشاره به فضای مدرن داستان‌های این کتاب، عنوان کرد: روابط مدرن و امروزی در تمام داستان‌های کتاب زنانی که زنده‌اند، جاریست.

یکدستی در فضاسازی و پرداخت شخصیت‌ها

لیلا صبوحی، نویسنده کتاب «سیاوش اسم بهتری بود» نیز در این رونمایی گفت: فریبا چلبی‌یانی حدود ۱۴ سال را در یک کتاب ۱۰۰ صفحه‌ای جای داده است، بدون اینکه مشکلی از بابت یکدستی فضاسازی و شخصیت‌ها داشته باشد.

وی به‌روز بودن فضاهای داستانی کتاب را مهم دانست و گفت: در این کتاب از رابطه‌های سیاسی که امروزه خبرهایی از این موضوعات را می‌خوانیم و رابطه‌های موازی و مثلثی سخن به میان آمده است.

صبوحی تصریح کرد: جای تبریز در این کتاب خالی است و نویسنده تجربه زیستی خود را در این داستان‌ها نیاورده است.

نعیمه کرد اوغلی آذر، نویسنده کتاب آوات توی قاب، اظهار داشت: آن‌گونه که نام کتاب بیانگر است، تک تک داستان‌های این مجموعه قصه زنانی است که با وجود غرق بودن در مشکلاتی چون خیانت، بی‌مهری، عشق‌های یک طرفه، تنهایی، بدعهدی‌ها و ... چه زمانی که خود مسبب ماجرا بوده  و چه زمانی که قربانی شخصیت دیگری باشند، همچنان زنده‌اند و سعی می‌کنند با کنار زدن ناامیدی، با این زندگی دست و پنجه نرم کنند و بمانند حتی اگر پایان تلخی در انتظارشان باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =