۱۸ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۹:۲۵
کد خبرنگار: 1893
کد خبر: 83429510
۰ نفر

برچسب‌ها

رایزنی‌های عضو شورای عالی اصلاح‎طلبان با اعضای شورای نگهبان

تهران- ایرناپلاس- یک عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‎طلبان خبر می‎دهد که درباره فرآیند نظارت شورای نگهبان در انتخابات آینده با سخنگو، تعدادی از فقهای این شورا و رابط شورای نگهبان و بیت رهبری جلسه داشته‎است.

حجت‌الاسلام محسن رهامی، فعال سیاسی اصلاح‎طلب و عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‎طلبان به ایرناپلاس می‎گوید: بنده چند جلسه با آقای کدخدایی در محل شورای نگهبان داشتم که پروسه انتخاباتی را برای انتخابات آینده بررسی کردیم.

رهامی همچنین اضافه می‎کند: با یکی، دو نفر از فقهای شورای نگهبان در قم و رابط بیت رهبری در شورای نگهبان نیز جلسه داشتم. از آنجایی که بنده قبلا با آقای یزدی در مجلس، هم کمیسیونی بودیم، روابطمان نزدیک است. با آقای کدخدایی هم در دانشکده حقوق دانشگاه تهران بودیم. بنابراین جلسات ما، جلسات گفت‏‌وشنود است.

این فعال سیاسی اصلاح‎طلب در توضیح نتیجه جلسه با شورای نگهبان می‎گوید: هدف از این جلسات، رسیدن به تفاهم بوده ‎است. آقای کدخدایی می‎گویند اگر کسی محکومیت نداشته باشد، حضورش مانعی ندارد. اما در عمل می‎بینیم که برخی با بند عدم التزام به اسلام، قانون اساسی و ولایت فقیه احراز صلاحیت نمی‎شوند. 

رهامی همچنین معتقد است عنوان عدم التزام به قانون اساسی، قابل تفسیر است. علاوه‎بر این شورای نگهبان از کجا می‎فهمد که کسی به اسلام متلزم است یا نه؟ التزام به اسلام، امری درونی و قلبی است. مگر آن‎که شما با کسی چند روز همسفر باشید و از جلوی چشم شما غایب نشده باشد و ببینید که علنا مشروب می‎خورد و یا فسق و فجور می‎کند. 

این عضو شورای عالی اصلاح‎طلبان در ادامه می‎گوید که شورای نگهبان باید از حقوق مردم و نامزدها در برابر دولت دفاع کند. به عبارتی دولت منابع قدرت را در دست دارد و شورای نگهبان باید مراقبت کند که در انتخابات تخلف و تقلب نشود و همچنین حقوق کسی ضایع نشود. نه اینکه مانع از ورود افراد متخصص و صالح به مجلس شود. زیرا الان بسیاری از افراد کاردان، صالح و متخصص به‎خاطر اینکه مهر عدم التزام به اسلام به آنها نخورد کاندیدا نمی‎شوند.

او همچنین می‎گوید: من  قبل از این خدمت آقای مومن که خدا رحمتشان کند هم عرض کردم که مسئولیت خیلی از مشکلات کشور که حل نشده با شماست. گفتند چرا؟ گفتم خود جنابعالی از اول در شورای نگهبان بودید و برخورد شورای نگهبان  باعث شده که مجلس از برخی افراد دست اول محروم شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha