۲۰ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۵۰
کد خبرنگار: 1911
کد خبر: 83432488
۱ نفر
اسماعیل آذر: ۱۰۰ برنامه با دکتر ولایتی داریم، چون «ذوفنون» است

تهران- ایرناپلاس- دکتر علی اکبر ولایتی، با همه مشغله و مسئولیت‌هایی که دارد، چند سال است که در تلویزیون حاضر می‌شود و درباره تاریخ تمدن اسلامی و تاریخ علم ایران سخن می‌گوید.

مدتی است برنامه «ایران» با اجرای دکتر اسماعیل آذر از شبکه دو پخش می‌شود و در این برنامه، تاریخ علم در ایران بررسی می‌شود. اکنون که ۱۸ قسمت از آن پخش شده، مرور تاریخ علم پزشکی موضوع برنامه است. کارشناس این برنامه هم دکتر علی اکبر ولایتی است. دکتر ولایتی، پزشک متخصص اطفال، رئیس هیئت امنای دانشگاه آزاد و مشاور بین‌الملل رهبر انقلاب است و در سال‌های اخیر، برنامه‌های زیادی درباره تاریخ و تمدن ایران و اسلام در شبکه ۴ تلویزیون داشته است. پیش از مجموعه «ایران»، برنامه‌ای با موضوع تاریخ و تمدن با اجرای دکتر پورحسین، مدیر پیشین شبکه ۴ و با حضور همیشگی دکتر ولایتی پخش می‌شد.

اسماعیل آذر، مجری دوره جدید برنامه ایران درباره این برنامه و هدف آن به ایرناپلاس گفت: هدف از این برنامه مرور تاریخ علم در ایران است و ما سعی می‌کنیم تاریخ علم را برای آشنایی مردم بازگو کنیم. این تاریخ چند پاره دارد: تاریخ پزشکی، تاریخ ستاره‌شناسی، تاریخ ریاضیات، تاریخ مکانیک و تاریخ شیمی. البته گاهی به مناسبت‌های مختلف موضوع برنامه به‌روز می‌شود. مثلاً به مناسبت نوروز ۱۰ برنامه درباره تاریخ نوروز پخش شد و الان که ماه محرم را در پیش داریم، درباره تاریخ عاشورا در حال تدارک ۱۰ برنامه ویژه هستیم.

آذر در ادامه افزود: فعلاً ۱۰۰ برنامه ۲۰ دقیقه‌ای برای کل موضوعات پیش‌بینی شده است، ولی تا به حال که حدود ۴۰ برنامه ضبط شده، هنوز نتوانسته‌ایم پوسته تاریخ پزشکی را بشکافیم و بیرون بیاییم، یعنی این قدر مباحث شیرین و گسترده است.

مجری نام‌آشنای برنامه مشاعره تلویزیون، درباره لزوم مرور تاریخ علم در ایران، چنین گفت: اگر امروز بخواهید شعر بگویید، باید از سابقه و تاریخ شعر خبر داشته باشید. علم هم همین‌طور است. باید بدانیم چه کرده‌ایم و الان کجاییم تا مسیر آینده خود را درست انتخاب کنیم. وقتی بدانیم چه پیشینه باشکوهی داشته‌ایم، غرور ما افزایش پیدا می‌کند و باعث استحکام بنیان‌های معرفتی و هویتی ایرانی می‌شود.

این استاد ادبیات دانشگاه آزاد در پاسخ به سؤالی درباره چرایی انتخاب دکتر ولایتی برای این برنامه با توجه به برنامه‌های مشابهی که او در تلویزیون داشته، گفت: دکتر ولایتی سال‌ها زحمت کشیده و آثار فراوانی در این زمینه دارد و بهترین کسی بود که می‌توانست تاریخ علم را بیان کند. ایشان تاریخ علم را بسیار خوب می‌شناسند و ذهن فعالی دارند. البته من هم در خدمت ایشان هستم و کم و بیش با تاریخ علم آشنا هستم. در دانشگاه تاریخ پزشکی گفته‌ام و به مقداری که لازم است با تاریخ علم در ایران آشنایی دارم. این برنامه به‌هیچ‌وجه و تحت هیچ شرطی سیاسی نیست و فقط یک برنامه تمام‌عیار علمی است و بنابراین هر چه گفته و شنیده می‌شود، پیرامون علم است.

آذر در پاسخ به این سؤال که آیا مشغله‌های دکتر ولایتی مانع حضور در این برنامه نیست، گفت: چون بحث علمی است، ایشان سر ساعت تشریف می‌آورند و با ارادت به ساحت علم، کارشان را می‌کنند و عجیب است که  جزوه‌ها و کتاب‌ها هم دنبالشان هست و معلوم است که ایشان هم درباره برنامه مطالعه زیادی می‌کنند.

ایشان درباره همه این‌ موضوعات کتاب دارد

اسماعیل آذر در پاسخ به این سؤال خبرنگار ایرناپلاس که آیا بهتر نبود در قسمت‌های دیگر مثل نجوم و شیمی از کارشناسانی غیر از دکتر ولایتی استفاده شود، گفت: اگر ایشان قادر به بیان آن موضوعات نبود، حتماً این اتفاق می‌افتاد، ولی ایشان درباره همه این‌ موضوعات کتاب دارد و عمر و وقت گذاشته‌ و زحمت کشیده‌اند. بنابراین آقای ولایتی شاخص هستند. من علمی حرف می‌زنم نه احساسی. من در این حوزه‌ها مطالعات زیادی دارم، ولی گاهی مطالبی را آقای ولایتی مطرح می‌کند که من هم ندیده و نشنیده‌ام. من در مورد مسائل سیاسی بی‌سوادم و کار من نبوده و نیست، ولی ایشان سیاستمدار واقعی است، اما انسان می‌تواند ذوفنون باشد. مثلاً ابوعلی سینا، موسیقی‌دان و فیلسوف و ریاضی‌دان بود. اینها با هم منافات ندارند. البته شاید مردم ایشان را به‌عنوان رجل سیاسی می‌شناسند، ولی اگر ۱۰ دقیقه این برنامه را گوش کنند، جذب می‎‌شوند، و این مباحث با این که ایشان استاد علوم سیاسی هم هست، تباینی ندارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =