ایران از تلاش کشورهای دیگر برای ثبات در خلیج فارس استقبال می‎کند

تهران- ایرناپلاس- تحلیلگر ارشد مرکز بررسی‎های استراتژیک ریاست جمهوری معتقد است: ایران از هر کشوری که بخواهد برای حفظ صلح، امنیت و ثبات بین‌الملل در خلیج فارس تلاش کند، استقبال می‎کند، اما میانجی‎گری بین ایران و آمریکا، بحث جداگانه‌ای است که الزاماً مورد پذیرش ایران نیست.

دیاکو حسینی، تحلیلگر ارشد مرکز بررسی‎های استراتژیک ریاست جمهوری درباره نقش دولت فرانسه در تنش‎زدایی بین ایران و ایالات متحده آمریکا، به ایرناپلاس می‎گوید: قبل از برجام، فرانسه و به‎طور کلی، اروپا، تنش بین ایران و آمریکا را تهدیدی امنیتی برای خود می‎دانست. زیرا یک برخورد احتمالی بین ایران و آمریکا، می‎توانست تهدیدی برای اروپا باشد و اروپا را مستقیماً به خطر و ناامنی در خلیج‌فارس بیندازد. بنابراین اروپا از برجام حمایت کرد. امروز هم که برجام از طرف آمریکا نقض شده‎ و امکان برخورد بین ایران و آمریکا افزایش یافته‎ است، اروپا درصدد است این تنش‎زدایی را انجام و ایران و آمریکا را به یک مذاکره جدید که حداقل تنش‌ها در منطقه کاهش یابد، سوق دهد.

حسینی در ادامه تصریح می‎کند: انگیزه فرانسه و به‌خصوص اروپا، چه قبل از برجام و چه بعد از آن، این بوده است که مانع از جنگ بین ایران و آمریکا شوند. این انگیزه قبل از برجام به توافق هسته‎ای بین ایران و آمریکا منتهی شد و بعد از برجام به تلاش اروپا برای حفظ برجام و جلوگیری از تنش در منطقه. از همین رو، فکر نمی‎کنم تغییری اساسی در انگیزه فرانسه ایجاد شده باشد.

این کارشناس مسائل استراتژیک اضافه می‎کند: واقعیت این است که خود آمریکا مایل نیست تنش‌ها با ایران افزایش پیدا کند و ایران هم مایل نیست. همان‌طور که خود ایران هم بارها به‌صراحت این موضوع را بیان کرده ‎است که نمی‎خواهد تنش با آمریکا در خلیج‌فارس، افزایش پیدا کند.

او ادامه می‎دهد: بنابراین فکر می‎کنم فرانسه با کمک تلاش‎های دیپلماتیکی که صورت می‎دهد، بتواند نقشی را در کاهش تنش‎ها در منطقه ایفا کند. اما به نظر نمی‎رسد در بحث میانجی‎گری بین ایران و آمریکا موفق باشد. به این دلیل که دولت ترامپ هیچ نوع اعتباری را برای مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه در رابطه با میانجی‎گری قائل نیست و چون این اعتبار را قائل نیست، فرانسه نمی‎تواند موفق باشد. 

حسینی تأکید می‎کند: فرانسه به‌عنوان یک قدرت بزرگ اتحادیه اروپا، می‎تواند نقش طبیعی خود را در کاهش تنش‎ها در منطقه ایفا کند، اما آمریکا میانجی‌گری را نمی‌پذیرد.

این تحلیلگر روابط بین‎الملل همچنین می‎گوید: الزاماً با میانجی‎گری بین ایران و آمریکا همواره نمی‌توان تنش بین دو کشور را کاهش داد. تنها کافی است مکانیسم‎هایی را طراحی و مشوق‌هایی ایجاد کند که از افزایش تنش و جنگ ناخواسته جلوگیری کند.

او اضافه می‎کند: فرانسه در میانجی‎گری بین ایران و آمریکا، مانند ژاپن، از طرف آمریکا اعتبار ندارد، اما درباره کاهش تنش عمومی در خلیج‌فارس و جلوگیری از جنگ ناخواسته، می‎تواند نقش خود را به‌عنوان یک عضو دائم شورای امنیت و قدرت جهانی ایفا کند.

حسینی همچنین معتقد است که ترامپ نقش فرانسه در کاهش تنش عمومی را با میانجی‌گری اشتباه گرفته، بنابراین با فرانسه مقابله می‎کند. اما فرانسه هرگز اعلام نکرده که میانجی ایران و آمریکاست، بلکه اعلام کرده می‎خواهد در کاهش تنش‎ها نقش داشته باشد. درباره این نقش، راه‌اندازی مکانیسم اینستکس، حفظ برجام و همین‌طور گفت‎وگوهای فراتر از برجام برای صلح و امنیت با ایران صحبت‎هایی کرده‎ است.

این تحلیلگر ارشد مرکز استراتژیک در پاسخ به این پرسش که آیا ایران نقش فرانسه را می‎پذیرد، توضیح می‎دهد: ایران از هر کشوری که بخواهد در حفظ صلح، امنیت و ثبات بین‌الملل در خلیج‌فارس تلاش کند، استقبال می‎کند و دلیلی برای رد این انگیزه‎ها و نیات مثبت کشورها ندارد. اما میانجی‎گری بین ایران و آمریکا، بحث جداگانه‌ای است که الزاماً مورد پذیرش ایران نیست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =