۲۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۵۸
کد خبرنگار: 1902
کد خبر: 83435222
۱ نفر
منظور وزیر علوم از برداشته‌ شدن دیوار دانشگاه‌ها چه بود؟

تهران-ایرناپلاس- وزیر علوم گفته است این وزارتخانه می‌خواهد دیوارهای دانشگاه‌ها را حذف کند. این اقدام به چه معنی است؟ آیا فضاهای دانشگاهی به روی عموم مردم باز خواهد شد؟

منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اوایل هفته جاری در نشستی با مسئولان شهرهای یادگیرنده یونسکو اعلام کرد: استفاده از فضاهای دانشگاه‌ها به‌شکلی که در راستای خدمات شهری قرار گیرند، بسیار مطلوب خواهد بود و ما در نظر داریم جهت ارتباط بیشتر دانشگاه و جامعه، دیوارهای دانشگاه‌ها را حذف کنیم تا همگان با بخش‌های مختلف دانشگاه‌ها آشنا شوند.

این اظهارنظر واکنش‌های متفاوتی را به همراه داشت. بسیاری آن را به معنای حذف دیوارهای حائل دانشگاه و در معرض استفاده عموم قرار گرفتن فضاهای آموزش عالی تفسیر کردند و برخی نیز آن را تنها یک شعار و اقدام نمایشی تلقی کردند.

در این میان، علیرضا عبداللهی‌نژاد، مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم در گفت‌وگو با خبرنگار ایرناپلاس در توضیح سخنان وزیر علوم می‌گوید: اصل بحث موردنظر وزیر علوم برداشتن موانع و دیوارهای فرهنگی، اجتماعی و ارتباطی است. این اقدام، ذیل راهبردهای دانشگاه جامعه‌محور و ورود دانشگاه‌ها به مسائل اجتماعی و جامعه‌شناختی به‌عنوان مسئولیت اجتماعی دانشگاه در حال اجراست. یعنی دانشگاه باید وارد عرصه جدیدی از زیست خود شود؛ از دانشگاه‌های نسل اول که صرفاً آموزش محور و دانشگاه‌های نسل دوم که پژوهش محور بودند، گذر کند و به سمت دانشگاه جامعه‌محور و کارآفرین برود. به‌عبارت بهتر، به مسائل اجتماعی، فرهنگی، ارتباطی و زیست‌محیطی وارد شود و برای آنها راه‌حل و ایده ارائه دهد.

منظور وزیر افزایش فضای تعاملی است

وی با بیان اینکه منظور از این موانع، صرفاً موانع فیزیکی نیست متذکر شد: در حال حاضر هم بسیاری از دانشگاه‌ها در دنیا و حتی ایران (برای مثال دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان) بدون دیوار هستند. منظور وزیر، افزایش فضای تعاملی دانشگاه با صنعت و دولت و جامعه است.

به گفته مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم، برای ارتباط بیشتر مردم با دانشگاه‌ها، طرح «روز باز دانشگاه‌ها» دو سال است در حال اجراست. در این طرح، یک روز تا یک هفته، دانشگاه‌ها درهای خود را به روی همه مردم باز می‌کنند تا آنها با فضای دانشگاه آشنا شوند. به‌علاوه، در بعضی دانشگاه‌ها، کانون‌های فرهنگی و موزه‌ها به روی عموم مردم باز است».

عبداللهی‌نژاد در پاسخ به این سؤال که آیا این طرح شامل استفاده آزاد علاقه‌مندان از امکانات دانشگاه می‌شود یا نه گفت: این موضوع تابع شرایطی است و اگر افراد متخصص از سوی مراجع مشخصی باشند، موردی ندارد.

وی در پاسخ به این سؤال که شاهد بودیم برخی دانشگاه‎ها در سال‌های اخیر به لحاظ جغرافیایی از جامعه دور شده و حتی به حاشیه شهرها برده شدند، آیا این کار دور کردن دانشگاه از جامعه محسوب نمی‌شود، اظهار داشت: این اتفاق در زمانی رخ داد که دانشگاه‌ها بر توسعه کَمی اصرار داشتند، اما در حال حاضر دانشگاه‌ها هرچه بیشتر سمت جامعه و ارتباط با مردم می‌آیند.

به گفته عبداللهی نژاد، برای ارتباط بیشتر دانشگاهیان با جامعه، در حال حاضر قانونی وضع‌ شده که اعضای هیئت‌علمی جوان در دوره پیمانی خود حتماً باید یک دوره فرصت مطالعاتی 6 ماه را به هزینه وزارتخانه، در صنعت، رسانه و به‌نوعی در متن جامعه بگذرانند.

گفت‌وگو از سپنتا شبستری راد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =