۲۲ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۵۰
کد خبرنگار: 1893
کد خبر: 83435358
۳ نفر
لیگ برتر ایران؛ چهار پادشاه و سه وزیر برای قهرمانی می‌جنگند

تهران- ایرناپلاس- بدون تردید فوتبال همچنان بیشترین بیننده تلویزیونی را دارد. گرچه تاریخ مشخصی برای آغاز لیگ نوزدهم نوشته نشده، اما به احتمال بسیار زیاد در این فصل شاهد یکی از جذاب‌ترین دوره‌های این مسابقات خواهیم بود و رقابت میلیمتری هفت تیم، فصلی «کم‌سابقه» را رقم خواهد زد. این مطلب نگاهی دارد به هفت بخت قهرمانی یا بهتر بگوییم: «چهار به علاوه سه» مدعی قهرمانی لیگ برتر ایران.

معلوم نیست رقابت‌های نوزدهمین دوره لیگ برتر از چه زمانی آغاز می‌شود، اما آنچه مسلم است، تیم‌های حاضر در این پیکارها، جدال بسیار نزدیکی با هم خواهند داشت. چهار تیم پرسپولیس، استقلال، سپاهان و تراکتور مدعی اصلی محسوب می‌شوند، اما نباید از تیم‌های پدیده، فولاد و ذوب آهن نیز غافل شد. این تیم‌ها نیز با توجه به نفراتی که در اختیار گرفته‌اند و از طرفی، حضور مربیان جوانی مانند: یحیی گل‌محمدی، جواد نکونام و علیرضا منصوریان انگیزه لازم را به بازیکنان خود می‌دهند تا رقابت سختی با چهار مدعی اصلی در بالای جدول داشته باشند.

امنیت ورزشگاه‌ها

پس از حواشی و درگیری فراوان در رقابت‌های لیگ هجدهم، فدراسیون فوتبال به نقطه‌ای رسید که باید برای تأمین امنیت ورزشگاه‌ها گام جدیدی برداشته و در مسیر تازه‌ای قدم بگذارد تا طرفداران فوتبال شاهد چالش‌ روی سکوها نباشند و برای لذت بردن، فوتبال تماشا کنند، نه اینکه استرس داشته باشند که مبادا آسیب ببینند یا برای زنده ماندن تلاش کنند. دلیل عقب افتادن لیگ نوزدهم نیز آماده نبودن ورزشگاه‌ها، اعلام شده است. شاید این موضوع باعث شود تا اتفاق مثبتی در فوتبال ما رخ دهد.

رقابت میلیمتری

البته این اتفاق باید سال‌ها پیش می‌افتاد و ما باید همه چیز را متوقف می‌کردیم تا استانداردهای لازم برای برگزاری بازی‌ها را فراهم سازیم. شاید این موضوع تیم‌ها را دچار چالش کند، اما در نهایت به سود فوتبال تمام خواهد شد. با توجه به عملکرد و شرایط تیم‌ها در فصل نقل و انتقالات، در این فصل شاهد یکی از جذاب‌ترین دوره‌های این مسابقات خواهیم بود و رقابت میلیمتری هفت تیم، فصلی «کم‌سابقه» را رقم خواهد خورد. هفت تیم مدعی قهرمانی لیگ برتر ایران هستند.

شانس سپاهان

در حال حاضر شانس سپاهان برای قهرمانی در رقابت‌های این فصل بیشتر از سایر تیم‌هاست. البته تیم‌های استقلال‌، پرسپولیس و تراکتور نیز شانس زیادی دارند، اما سپاهان به دلیل حضور مربی باتجربه‌ای مانند امیر قلعه‌نوعی و نفراتی که در این فصل به خدمت گرفته، شانس بیشتری نسبت به سایر تیم‌ها دارد. سخت می‌توان تصور کرد هیچ تیم دیگری غیر از سپاهان بتواند قهرمانی لیگ برتر را از پرسپولیس بگیرد. فصل قبل قلعه‌نوعی و مردانش نمایش عالی داشتند و توانستند نسبت به فصل قبل‌تر، پیشرفت محسوسی داشته باشند.

باثبات و مقتدر

سپاهان اولین تیم شهرستانی بود که توانست قهرمانی در لیگ برتر را تجربه کند و تا جایی پیش رفت که رکورددار هم شد، هرچند با قهرمانی‌ای که پرسپولیس در فصل قبل به‌دست آورد، با رکورد این تیم برابر شد. امیر قلعه‌نوعی به‌عنوان تنها مربی‌ای که مثل سپاهان و پرسپولیس، با داشتن پنج قهرمانی در لیگ برتر، رکورددار است، در هر تیمی که حضور داشته، آن تیم با ثبات و مقتدر ظاهر شده و در دو فصل گذشته تیم‌های ذوب آهن و سپاهان را دوباره به جمع مدعیان آورده است. آنها شانس اول قهرمانی هستند.

استقلال بدون حاشیه

استقلال خیلی در سکوت کارش را پیش می‌برد. دور بودن از حواشی به نفع این تیم است. در سال‌های اخیر همیشه حاشیه‌ها به استقلال ضربه می‌زد. آندره‌آ استراماچونی مربی باکلاسی است که کم حرف می‌زند و تنها کارش را انجام می‌دهد. استقلال هم نیاز به چنین جوی دارد. البته نباید فراموش کرد که در سال‌های گذشته این تیم دقیقاً نزدیک بازی‌های لیگ مشکلات زیادی داشت و اسیر حاشیه می‌شد. آبی‌ها بیشترین تغییرات را داشته‌اند، اما سرمربی ایتالیایی این تیم یکی از بهترین و منطقی‌ترین ترکیب‌ها را فراهم کرده است.

روحیه فوق‌العاده

استراماچونی ترکیب استقلال را به شکل ایده‌آلی برای شروع لیگ نوزدهم که هنوز تاریخ مشخصی ندارد، فراهم کرده است. او در هر پست، دو بازیکن مدعی در اختیار دارد و آنها با توجه به شرایط سنی و تجربه‌ای که دارند، طی فصل می‌توانند به این مربی کمک شایانی داشته باشند. از لیگ هشتم تا دوازدهم، استقلال همیشه بالاتر از پرسپولیس بود، اما در ۶ فصل اخیر، پرسپولیس پنج بار بالاتر از استقلال ایستاده است. استقلالی‌ها این فصل با استراماچونی و تیمی آماده، روحیه فوق‌العاده برای پایان این دوران و انتقام از رقیب سنتی‌شان دارند.

شانس دوم قهرمانی

امیرحسین فتحی، مدیرعامل باشگاه از بازیکنان و کادر فنی خواسته به دنبال کسب سه جام باشند. استقلال با توجه به نفراتی که گرفته و در بازی‌های تدارکاتی به بردهای پرگلی هم رسیده، در بین هفت تیم مدعی شانس دوم قهرمانی به حساب می‌آید. به‌خصوص اینکه تمام بازیکنان به خدمت گرفته شده استقلال همه با نظر مستقیم آندره‌آ استراماچونی جذب شده‌اند. او بعد از خریدهای ابتدایی فصل بر رفت و آمد بازیکنان نظارت کامل داشت و اکنون تیم دلخواه خود را در اختیار دارد و منتظر آغاز لیگ برتر است.

فراز و نشیب‌

گرچه پرسپولیسی‌ها در چهار بازی اول خود از قرعه مناسبی برخوردار نبودند، اما قهرمان سه فصل اخیر لیگ برتر به‌رغم تغییراتی که در کادر فنی آن صورت پذیرفته باز هم مدعی قهرمانی محسوب می‌شود. در صورتی که فصل برای پرسپولیس خوب آغاز نشود، با توجه به وضعیت روحی تیم، بازگشت آن کمی دشوار به نظر می‌رسد. به‌خصوص اینکه تیم‌های بیشتری در این فصل مدعی قهرمانی هستند. پرسپولیسی‌ها فصل پیش، فراز و نشیب‌های فراوان داشتند و با کادر جدید کار برایشان کمی دشوار است. آنها شانس سوم قهرمانی هستند.

عملکرد ضعیف پرسپولیس

پرسپولیس پس از بازگشت از اردوی ترکیه، ۶ بازی دوستانه انجام داده که حاصل آن سه پیروزی، یک تساوی و دو شکست بوده. پنج بازی با تیم‌های لیگ برتری و یک بازی با تیم دسته اولی انجام شده و با توجه به نتایج به‌دست آمده این‌طور می‌توان گفت که سرخپوشان پایتخت در نیمی از بازی‌های تدارکاتی در راه رسیدن به پیروزی محروم شده‌اند. پرسپولیس در بازی‌هایی که انجام داد در دو بازی موفق به گلزنی نشد و در سه بازی گل نخورده، اما در سه بازی دیگر ۶ گل خورده است تا معدل یک گل خورده در هر بازی برای این تیم به ثبت برسد.

کار سخت کالدرون

البته از نظر آمار گلزنی، عملکرد بهتری به نسبت به تیم فصل گذشته دارد و آنها ۹ گل در ۴ بازی زده‌اند؛ البته نباید این نکته را هم فراموش کرد که چهار گل از این ۹ گل در بازی دوستانه با تیم دسته اولی نیروی زمینی به ثمر رسیده که قطعاً قدرت تیم‌های لیگ برتری را ندارد. از طرفی، این تیم در فاز دفاعی کمی متزلزل ظاهر شده و بدون تردید، دستاوردهای بازی‌های تدارکاتی برای گابریل کالدرون مهم است. این مربی آرژانتینی به‌خوبی می‌داند کار سختی را در پیش دارد و سایه برانکو روی سر او سنگینی می‌کند.

سیستم‌ بازی

کالدرون به‌خوبی می‌داند که اگر پرسپولیس را قهرمان لیگ برتر هم کند، کار بزرگی صورت نداده، به این دلیل که این تیم در سه فصل گذشته این عنوان را کسب کرده است. هنوز مشخص نیست پرسپولیس با چه سیستمی بازی خواهد کرد. کالدرون در بازی‌های جام شهدا، مقابل سایپا و نیروی زمینی از سیستم ۱-۳-۲-۴ استفاده کرد، اما در دو دیدار با پیکان و نفت مسجدسلیمان با روش ۲-۴-۴ به میدان رفت. او در جدال با فولاد دوباره به چیدمان ۱-۳-۲-۴ برگشت و نفراتش را در این سیستم امتحان کرد.

تراکتور؛ شانس چهارم قهرمانی

تراکتور در چند فصل اخیر بازی‌های خوبی ارائه می‌دهد و در جمع مدعیان قهرمانی قرار گرفته است. فصل قبل چند بازی متوسط و چند بازی افتضاح و... باعث شد آرزوهای خیل طرفدارانش برآورده نشود. حتی باورش هم سخت بود جان توشاک، مربی‌ای که با رئال مادرید قهرمان اروپا شده، در همان ابتدای فصل، کنار گذاشته شود و حتی جورج لیکنز بلژیکی هم ناکام بماند. «پرشورها» در این فصل با آمدن مصطفی دنیزلی، شانس چهارم قهرمانی محسوب می‌شوند. در واقع آنها چهارمین پادشاه برای قهرمانی در لیگ نوزدهم هستند.

دنیزلی و ادعای قهرمانی

سرمربی ترک‌تبار تراکتور می‌گوید که تیمشان هم در لیگ برتر و هم در جام حذفی مدعی قهرمانی خواهد بود. فصل گذشته آنها از مدعیان جدی بودند، اما کارشان را با عنوان پنجمی به پایان رساندند! تراکتور به‌مانند فصل قبل در نقل و انتقالات بیکار نبود. این فصل، محمدرشید مظاهری، رضا میرشکاری، محمدرضا خانزاده و ... را به خدمت گرفته تا قدرت مضاعفی به تمامی خطوطش ببخشد. مهم‌ترین بازیکنانی که از این تیم جدا شده‌اند احسان پهلوان و آنتونی استوکس هستند.

بدون سرباز!

تراکتور بر خلاف پرسپولیس، استقلال و سپاهان سابقه قهرمانی در لیگ برتر را ندارد و ماجراهای پایان لیگ چهاردهم، آنها را به قهرمان شدن در لیگ برتر بدبین کرده است. در صورتی که آنها هفته‌های آخر در کورس قهرمانی باشند، فشار زیادی را تحمل می‌کنند و استرس بالا، شاید مثل چهار سال قبل، باعث لغزششان شود. این فصل تراکتور مثل سایر تیم‌ها در لیگ برتر شرکت می‌کند و از فشار استفاده از بازیکنان سرباز و روابط سینوسی آنها با هواداران خبری نخواهد بود.

وزیران قهرمانی

یحیی گل‌محمدی از پدیده یک مدعی ساخته و البته آسیایی شدن فوتبال مشهد برای اولین بار افتخار بزرگی بود، که او برای این تیم رقم زد. پدیده با به خدمت گرفتن مهدی رحمتی و سروش رفیعی، خود را جزو تیم‌های مدعی کرده و یحیی به‌خوبی می‌داند که اگر قهرمانی می‌خواهد باید در هر دیدار، شاگردانش محکم بازی کنند. گل‌محمدی می‌گوید: «با توجه به تیم‌های حاضر در لیگ نوزدهم، به معنای واقعی کلمه بازی آسان نداریم و هر رقابتی، سختی‌های خاص خودش را به همراه دارد.»

فولاد با جواد نکونام و ذوب آهن با علیرضا منصوریان، مثل پدیده جزو شانس‌های قهرمانی محسوب می‌شوند. هر چند با توجه به تیم‌های سپاهان، استقلال، پرسپولیس و تراکتور شانس قهرمانی پدیده، فولاد و ذوب آهن به خودی خود کمرنگ می‌شود، اما می‌توانند در معرفی قهرمان لیگ نوزدهم نقش مهمی را ایفا کنند.

اما هفت تیم مدعی در این فصل، در چه هفته‌هایی با هم بازی دارند:

 هفته دوم

تراکتور با پرسپولیس

استقلال با فولاد

هفته سوم

ذوب آهن با تراکتور

فولاد با سپاهان

هفته چهارم

استقلال با پرسپولیس

پدیده با فولاد

هفته پنجم

ذوب آهن با استقلال

پرسپولیس با سپاهان

هفته ششم

پدیده با پرسپولیس

سپاهان با ذوب آهن

هفته هفتم

ذوب آهن با پدیده

هفته نهم

تراکتور با استقلال

هفته دهم

فولاد با پرسپولیس

سپاهان با تراکتور

هفته یازدهم

تراکتور با پدیده

ذوب آهن با فولاد

هفته دوازدهم

سپاهان با استقلال

هفته سیزدهم

ذوب آهن با پرسپولیس

استقلال با پدیده

هفته چهاردهم

پدیده با سپاهان

هفته پانزدهم

تراکتور با فولاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =