۲۸ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۲۷
کد خبرنگار: 1901
کد خبر: 83441938
۰ نفر
مجتهد شبستری و علت تاخیر در نقد رئیس پیشین دستگاه قضا

تهران- ایرناپلاس- یکی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره انتقادات اخیر آیت‌الله محمد یزدی درباره رئیس پیشین قوه قضاییه می‌گوید: اگر مستقیماً به فردی که رأس قوه‌ای قرار دارد، حمله شود، ممکن است حمل بر تخریب شود، لذا شاید دلیل انتقاد از مسئولان بعد از پایان دوره مسئولیتشان از این‌ جهت باشد.

آیت‌الله محسن مجتهد شبستری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره انتقاد از مسئولان پیشین به دلیل اقدامات و تصمیماتشان در زمان تصدی سمت سابق به ایرناپلاس می‌گوید: این موضوعی نیست که به بحث نیاز داشته باشد. فردی که باید نقد شود، مورد انتقاد قرار گیرد، چه در زمان مسئولیت چه بعد از آن. اما نظر به اینکه نقد فرد مسئول از منظر بین‌المللی و داخلی چندان پسندیده نیست، ممکن است حمل بر تخریب شود.

وی ادامه می‌دهد: مثلاً اگر مستقیماً به فردی که رأس قوه‌ای قرار دارد، حمله شود، ممکن است حمل بر تخریب شود. لذا شاید دلیل انتقاد از مسئولان بعد از پایان دوره مسئولیتشان از این‌ جهت باشد. به نظر من این خوف برای انتقاد مسئولان وجود دارد و انتقاد به شکل آهسته و گام‌به‌گام صورت می‌گیرد، اما زمانی که فرد دیگر مسئولیت ندارد، انتقاد را نمی‌توان به تخریب تعبیر کرد. به همین دلیل باید با افراد مجرم و متخلف برخورد کرد.

این نماینده مجلس خبرگان رهبری تأکید می‌کند: تخریب مسئولان و روسای قوای سه‌گانه از نظر عرفی و رهبری چندان درست و پسندیده نیست، به همین سبب، برخی انتقادهایشان را بعد از کنار رفتن افراد از سمت‌ها بیان می‌کنند.

مجتهدشبستری در واکنش به اینکه برخی این شکل از انتقاد را سیاسی‌کاری توصیف می‌کنند، می‌گوید: بالاخره دهان مردم را نمی‌توان بست.

وی درباره انتقاد اخیر آیت‌الله محمد یزدی از آیت‌الله صادق آملی لاریجانی، رئیس پیشین قوه قضاییه به دلیل فعالیت‌های دوران ریاست بر این قوه، تصریح می‌کند: بالاخره افرادی که در زمان ایشان و پیش از ایشان، یعنی زمان مرحوم آیت‌الله هاشمی شاهرودی متصدی امور بودند، تخلفاتی کرده و امروز در بازداشت به سر می‌برند. آنچه رخ‌ داده تا حدی ناشی از موضوعی است که درباره انتقاد از افراد مسئول به آن اشاره کردم و موضوع دیگر می‌تواند ثبوت باشد. یعنی تخلف و جرم آن زمان محرز نشده بوده، اما امروز اثبات ‌شده است. 

اخیراً، آیت‌الله محمد یزدی، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و عضو حقوقدان شورای نگهبان در دیداری که مسئولان مرکز بسیج اساتید و نخبگان حوزه علمیه قم با وی داشتند از رئیس پیشین قوه قضاییه انتقاد کرد. وی درباره آیت‌الله صادق آملی لاریجانی گفته است « هرچند در مسئله‌ای نظر ولی‌فقیه خلاف عقیده من باشد، موظفم که اطاعت کنم؛ چون ضررش کمتر از شکستن حرمت ولایت و حاکمیت است. فلانی می‌گوید اگر این کار را نکنید نجف می‌روم! خوب بروید، آیا با رفتن شما قم به هم می‌خورد؟ شما در قم بودنتان هم خیلی مؤثر نبود، چه رسد که نجف بروید. رئیس دفتری که ۱۰ سال، جای مهمی را اداره کرده، دستگیر می‌شود، بعد اعتراض می‌کند که چرا گرفتید؟! به اسم مدرسه علمیه، کاخ ساختند! آیا ارث پدرت بود؟ از کجا آوردی ساختی؟»

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =