۳ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۵۰
کد خبرنگار: 1778
کد خبر: 83450348
۰ نفر

ترکیب جدید یک شورا

غزال علی‌نژاد
ترکیب جدید یک شورا

تهران-ایرناپلاس- ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه پنج گزینه جدید برای حقوقدانان شورای نگهبان به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد تا از بین آن‌ها ۳ نفر توسط مجلس انتخاب شده و جایگزین حقوقدانان قبلی گردند.

در این لیست پنج نفره نام حقوقدانان قبلی یعنی سام سوادکوهی، نجات‌الله ابراهیمیان و محسن اسماعیلی نبود؛ حقوقدانانی که به نظر، اختلاف نظراتی با دبیر شورا، احمد جنتی، داشته‌اند. سام سوادکوهی مدعی بوده که اعضای حقوقدان شورا با آقای جنتی اختلاف نظر دارند. نجات‌الله ابراهیمیان که یک بار نیز از سمت خود استعفا کرد اما توسط احمد جنتی استعفای او مورد قبول واقع نشد، در مصاحبه‌ای گفته بود که با آقای جنتی اختلاف نظر شدیدی دارد.

حقوقدانان معرفی شده توسط آقای رئیسی، محمد دهقان، محمدحسن صادقی مقدم، هادی طحان نظیف، علی غلامی و عبدالحمید مرتضوی بودند.

محمد دهقان، فردی که از دوره هفتم در مجلس شورای اسلامی حضور دارد و در سال ۱۳۸۹ نیز بیانیه‌ای را در مجلس قرائت کرد و خواستار اشد مجازات برای میرحسین موسوی و مهدی کروبی شد. وی در انتخابات سال ۱۳۹۶ به عنوان رئیس ستاد انتخابات محمدباقر قالیباف فعالیت می‌کرد که با انصراف قالیباف، از ابراهیم رئیسی حمایت کرد. محمد دهقان از اعضای جمعیت رهپویان از احزاب اصولگرا است و در حال حاضر به عنوان دبیر کل در آن فعالیت دارد. او همچنین مؤسس خبرگزاری دانشجو بوده که وابسته به بسیج دانشجویی است.

علی غلامی فرد دیگری که منتخب ابراهیم رئیسی بوده، دکترای حقوق جزا و جرم‌شناسی را در سال ۱۳۸۶ از دانشگاه امام جعفر صادق(ع) دریافت کرده و در حال حاضر رئیس دانشکده حقوق و معارف اسلامی همین دانشگاه است. وی با این وجود که فعالیت‌های سیاسی کمی داشته، ولی در انتخابات سال ۱۳۹۶ سخنگوی ستاد ابراهیم رئیسی بوده است.

هادی طحان نظیف، متولد سال ۱۳۶۱ و جوان‌ترین حقوقدان معرفی شده برای شورای نگهبان، هم‌اکنون معاون آموزشی دانشکده حقوق دانشگاه امام صادق (ع) است. او که دکترای حقوق عمومی‌اش را از دانشگاه تهران گرفته، از سال ۱۳۸۸ همکاری گسترده‌ای با شورای نگهبان داشته و ۱۰ سال دبیر جلسات شورای نگهبان بوده است. او همچنین عضو بسیج حقوقدانان و هیأت اندیشه‌ورز سازمان بسیج است.

محمدحسن صادقی مقدم که در دانشگاه تربیت مدرس دکترای حقوق خصوصی خوانده است، سال گذشته هم از سوی صادق آملی لاریجانی، رئیس وقت قوه قضائیه، به عنوان کاندیدای تصدی حقوقدان شورای نگهبان معرفی شده بود که پیش از برگزاری جلسه مجلس انصراف داد. صادقی مقدم در دوره ریاست ابراهیم رئیسی بر سازمان بازرسی کل کشور، معاونت این سازمان را بر عهده داشت. او از سال ۱۳۹۲ تاکنون مشاور عالی حقوقی و سیاسی احمد جنتی است. همچنین وی در دولت اول محمود احمدی نژاد در معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری مشغول به فعالیت بوده است.

عبدالحمید مرتضوی بریجانی، پنجمین نفری که ابراهیم رئیسی آن را به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد، قاضی دادگستری است و سوابقی چون معاونت قضای دادگستری استان مازندران را در کارنامه دارد. او دارای دکتری حقوق از واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی است و کتاب‌هایی در حوزه حقوق به رشته تحریر درآورده است.

مجلس از میان این ۵ نفر، آقایان محمد دهقان را با ۲۳۰ رای، محمد حسن صادقی مقدم را با ۱۸۱ رای و هادی طحان نظیف را با ۱۵۶ رأی انتخاب کرده است. حال باید دید در سالی که به انتخابات مجلس منتهی می‌گردد، این ترکیب یک‌دست چه نتیجه‌ای را در بر خواهد داشت.

-----------------------------------------------------------------------------

نشریه قلم، دانشگاه هنر اصفهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =