تأثیر چرتکه ژاپنی بر رشد ذهنی کودکان در ایران

تهران- ایرناپلاس- نفرات برتر پنجمین دوره مسابقات کشوری سوروبان در دانشگاه شهید بهشتی معرفی شدند.

علی بهجو، مدیر موسسه اسمارت آکادمی در حاشیه برگزاری این مراسم و با اشاره به نتایج پژوهش‌های دانشگاه‌های معتبر درباره تأثیر سوروبان یا چرتکه ژاپنی بر رشد ذهنی کودکان و نوجوانان گفت: دکتر توشیو هایاشی از دانشگاه اوزاکا می‌گوید یک گفته قدیمی وجود دارد که دلیل بیشتر بیماری‌ها، نگرانی است. تحقیقات پزشکی اخیر نشانگر تأثیرات متفاوت در استفاده از ذهن روی بیماری‌های گوناگون است. افرادی که دارای ذهن فعال هستند، جوان‌تر و با انرژی بیشتری نسبت به دیگران هستند. بنابراین سؤالی که مطرح می‌شود این است که چگونه فعالیت‌های مغز را افزایش دهیم؟ ساختار مغز انسان شبیه چیست و چگونه مغز رشد می‌یابد؟ مغز انسان، در مراحل اولیه رشد و زمانی که سلول‌های عصبی در حال شکل‌گیری هستند، در رحم خلق می‌شود. 

وی افزود: این استاد دانشگاه معتقد است ۱۴ میلیارد سلول‌ عصبی در مغز وجود دارد و اگر به کودکان فرصت‌های مناسبی برای پرورش این سلول‌ها بدهیم، به رشد بالایی از جنبه‌ها دست پیدا می‌کنند.
وی تشریح کرد: به گفته دکتر توشی هایاشی، این سلول‌های عصبی در نئوکورتکس شامل مجموعه‌ای از ۱۴ بیلیون اعصاب حرکتی و اعصاب حسی است. این مجموعه‌ها شبکه سیناپس (محل تماس دو عصب) را به‌وجود می‌آورند که آنها در ارتباط با هم سیستم عصبی را تشکیل می‌دهند. شمارش با انگشتان و با صدای بلند محرک‌های مناسبی را جهت فعال کردن نئوکورتکس‌های فکری ایجاد می‌کند. از این رو، آموزش سوروبان تأثیرات بیشتری را برای فعال کردن ذهن دانش‌پذیران کوچک‌تر نسبت به دانش پذیران بزرگ‌تر دارد.

وی با اشاره به تحقیقات دیگری درباره آموزش سوروبان گفت: خانم کیمیکو کاوانو در مدرسه پزشکی ژاپن  هم در این زمینه، پژوهش‌های زیادی انجام داده است و معتقد است کاربران سوروبان در دفاع شخصی DAN از سمت راست مغزشان استفاده می‌کنند، مانند محاسبه ذهنی در روش سوروبان و این بدان معنی است که استفاده کردن از سمت راست مغز در آنها نهادینه شده است.  
پنجمین دوره مسابقات کشوری سوروبان اسمارت آکادمی چندی پیش در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد و نفرات برگزیده در مراسمی که در تالار مولوی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، معرفی شدند.

چرتکه سوروبان که از آن به نام چرتکه ژاپنی نیز یاد می‌شود، یکی از مشتقات چرتکه چینی سوَن پَن بوده که در قرن ۱۴ از چین باستان وارد کشور ژاپن شده و در این کشور توسعه یافته است. مانند سوَن پَن ، سوروبان نیز علی‌رغم گسترش ماشین‌حساب‌های الکتریکی در بین مردم، دارای استفاده روزانه است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =