۱۶ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۵۹
کد خبرنگار: 1893
کد خبر: 83465400
۰ نفر

برچسب‌ها

همه شکایت‌های فوتبالی؛ به بهانه حکم شلاق حسن روشن

تهران- ایرناپلاس- حسن روشن، بازیگر برجسته فوتبال ایران در دهه ۵۰ شمسی به صراحت ‌لهجه در جمع استقلالی‌ها معروف است؛ اما گویا این بار سخنانش درباره آکادمی باشگاه دردسرساز شده و محکوم به تحمل ۷۴ ضربه شلاق شده است. به همین بهانه مروری کرده‌ایم بر شکایت‌های فوتبالی.

حسن روشن، ملی پوشی است که در رقابت‌های جام جهانی، جام ملت‌های آسیا، المپیک و بازی‌های آسیایی برای تیم ملی گلزنی کرده است، بعد از مصاحبه‌های او علیه مربیان تیم‌های پایه استقلال در سال‌های اخیر، سیدرضا افتخاری به‌عنوان یکی از مدیران عامل باشگاه استقلال، شکایتی از او کرده تا او به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان و افترا شلاق بخورد.

عشق فوتبال

حامیان حسن روشن معتقدند او از آدم‌هایی است که فوتبال عشقشان است و تنها از سر دلسوزی حرف حق می‌زند. دلش برای تیمی که موجب بزرگی و محبوبیت او و ده‌ها نظیر او شده، می‌سوزد و جرمش، پرده برداشتن از واقعیت است.

جواد الله‌وردی که در اصل یک پرسپولیسی است، می‌گوید که اگر در تیم استقلال یک مرد باشد که بتواند حرف بزند، حسن روشن است. «تا به امروز هم هرچه گفته درست درآمده، بد حرفی نزده، حرف درست و منطقی می‌زند. حسن روشن که آدم کوچکی در فوتبال این مملکت نیست! من به‌عنوان مدافع، هرگاه جلوی او بازی می‌کردم، واقعاً نمی‌دانستم، از چپ می‌رفت، از راست می‌رفت، از زیر پایم می‌رفت یا از روی سرم! هرگاه با تاج بازی داشتیم فقط روی حسن روشن حساب باز می‌کردم و گرنه از هیچ‌کدام ترسی نداشتم.»

الله‌وردی که در جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین با حسن روشن همبازی بوده، در ادامه می‌گوید: «روشن می‌گوید که در تیم پایه‌ها پول می‌گیرند و آنهایی که فوتبالشان بهتر است باید روی نیمکت بنشیند، اما بچه پولدارها که بازی بلد نیستند در ترکیب قرار می‌گیرند. کجای این حرف نامربوط است؟! مگر با شلاق خوردن کار درست می‌شود؟ شما باید جنبه جاذبه داشته باشید نه جنبه دافعه.»

شلاق خوردن عربشاهی

حسن روشن اولین فوتبالیستی نیست که بابت سخنانش باید شلاق بخورد. پیش از او ضیاء عربشاهی پیشکسوت پرسپولیس با شکایت افشین پیروانی به ۵۰ ضربه شلاق محکوم شد که این حکم اجرا شد. عربشاهی در رابطه با این پرونده و شلاق خوردنش گفت: «در سال ۱۳۹۱ پیروانی صحبت‌هایی در رابطه با حمید درخشان انجام داد که من هم به‌دلیل هم بازی بودن با درخشان صحبت‌هایی را در این باره انجام دادم. به‌خاطر همان مصاحبه از من شکایت کرد.»

شکایت دایی و زندان رفتن مایلی‌کهن

علی دایی هم زمانی‌که هدایت تیم راه‌ آهن را بر عهده داشت، به‌دلیل سخنان و مواضع محمد مایلی‌کهن از او شکایت کرد و در نهایت در آبان ۱۳۹۳ مایلی‌کهن برای تحمل حبس چهارماهه، روانه زندان شد. دادگاه، مایلی‌کهن را به توهین به دایی درباره قراردادش با پرسپولیس متهم کرده بود. البته مایلی‌کهن بعد از سومین شکایت علی دایی وارد زندان شد. اولین حکمی که دایی برای مایلی‌کهن گرفت، جریمه نقدی ۳۵۱ هزار تومانی بود که از حقوق او کسر شد.

بار دوم برای مایلی‌کهن سه ماه و ده روز زندان در نظر گرفته شد که با اعتراض وکیل او این حکم تبدیل به جریمه نقدی یک میلیون و 300 هزار تومانی شد، اما در نهایت بار سوم، دادگاه حکم به چهار ماه حبس محمد مایلی‌کهن را داد. البته او پس از پنج روز حبس در زندان اوین با اعلام رضایت علی دایی از زندان آزاد شد. نفر بعدی باز هم یک پرسپولیسی و این بار احمدرضا عابدزاده بود که باید ۵۴ ضربه شلاق می‌خورد.

شکایت یک دکتر از عابدزاده!

عابدزاده در این باره چنین توضیح می‌دهد: «من سال ۱۳۷۲ در دیدار تیم ملی مقابل چین تایپه دچار مصدومیت شدید شدم و پایم را به تیغ جراحان سپردم که دکتر مددی این عمل را انجام داد، اما پایم کوتاه و بلند شد و پزشکان آلمانی تأیید کردند مقصر این اتفاق پزشک جراح بوده است. از همین رو، به‌خاطر مصاحبه‌ای که با یکی از روزنامه‌های کشور انجام دادم، دکتر مددی از من شکایت کرد که ظاهراً احضاریه سه بار به آدرس دیگری رفته و پلاک مغازه من در احضاریه اشتباه خورده بود.»

او که به عقاب آسیا مشهور شده بود، در ادامه اظهارات خود گفت: «برای من جای تعجب دارد که چطور بدون اینکه در جریان باشم یا به دادگاه بروم برایم حکم صادر شده است و علاوه بر ممنوع‌الخروج بودن، باید ۵۴ ضربه شلاق را هم تحمل کنم. سؤال من از آقایان مسئول این است که آیا پیدا کردن احمدرضا عابدزاده در این مملکت کار سختی بود که یک بار هم احضاریه به دست من نرسید؟» بعدها دادگاه تجدید نظر، ۵۴ ضربه شلاق عابدزاده را به یک میلیون تومان جزای نقدی بدل کرد و او شلاق نخورد.

شکایت منصوریان از میناوند

شهریور سال گذشته نیز مهرداد میناوند به‌ اتهام توهین به علیرضا منصوریان به ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد. بازیکن سابق پرسپولیس میهمان یک برنامه تلویزیونی در شبکه شما بود که بحث ۶ گل خوردن استقلال برابر العین امارات را به میان آوردند و به‌دنبال آن با اصرار ظلی‌پور، مجری درباره عکسی که منصوریان عدد ۶ را نشان می‌داد، میناوند در پاسخ گفت: «این شیشعلی‌خان است.» همین باعث شد تا منصوریان که آن زمان سرمربی استقلال بود، با استناد به ماده ۶۰۸ قانون مجازات‌ اسلامی از میناوند شکایت کرد.

شکایت رحمتی از میناوند

البته میناوند در همین برنامه به یک استقلالی دیگر هم تاخت. زمانی‌که عکس سیدمهدی رحمتی نشان داده شد، او به مجری برنامه گفت: «هیچ حرفی درباره این عکس ندارم.» اما وقتی با اصرار آرش ظلی‌پور مجری برنامه روبه‌رو شد، لقب «پنگوئن» را برای دروازه‌بان آبی‌پوشان به کار برد و رحمتی هم از میناوند شکایت کرد. مهرداد میناوند در جلسه دادگاه اعلام کرد که شوخی کرده، اما قاضی گفت که رحمتی پوزش او را قبول نکرده و بر همین اساس، میناوند به جریمه نقدی محکوم شد.

توهین به معاون وزیر

اما ماجرای پرونده آکادمی باشگاه استقلال و حسن روشن برای چهار سال پیش بوده و تاکنون سه بار درباره این پرونده حکم صادر شده است. یک‌بار باشگاه استقلال محکوم شد که با وساطت علیرضا منصوریان رضایت حسن روشن را گرفتند، اما در دو مرتبه بعدی رأی تغییر کرد. این‌بار روشن متهم شده که به معاون وزیر توهین کرده و به او لقب «اختاپوس» داده است. آنها ادعا کرده‌اند که حسن روشن گفته فلانی، فامیل‌هایش را بر سر کار آورده است. روشن گفته بود عده‌ای با فامیل بازی وارد تیم می‌شوند.

راستی‌آزمایی

از زمان صدور حکم شلاق خوردن حسن روشن، برخی نمایندگان مجلس، حشمت مهاجرانی، حمید استیلی، هاشمی فیزیوتراپیست قدیمی فوتبال و ... حاضر شده‌اند تا رضایت بگیرند، علی جباری، سعید مراغه‌چیان، جواد الله‌وردی و خیلی از پیشکسوتان استقلال و پرسپولیس اظهار آمادگی کرده‌اند جای او شلاق بخورند، اما پیشکسوت استقلال تأکید دارد حاضر است به جای ۷۴ ضربه، ۷۴ میلیون بار شلاق بخورد، اما در تیم‌های پایه، سره از ناسره تمییز داده شود و حق نوجوانانی که لایق پوشیدن پیراهن فوتبال هستند، ضایع نشود. روشن حتی بابت حکمی که قاضی پرونده‌اش صادر کرده، تشکر می‌کند و این اقدام قاضی را حرکتی بزرگ در جهت ایجاد راستی‌آزمایی در ورود جوانان بااستعداد به فوتبال پایه مملکت می‌داند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =