با انتزاع سازمان زندان‌ها از قوه قضائیه، مجلس می‌تواند به ابهامات درباره زندان‌ها رسیدگی کند

تهران- ایرناپلاس- یک عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی معتقد است طرح انتزاع سازمان زندان‌ها از قوه قضاییه و الحاق آن به وزارت کشور به دلیل امکان نظارت نمایندگان بر مجموعه‌ای که زیر نظر قوه مجریه است و همچنین قابلیت استیضاح وزیر کشور، طرح خوبی است.

حسین رضازاده، نماینده مردم کازرون و عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی درباره طرح انتزاع سازمان زندان‎ها از قوه قضاییه به ایرناپلاس می‎گوید: من با این طرح موافقم. زیرا باتوجه به اینکه قوه قضاییه، مرجع رسیدگی به پرونده متهمان است و حکم هم صادر می‎کند، باید بر اعمال آن نظارت‎ صورت بگیرد. بنابراین انتزاع این سازمان از قوه قضاییه مفید است.

رضازاده همچنین معتقد است: باتوجه به اینکه وزارت کشور مجموعه‎ای زیر نظر قوه مجریه است، مجلس راحت‎تر می‎تواند بر قوه مجریه نظارت کند. بنابراین، این روش برای رسیدگی به ابهاماتی که از وضعیت زندان‎ها وجود دارد، بهتر است.

این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس اضافه می‎کند: از آنجا که گاه مسائلی درباره شکنجه و تحت فشار قراردادن زندانیان مطرح می‏‌شود، با این کار نمایندگان مجلس می‎توانند از سازمان زندان‎ها گزارش گیری کنند و به این موضوعات رسیدگی کنند. همچننین بر عملکرد سازمان زندان ها نظارت داشته باشند. علاوه‎بر این، وزیر کشور نیز قابل استیضاح است و بنابراین الحاق سازمان زندان‎ها به وزارت کشور، طرح خوبی است.

او در ادامه می‏‌گوید: البته باید به شیوه‎ای این اتفاق بیفتد که این سازمان، با همه امکانات و الحاقات به وزارت کشور، بپیوندند.

شورای نگهبان با طرح انتزاع سازمان زندان ها از قوه قضاییه مخالفت می کند

از سوی دیگر محمد کاظمی، نماینده مردم ملایر و نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس درباره طرح انتزاع سازمان زندان‎ها از قوه قضاییه و الحاق آن به وزارت کشور، به ایرناپلاس می‎گوید: من با این طرح مخالفم، به‎نظرم اصلاً طرح صحیحی نیست و شورای نگهبان هم مطمئناً با آن مخالفت می‎کند.

کاظمی همچنین اضافه می‎کند: عملاً سازمان زندان‎ها در اختیار قوه قضاییه بوده ‎است و باید زیر نظر قوه قضاییه باشد، چون یک نهاد قضایی است. علاوه‎بر این، وضعیت زندان‎ها با خارج شدن سازمان زندان‎ها از قوه قضاییه، بهبود پیدا نمی‎کند.

نایب رئیس کمیسیون قضایی معتقد است که وضعیت زندان‎ها، سرریز مسائل و بحران‎های جامعه مانند بیکاری، تأخیر در ازدواج جوانان، مسائل اقتصادی و ... است.

کاظمی در پاسخ به این پرسش که بنابراین چطور باید وضعیت زندان‎ها که گزارشات متعددی از آن منتشر شده ‎است، بهبود پیدا کند، می‎گوید: باید سازمان زندان‎ها نظارت‌پذیر شود.

او در ادامه در پاسخ به این پرسش که قوه قضاییه به نمایندگان مجلس اجازه بازدید و نظارت بر زندان‎ها را نمی‎دهد، اظهار می‎کند: در هرصورت باید سازمان زندان‎ها را نظارت‎پذیر کرد. کمیسیون اصل ۹۰ که مسئولیت این حوزه را در اختیار دارد باید بتواند بر سازمان زندان‎ها نظارت کند. بنابراین باید اختیارات این کمیسیون را با تصویب قانونی، زیاد کرد تا این کمیسیون بدون اجازه هیچ نهادی، از زندان‎ها بازدید و نظارت کند.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس همچنین معتقد است که فرقی نمی‎کند سازمان زندان‎ها، زیر نظر کدام قوه و نهاد باشد و اگر زیرنظر وزارت کشور هم برود، وضعیت آن تغییری نمی‎کند.

به‎تازگی عبدالکریم حسین‎زاده، رئیس کمیسیون حقوق شهروندی مجلس در صفحه توییتر خود، از اعلام وصول طرح انتزاع سازمان زندان‎ها از قوه قضاییه و الحاق آن به وزارت کشور خبر داده است.

به گفته رئیس کمیسیون حقوق شهروندی، این طرح از سال ۹۷ در حال پیگیری است.

قبل از این، محمود صادقی، نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون امید مجلس نیز به ایرناپلاس گفته بود که چندین بار نامه‎ای برای بازدید از زندان‎ها به قوه قضاییه ارائه شده ‎است، اما پاسخی دریافت نکرده‎اند.

این عضو فراکسیون امید نیز راه‌حل بهبود وضعیت زندان‎ها را جدا کردن آن از قوه قضاییه، برای نظارت‌پذیر کردن این سازمان می‎دانست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =