۷ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۵۷
کد خبرنگار: 1893
کد خبر: 83494750
۱ نفر
پرسپولیس با براندائو ۱۰ نفره بازی می‌کند!

تهران- ایرناپلاس- اگر بخواهیم واقع‌بینانه به دو بازی گذشته پرسپولیس مقابل تیم‌های استقلال و سپاهان نگاه کنیم، گابریل کالدرون تیم خود را ۱۰ نفره راهی میدان کرد! با حضور جونیور براندائو در ترکیب اصلی، انگار پرسپولیس ۱۰ نفره بازی می‌کند. چون این مهاجم برزیلی تاکنون نتوانسته انتظارات را برآورده سازد.

تا کنون از براندائو که از دومین دیدار فصل به ترکیب سرخ‌پوشان راه یافت و در هفته‌های سوم، چهارم و پنجم در ترکیب اصلی قرار گرفته، حرکت خاصی دیده نشده است. در دیدار با تراکتور در دقیقه ۷۸ به‌عنوان بازیکن جانشین وارد زمین شد و در زمان باقی‌مانده از بازی نتوانست کاری صورت دهد. یک پاس صحیح و یک پاس اشتباه، خلاصه عملکرد براندائو بود. او در این مسابقه در پست مهاجم سایه بازی کرد و نتوانست ثمربخش باشد.

جونیور براندائو برابر صنعت نفت برای اولین بار در ترکیب اصلی قرار گرفت تا او در کنار علی علیپور، زوج خط حمله را تشکیل دهد، اما نمایش بسیار ناامیدکننده‌ای داشت و در طول ۶۹ دقیقه حضورش، حتی یک شوت به دروازه هم نداشت. هر چند در پست مهاجم سایه بازی کرد، ولی حتی در امر موقعیت‌سازی نیز نتوانست کاری صورت دهد. براندائو در طول بازی تنها ۶ پاس داد که نیمی از آنها درست بود و البته هیچ‌یک از آنها کلیدی نبود.

در جدال با استقلال باز هم به‌عنوان زوج علی علیپور به میدان آمد، اما به‌دلیل اینکه هافبک‌های تیم تحت فشار بازیکنان حریف بودند، موقعیتی برای او ایجاد نکردند و براندائو هم که به نظر می‌رسد تبحرش استفاده از توپ‌های داخل محوطه جریمه است، در صحنه‌هایی که صاحب توپ می‌شد، درخشان ظاهر نشد و یک فرصت را هم با ضربه نه‌چندان خوبی که زد، از دست داد.

جونیور مقابل سپاهان این شانس را داشت که در نیمه اول، اولین گل خود را در لیگ ایران به ثمر برساند، اما با ضربه مبهوت کننده، سانتر محمد نادری را با بغل پا به بیرون زد. او در این دیدار یک‌بار هم با یک فرار از سمت راست و یک سانتر تند و تیز به درون محوطه جریمه، خودی نشان داد، اما این توپ با حضور به‌موقع دروازه‌بان و مدافعان حریف، راهی به دروازه پیدا نکرد.

جونیور در این فصل حدود ۲۲۷ دقیقه بازی کرده که آمار این بازیکن در این حدود ۵۰ درصد حضورش در ترکیب پرسپولیس بسیار ناامید کننده بوده است. او مقابل پارس جنوبی بازی نکرد، اما در برابر تراکتور ۱۲ دقیقه و همچنین در دو مسابقه بعدی برابر تیم‌های صنعت نفت و استقلال هر کدام ۶۹ دقیقه بازی کرده و در جدال با سپاهان ۷۷ دقیقه در میدان بود، بدون اینکه کار خاصی صورت دهد.

او در دیدار با تراکتور از دقیقه ۷۸ به بازی رفت که در وقت‌های تلف شده یک‌بار توپ را لمس کرد و ضربه‌ای به‌شدت ناامید کننده به توپ زد. در بازی با صنعت نفت نیز به ترکیب اصلی راه یافت و در مدت ۶۹ دقیقه‌ای که در میدان حضور داشت، دریغ از یک حرکت امیدوار کننده و ضربه‌ای که حتی در چارچوب باشد. این وضعیت در بازی با استقلال هم ادامه پیدا کرد.

مقابل سپاهان نیز عملاً اثری از یک مهاجم کارآمد در خط حمله پرسپولیس دیده نشد. در دقیقه ۲۳ این دیدار اولین موقعیت گلزنی برای او طی این چهار بازی مهیا شد، اما ضربه بد جونیور نشان‌دهنده کیفیت واقعی‌اش بود. براندائو در چند دیداری که برای پرسپولیس به میدان رفته، نشان داده که نه تمام کننده‌ است و نه می‌تواند نقش علیپور برای طارمی را بازی کند!

عدم تسلط روی توپ، عدم توانایی در پاس دادن و موقعیت‌شناسی نکاتی است که از بازی جونیور در این مدت دیده‎ایم. او نشان داده است که نه‌تنها روی زمین و تکنیک فردی چیزی از برزیلی‌ها به ارث نبرده، بلکه ضعف در کنترل توپ و عدم موقعیت‌سنجی مناسب، توپ‌های رسیده به این بازیکن، در چیزی حدود ۹۰ درصد مواقع به تیم حریف واگذار شده است.

البته نباید فراموش کرد تعداد دفعاتی که توپ به این بازیکن رسیده بسیار معدود بوده و از این تعداد شاید یک یا دو پاس صحیح به هم تیمی‌هایش داده و اکثر پاس‌های او یا به بیرون رفته یا به بازیکنان حریف رسیده است. براندائو کمتر به کمک دفاع تیمش آمده و در بازی با سپاهان، چندین بار به خط دفاعی نزدیک شد تا در کار دفاعی به پرسپولیس کمک کند، اما در این بخش هم موفقیت چندانی نداشت.

 او در دیدار با سپاهان  مجبور شد روی شایان مصلح خطا کند. از سبک بازی و شیوه پیاده‌سازی اصول ابتدایی فوتبال مانند پاس، شوت، دویدن، کنترل توپ و... به‌راحتی می‌توان فهمید براندائو نه‌تنها در حد پرسپولیس نیست، بلکه یک دی‌کارموی جدید برای این باشگاه است! شاید مهم‌ترین اقدام او تا اینجای فصل، شرکت در شادی بعد از گل دربی باشد!

این مهاجم برزیلی که با رقم نسبتاً بالایی به‌عنوان یار قرضی جذب پرسپولیس شده، هنوز نتوانسته تأثیر مثبتی روی روند حرکتی این تیم داشته باشد. پرسپولیس هم تا به حال منفعتی از حضور براندائو نبرده و هرگاه او بازی می‌کند، انگار ۱۰ نفره در میدان حضور دارد! با توجه به شرایطی که براندائو دارد، بعید است بتواند در آینده هم کمکی به پرسپولیس کند.

با این شرایط، باید پرسید چه کسی از جذب جونیور سود می‌برد؟ آیا حضور این بازیکن نفعی برای افراد دیگر به‌خصوص آنهایی که خارج از باشگاه فعالیت می‌کنند، داشته است؟ سؤال مهم‌تر اینکه آیا گابریل کالدرون نام براندائو را در لیست خود به باشگاه داده بود تا جذب تیم شود یا اینکه ایرج عرب مدیرعامل وقت باشگاه شخصاً وارد عمل شده و او را به پرسپولیس آورده است؟

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =