۹ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۲۶
کد خبرنگار: 1911
کد خبر: 83498808
۰ نفر
آشنایی با اندیشه‌های فضل‌الرحمان ملک در باشگاه اندیشه

تهران- ایرناپلاس- انجمن مطالعات قرآنی، یازدهمین نشست فصلی خود را به بررسی رویکرد تفسیری فضل‌الرحمن اختصاص داده و مطالعات وی در زمینه دین و به‌طور خاص قرآن کریم را به بحث می‌گذارد.

فضل‌الرحمن ملک، یکی از متفکران نوگرای مسلمان دوران معاصر است که به خاطر اندیشه‌های متجددانه‌اش درباره اسلام و همچنین مطالعاتی که در مورد هرمنوتیک و فهم قرآن انجام داده‌ است، شهرت دارد.

 پروژه اصلی فضل‌الرحمن چگونگی مواجهه با مدرنیسم و انطباق احکام سیاسی، اجتماعی و اقتصادی اسلام در دنیای جدید است. او به دعوت ایوب خان، رئیس‌جمهور پاکستان برای مدتی ریاست انستیتوی تحقیقات اسلامی را بر عهده داشت. هدف این مؤسسه، ارائه راهکارهایی برای انطباق راهبردها و سیاست‌های اداره کشور با اصول و موازین اسلامی و قابل اجرا در شرایط متغیر دنیای جدید بود.
فضل‌الرحمان در عین نوگرایی، یکی از منتقدان سکولاریسم بود و حذف دین از عرصه عمومی را نفی هویت مسلمانان می‌دانست. او در پی درکی ناب از معنای دین در دنیای جدید بود، به‌گونه‌ای که مؤمنان در پرتو آن بتوانند جایگاه خویش را در دنیای جدید بیابند و به پرسش‌هایی که مدرنیته پیش روی آنان نهاده، پاسخ دهند. راه‌حل او، تفسیر قرآن بر اساس مبانی هرمنوتیکی و اجتهاد بنیادین بر اساس اصلی‌ترین ارزش‌های دینی بود. به باور او، زمینه‌های تداوم حضور الهام‌بخش اسلام در جامعه امروز تنها از این طریق تأمین می‌شود و در غیاب چنین فهمی از قرآن و چنین اجتهادی در فهم احکام، جوامع اسلامی در دام سکولاریسم گرفتار خواهند آمد.

آرای فضل‌الرحمن درباره قرآن و بازنگری و نوسازی اجتهاد با انتقادات و مخالفت‌هایی نیز روبه‌رو بوده است. آشنایی با اندیشه‌های تفسیری این متفکر مسلمان و نیز نقدهایی که بر آرای او وارد شده است، به رشد و ارتقای حوزه مطالعات قرآنی در جامعه ما مدد خواهد رساند.

انجمن مطالعات قرآنی، یازدهمین نشست فصلی خود را به بررسی رویکرد تفسیری این متفکر نوگرا اختصاص داده و مطالعات وی در زمینه دین و به‌طور خاص قرآن کریم را به بحث می‌گذارد.
دکتر علاقه‌بندی، دکتر نراقی و دکتر عباسی سخنرانان این رویداد خواهند بود.
حضور علاقه‌مندان به این مباحث در این همایش که ساعت ۹ صبح هجدهم مهرماه در باشگاه اندیشه برگزار می‌شود، آزاد است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =