استقبال رئیس قوه قضاییه از بازدید نمایندگان مجلس از زندان‎ها

تهران- ایرناپلاس- یک عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی خبر داد: با توجه به استقبال رئیس قوه قضاییه از بازدید نمایندگان از زندان‎ها، طرحی را مبنی بر تشکیل شورایی مرکب از نمایندگان مجلس، اعضای قوه قضاییه و دولت برای نظارت مستمر بر زندان‎ها آماده کرده‎ام که به زودی مطرح خواهم کرد.

محمود صادقی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت‎وگو با ایرناپلاس، بیان کرد: ما در این سه سال نمایندگی، مسائل زندانیان را پیگیری کردیم و به‎طور محدود برخی از نمایندگان، توانستند اجازه بازدید داشته باشند.

صادقی در ادامه خبر داد: اخیرا اعضای فراکسیون زنان مجلس با آقای رئیسی، رئیس قوه قضاییه دیدار داشتند و ایشان در این جلسه صریحا از بازدید نمایندگان مجلس از زندان‎ها استقبال کرده و حتی گفته‌اند که این بازدیدها به ما کمک می‎کند. سایت میزان هم این خبر را منتشر کرد و من با اعضای فراکسیون زنان، صحبت کردم و آنان نیز این موضوع را تأیید کردند. بر این مبنا انتظار داریم با توجه به اینکه بازدید و نظارت از زندان‎ها حق قانونی نمایندگان است، به آنان اجازه بازدید را بدهند. به‎عبارتی نمایندگان با این بازدیدها نقش تعاملی هم خواهند داشت. یعنی وقتی از زندان‎ها بازدید می‎کنند، در جریان مشکلات سازمان زندان‎ها اعم از مالی و تدارکاتی هم قرار خواهند گرفت.  

نماینده مردم تهران در ادامه از طرح خود برای نظارت و بازدید مستمر زندان‎ها خبر داد و گفت: بنده مدتی است طرحی را  آماده‎کرده‌ام تا مکانیزمی برای نظارت مستمر روی زندان ها ایجاد کنیم. البته آقای رئیسی در دیدار با اعضای فراکسیون زنان، اشاره کرده بودند که ما باید دیدارهای مستمر و منظمی داشته باشیم. با توجه به این اظهارات و وضعیت زندانیان، در این طرح پیشنهاد می‎شود هیأت یا شورایی مرکب از سه عضو مجلس شورای اسلامی که منتخب نمایندگان باشند، سه نفر از طرف قوه قضاییه و سه نفر از دولت که می‎توانند از وزارت دادگستری و وزارت کشور باشند، تشکیل شود. همچنین در  این هیأت هم هماهنگی‎های مالی، اداری و پشتیبانی انجام شود و هم بر نحوه اداره زندان‎ها و رفتار با زندانیان، نظارت شود.

او همچنین تصریح کرد: تبصره طرح هم این است که از هر سه نفر، یک نفر زن وارد این شورا شود تا مسائل مربوط به زنان زندانی را پیگیری کنند. براساس این طرح، شورای پیشنهادی موظف است هر سه ماه یک بار، برنامه ریزی کند و از زندان‎ها، بازداشتگاه‎ها و ندامتگاه‎ها بازدید کنند و گزارش بازدید را به سران سه قوه ارائه دهند و اگر با مواردی از تخلف برخورد کردند، آن را به مرجع قضایی ارائه دهند و مرجع قضایی هم موظف است خارج از نوبت به این موضوع رسیدگی کند.

صادقی در ادامه افزود: پیش نویس این طرح آماده است، اما تصمیم دارم ابتدا متن را با معاونت حقوقی قوه قضاییه، در میان بگذارم تا با همفکری و هم نظری آنان، این طرح ارائه شود.

گفتنی است دیدار اعضای فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با رئیس قوه قضاییه هفتم مهرماه برگزار شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =