همایش باغ ایرانی در باغ فردوس تهران برگزار شد

تهران- ایرناپلاس- سومین همایش باغ ایرانی با موضوع "تجربه فضای باغ ایرانی" در باغ فردوس تهران، موزه سینما برگزار شد.

در سومین دوره این همایش سالانه که با نگاهی نو به ترویج تاثیر فرهنگ باغ ایرانی در سبک زندگی ایرانی معاصر پرداخت جمعی از مدیران کشوری، اساتید دانشگاه، معماران و پژوهشگران معماری، طراحان، اهالی سینما، هنرمندان و دانشجویان حضور داشتند.

 همایش امسال با موضوع "تجربه فضا" با هدف نکوداشت ابعاد مادی و معنوی باغ ایرانی و ایجاد هویت فرهنگی مدرن از دل سنت باغ ایرانی، به همت موسسه مطالعاتی جهانباغ ایرانیان با حمایت انجمن مفاخر معماری ایران، کمیسیون ملی یونسکو در ایران و مجله ویلا سومین همایش باغ ایرانی را در محل باغ فردوس برگزار شد.

ایده تلفیق و اجرای همزمان برنامه‌های این همایش در داخل و بیرون کوشک باغ، توجه علاقمندان این رویداد را به خود جلب کرد و کنجکاوی رهگذران را برانگیخت.

علیرضا قهاری ریاست انجمن مفاخر معماری ایران در سخنانی به اهمیت جریان زندگی در فضای باز محوطه باغ ایرانی اشاره کرد. انوشه منصوری مدیر موسسه جهانباغ ایرانیان نیز ضمن معرفی باغ‌های ثبت شده در میراث جهانی یونسکو، نگاه امروزی و کاربردی به این کهن الگوی ایرانی را جریان‌ساز خواند.  

امیرعباس ابوطالبی دبیر این همایش با بیان اینکه باغ ایرانی از زندگی ایرانی، لباس ایرانی و هنر ایرانی جدا نیست، ترویج فرهنگ باغ ایرانی در لابه‌لای سطوح اجتماعی و میان مردم را در کنار فعالیت‌های پژوهشی و علمی ضروری دانست. وی در سخنانی به اهمیت ایدئولوژی باغ در مقابل تیپولوژی باغ اشاره کرد و امکان ایجاد واژه باغ در برابر باغچه در گفتمان بین المللی را مطرح کرد.

در این همایش که با حضور و سخنرانی چهره‌های شناخته شده، پژوهشگران علمی، هنری و سینمایی همراه بود موضوعات تازه‌ای از قبیل «ردپای باغ ایرانی در معماری منظر مدرن سوییس»، «معماری باغ ایرانی و طبیعت در سینما»، «تاثیر معماری و باغ ایرانی بر شاعرانگی آثار عباس کیارستمی»، «باغ ایرانی، معماری ایرانی و فرش ایرانی»، «باغ معاصر ایرانی پاکدشت»، «باغ ایرانی-لباس ایرانی»، و باغ ایرانی و فال حافظ» مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

اجرای اسکیس معماری باغ ایرانی و لباس ایرانی از سوی هنرمندان و هنرجویان در فضای بیرونی باغ از جمله برنامه‌های جالب توجه همایش امسال بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =