بله! رونالدو می‌تواند رکورد دایی را بشکند

تهران- ایرناپلاس- از جذابیت‌های ورزش این است که شما وقتی تلویزیون را روشن می‌کنید یا به ورزشگاه می‌روید، از نتیجه آن مسابقه بی‌خبر هستید. اما در ۱۶ سال اخیر در دنیای ورزش یک اتفاق دارد تبدیل به قطعیت می‌شود و آن هم شکستن رکوردها و این موضوع همواره ادامه دارد و ادامه نیز خواهد داشت.

این روزها بحث شکستن رکورد علی دایی بهترین گلزن تاریخ جهان در بازی‌های ملی توسط کریستیانو رونالدو بسیار داغ است، اما نگاه بزرگ‌مرد تاریخ فوتبال ما در این باره ستودنی و بسیار ارزشمند است. «بله، فکر می‌کنم رونالدو بتواند رکوردم را بشکند. بدون ‌شک او بازیکن بزرگی است و به این رکورد می‌رسد. فوتبال همین است و رکوردها هم بخشی از آن هستند. همه رکوردها برای یک روز دوام می‌آورند و بعد شکسته می‌شوند.»

فقط باید سکوت کرد

هیچ لغتی برای توصیف کارهایی که کریستیانو رونالدو در این سال‌ها انجام داده، وجود ندارد. او در سطح دیگری است. رونالدو کار خودش را می‌کند، بازی‌اش را انجام می‌دهد، یک یا ۲ گل می‌زند و بعد به خانه‌اش می‌رود. او این کارها را به نحوی انجام می‌دهد که ساده به نظر می‌رسد. کریس هر روز بهتر از روز قبل ظاهر می‌شود. او نشان داده که چه بازیکن بزرگی است. رونالدو و مسی بزرگ‌ترین بازیکنانی هستند که در جهان فوتبال ظاهر شده‌اند. وقتی این دو بازیکن توپ را لمس می‌کنند، فقط باید سکوت کرد و غرق در تماشای هنرنمایی آنها شد. در حال حاضر هر دو بازیکنان فوق‌العاده‌ای هستند. اما این‌که کدام‌یک از آنها در سطح بالاتری قرار دارند به این بستگی دارد که از چه زاویه‌ای به فوتبال نگاه شود!

رکورد دست نیافتنی

لیونل مسی در سال ۲۰۰۲ با زدن ۹۱ گل در ۶۱ بازی تمامی رقابت‌ها یک رکورد دست نیافتنی خلق کرد که بعید به نظر می‌رسد حالا، حالاها شکسته شود. ۸۰ گل با پای چپ و ۸ گل با پای راست و ۳ گل با ضربه سر وارد دروازه حریفان کرد. ۶۴ گل را از درون محوطه جریمه و ۶ گل را خارج از آن زد و ۷ بار توانسته از روی ضربات ایستگاهی مستقیم دروازه حریفان را باز کند و ۱۴ گل هم از روی نقطه پنالتی زد. ۷۹ گل با پیراهن بارسا و ۱۲ گل در لباس تیم ملی آرژانتین. ۵۹ گل در لالیگا و ۱۳ گل در لیگ قهرمانان اروپا و ۷ گل در بازی‌های دوستانه زد. در کوپا دل‌ری و جام باشگاه‌های جهان هرکدام ۵ گل و در سوپرکاپ اسپانیا ۲ گل زد. اما این بازیکن در تیم ملی آرژانتین آنقدر موفق نبوده و به همین دلیل دایی معتقد است فقط رونالدو می‌تواند رکوردش را بشکند.

شکستن رکورد ۶۴ ساله پوشکاش

اکنون ما در گیر و دار شکستن رکورد گلزنی علی دایی توسط کریستیانو رونالدو هستیم، حتماً به‌خاطر دارید روزی را که «شهریار» از رکورد ۶۴ ساله فرانس پوشکاش افسانه‌ای عبور کرد. دایی در روز ۲۸ نوامبر ۲۰۰۳ با زدن گل در پیروزی یک بر صفر مقابل لبنان در بازی‌های مقدماتی جام ملت‌های آسیا ۲۰۰۴‌، به ۸۵ گل ملی رسید و با شکستن رکورد ۸۴ گل پوشکاش به بهترین گلزن ملی تاریخ تبدیل شد. او به آن رکورد بسنده نکرد و با اضافه‌کردن گل‌های ملی‌اش به ۱۰۹ رکوردی از خود برجا گذاشته که به نظر شکسته‌ شدنش مأموریتی غیرممکن می‌رسید. در این ۱۶ سال رکورد دایی دست ‌نخورده باقی ماند تا این‌که رونالدو ستاره ۳۴ ساله پرتغالی و مرد رکوردهای جاودانه دنیای فوتبال در فاصله ۱۴ گلی او قرار گرفت.

آرزوی موفقیت برای رونالدو

درباره آمار و ارقام این دو در روزهای اخیر مطالب بسیاری نوشته شده است، اما ذکر مجدد این نکته خالی از لطف نیست چرا که روزنامه گاتزتا دلو اسپرت در گزارشی به این موضوع پرداخته و از علی دایی به‌عنوان «پادشاه فوتبال ایران» یاد کرده و از زبان او اذعان داشته که شکسته شدن رکوردش توسط رونالدو چندان ناامید کننده نیست، زیرا تمام رکوردها برای شکسته شدن هستند و خوشحال است که بازیکن بزرگی چون رونالدو از رکوردش عبور خواهد کرد. «واقعاً رونالدو و نحوه بازی‌اش را دوست دارم. او هنوز در بهترین فرم است و از نظرم جزو سه بازیکن برتر تاریخ به شمار می‌رود. برای رونالدو آرزوی موفقیت دارم.» هر چند زمان شکسته شدن این رکورد معلوم نیست، اما آنچه که تاکنون از رونالدو دیده‌ایم او مصمم به این کار است.

درست مثل خود دایی

رونالدو مثل خود رکورددار فعلی آقای گلی جهان می‌خواهد او را به چالش بکشد. کریس این روزها مثل دایی که خود را پله پله به رکورد پوشکاش نزدیک ‌کرد به‌دنبال ثبت نام خود در مکان اول بهترین گلزن جهان است. البته نباید فراموش کرد، رونالدو از ابتدای دوران فوتبالش رکوردهای بی شمار و دست نیافتنی را به دست آورده و با وجود بالا رفتن سن هنوز سر پنجه است. درست مثل خود دایی که هرچه سنش بالا می‌رفت سخت‌کوشی‌هایش بیشتر و بیشتر می‌شد. کریس موفقیت‌هایش را مدیون تمرینات بی پایان خود بوده و با آمادگی خود نشان داده که توانایی انجام هر کاری را دارد و شاید یکی از بزرگ‌ترین آرزوهایش شکستن رکورد دایی باشد که همین موضوع باعث می‌شود تا یک گام از رقیب دیرینه خود مسی پیش بیفتد.

علی دایی برخلاف وحید شمسایی که از شکسته شدن رکوردش توسط فالکائو ناراحت شد و قصد دارد به هرصورت ممکن دوباره به میادین بازگردد و گل بزند تا همچنان رکورددار باقی بماند، از شکسته شدن رکوردش نه تنها ناراحت نیست، بلکه ابراز خرسندی کرده و با تمجید از کریستیانو رونالدو برایش آرزوی موفقیت می‌کند. البته در صورت رکورددار شدن رونالدو ممکن است نیمار و یا حتی سردار آزمون خیلی زود رکورد کریس رونالدو را بشکنند و این دور از ذهن نیست!

گزارش و تحلیل از مجید روان‌ستان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =