۳۰ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۴۴
کد خبرنگار: 1894
کد خبر: 83526919
۰ نفر

برچسب‌ها

رونمایی از «پویش روشنی فرهنگ و اندیشه کارنامه آب»

تهران- ایرناپلاس- یک فعال اجتماعی در حوزه آب از پویش جدیدی خبر می‌دهد که قرار است فارغ از هیاهوی نهادهای دولتی با کمک دغدغه‌مندان حوزه آب، تاریخ شفاهی آب در دوران معاصر را بررسی و مستندسازی کند و نقاط روشن و مثبت آن را مشخص کند تا برای انجام کنش‌های جدید در حوزه آب مورد استفاده قرار گیرد.

آب و مسائل مرتبط با آن امروز یکی از پربحث‌ترین موضوعات کشور ما و سراسر دنیاست. هر فرد و گروهی که دغدغه‌ آب دارد به دنبال شرایطی است تا بتواند کنشی را برای باز کردن باب گفت‌وگو در حوزه آب شکل دهد. گروهی به دنبال تاسیس موسسه پژوهشی هستند، گروهی دیگر به دنبال شورایی برای گفت‌وگوی ملی و ... .می‌توان گفت همه این افراد و گروه‌ها به دنبال شکل‌گیری یک جریانند، جریانی برای یک تغییر بزرگ.

اندیشکده تدبیر آب ایران یکی از این گروه‌هاست که به تازگی استارت پویش جدیدی به نام «پویش روشنی فرهنگ و اندیشه کارنامه آب» را زده اند. این گروه می‌خواهند با ثبت و مستند کردن تاریخ شفاهی آب در دوران معاصر، نقاط روشن آن را یافته و به اطلاع عموم برسانند. اندیشکده تدبیر آب ایران در نشستی که دیروز برگزار شد شروع پویش جدید خود را اعلام کرد و از همه مردم با هر تخصصی خواست تا در آن مشارکت کند.

محمد ارشدی عضو شورای راهبردی اندیشکده تدبیر آب ایران درباره این پویش جدید در گفت‌وگو با ایرناپلاس می‌گوید: بررسی هر کنشی که در گذشته در مورد یک موضوع خاص اتفاق افتاده است، شناخت ما را نسبت به آن موضوع بیشتر کرده و ما را به این دانش می‌رساند که در پویش جدید چه اندازه موفق خواهیم بود. همچنین کمک می‌کند تا انتظارات از یک پویش بر پایه واقعیت شکل بگیرد. در واقع نگاه به تاریخ دوران معاصر و بررسی کنش‌هایی که آغاز یک تغییر بودند، بسیار مهم است.

به گفته ارشدی در تاریخ معاصر ما نهادهایی شکل گرفته‌اند تا تغییری را سازماندهی کنند. مثلا شورای عالی آب شکل گرفت تا هماهنگی سیاست‌های بین بخشی در حوزه آب را انجام دهد. اما یکی از کنش‌هایی که در فاصله بین سال‌های ۷۲ تا ۷۸ شکل گرفت انتشار فصلنامه‌ای بود که هدف آن بررسی رابطه میان آب و توسعه بود تا مشخص کند رابطه آب با توسعه به چه صورت تعریف می‌شود.

ارشدی با اشاره به رویکرد فصلنامه آب و توسعه در ادامه می‌افزاید: آیا توسعه باید مسیر خودش را برود و مثلا صنعت یا کشاورزی هر کدام کار خود را انجام دهند و جایی به اسم وزارت نیرو آب آنها را تامین کند. رابطه توسعه با آب چیست؟ و نهادهای اجتماعی که در توسعه آب درگیر می‌شوند در موضوع توسعه چگونه باید عمل کنند؟ فصلنامه آب و توسعه تلاش می‌کرد به این پرسش‌ها پاسخ دهد.

وی با تاکید بر اینکه ما در نقطه شروع می‌خواهیم به شناخت کنشگری‌هایی که به آغازی برای تغییر توجه داشتند بپردازیم، ادامه می‌دهد: مستند کردن تاریخ شفاهی فصلنامه آب و توسعه را به عنوان یک کار اولیه در این نشست ارائه دادیم تا مشخص شود این کنش در چه فضا و شرایطی انجام شده است و اگر ما بخواهیم امروز کنشی برای تغییر داشته باشیم به اتکای تحلیل و بررسی تجارب گذشته می‌توانیم به موفقیت خودمان امیدوار باشیم وگرنه اتفاقی نمی‌افتد.

در نشست آب و توسعه علاوه بر ارائه تحلیل محتوای مجلات آب و توسعه مستندی هم که موضوع آن صحبت با تحریریه این مجله بود پخش شد و اعضای تحریریه این مجله طریقه شکل‌گیری این فصلنامه و جریان‌های فکری آن زمان را بازگو کردند.

عضو شورای راهبردی اندیشکده تدبیر آب ایران می‌گوید: در این مستند با هیئت تحریریه و نویسندگان مجله آب و توسعه صحبت کردیم. مجله آب‌ و توسعه فقط یک مجله نبود، مجرایی برای انتشار دیدگاه‌های یک جریان فکری بود که در اوج سدسازی و کارهای سازه‌ای در وزارت نیرو نگاه نرم‌افزاری به مسئله آب داشتند و ابعاد مختلف اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مرتبط با آب را مطرح می‌کردند. این فصلنامه محلی برای بروز این افکار بود. 

ارشدی ادامه می‌دهد: توجه و تمرکز ما بر چنین مبحثی به این دلیل بود که کنش‌هایی که در گذشته توسط گروه‌های مختلف برای تغییر انجام شده است را تحلیل کنیم و بعد بگوییم که اگر ما بخواهیم امروز کنشی داشته باشیم، باید به نقاطی که شروع یک تغییر در گذشته معاصر ما بوده توجه کنیم. این پویش فرهنگی و اجتماعی دعوتی است از دغدغه‌مندان حوزه آب تا فارغ از هیاهوی نهادهای دولتی با ما همسفر شوند تا همه کارها را با مشارکت هم و با توجه به ظرفیت، دغدغه و علاقه‌مندی هر فرد انجام دهیم تا بتوانیم نقاط روشن فرهنگ و اندیشه کارنامه آب در کشور را پیدا کنیم.

وی در پایان گفت: تصمیم ما این است که به جای تفکر سازه‌ای به سراغ حوزه فرهنگی و اجتماعی برویم، البته دولتی‌ها هم می‌توانند به ما اضافه شوند اما تمرکز ما روی یک کار اجتماعی و فرهنگی است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =