واکنش «ساترا» به گزارش ایرناپلاس درباره VODها: انحصارطلب نیستیم

تهران- ایرناپلاس- در پی انتشار گزارشی با عنوان «انحصارطلبی صداوسیما کار دست VODها داد» سازمان تنظیم‌ مقررات صوت و تصویر فراگیر(ساترا) در جوابیه‌ای به ایرنا اعلام کرد: یکی از مهمترین وجوه فعالیت ساترا، تاکید بر جلوگیری از هر گونه انحصار از طریق تسهیل رقابت برای همه در شرایط یکسان و سالم است.

گزارش ایرناپلاس را اینجا بخوانید.

در جوابیه سازمان تنظیم‌ مقررات صوت و تصویر فراگیر (ساترا) به ایرناپلاس آمده است:

نظر به انتشار مطلبی با عنوان (انحصارطلبی صداوسیما کار دست «VOD»ها داد) در آن نشریه وزین، از آنجا که مطلب فوق شامل ادعاهای نادرستی می‌باشد، تقاضا می‌شود جوابیه زیر جهت اطلاع عموم منتشر گردد.

۱ - سازمان تنظیم‌ مقررات صوت و تصویر فراگیر (ساترا) بر اساس ابلاغیه مورخ ۲۲ /۶ / ۹۴ به ریاست محترم جمهور بعنوان ریاست شورایعالی فضای مجازی تشکیل گردیده است، و لذا تصمیمی حاکمیتی است که انجام آن بارها از سوی دبیر محترم شورایعالی فضای مجازی و سایر نهادهای نظارتی کشور پیگیری شده است و ارتباطی به نظر مدیران سازمان صدا و سیما ندارد.

۲- از این‌رو تمام نهادهای حاکمیتی شامل دولت‌ محترم بویژه وزرای محترم ارشاد و ارتباطات، مجلس محترم شورای اسلامی، مرکز ملی فضای مجازی، نهادهای نظارتی نظیر شورای محترم نگهبان و سازمان بازرسی کل کشور و سایر ارکان قوه محترم قضاییه (علیرغم اختلاف نظرهای احتمالی کارشناسی در جزییات فنی اجرا)، در لزوم انجام تنظیم‌گری رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر توسط ساترا (به نمایندگی از سازمان صداوسیما) متفق‌القول بوده که بدینوسیله ساترا مراتب تقدیر و تشکر خود را از مساعدتها و همکاری تمامی‌ مراکز مسول در قوای مختلف ابراز می دارد.

۳- هرچند رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر طیف متنوعی از انواع خدمات رسانه‌ای را شامل می‌شود، اما خدمات ویدیوی مبتنی بر تقاضا VOD از جمله انواع سنتی آنهاست که در تمام دنیا از حدود بیش از یک دهه گذشته، در شمول مسولیتهای نهادهای تنظیم‌گر صوت‌وتصویر قرار دارند. بعنوان مثال اتحادیه اروپا از سال ۲۰۰۷ کلیه کشورهای عضو را ملزم به اجرای مصوبه مربوط تحت عنوان AVMSD نموده است که در آن بر شمول VOD ها تحت عنوان رسانه‌های صوتی-تصویری تاکید شده است.

۴- نظر به توضیحات فوق و توجه به ماهیت تنظیم‌گری که اساسا مبتنی بر به رسمیت شناختن رسانه‌های بخش خصوصی و عدم تصدی‌گری حاکمیت است، واژه «انحصارطلبی» برای انجام این وظیفه قانونی و فاقد وجاهت حرفه‌ای است. ضمن آنکه یکی از مهمترین وجوه فعالیت ساترا، تاکید بر جلوگیری از هر گونه انحصار از طریق تسهیل رقابت برای همه در شرایط یکسان و سالم است. از این رو کمک به پویایی هر چه بیشتر این صنعت و حمایت از رقابت سالم یکی از رئوس مهم برنامه های ساترا می‌باشد.

تسریع و تسهیل و شفاف سازی روند و فرآیند اعطای مجوز به متقاضیان ورود به بازار خدمات وی‌ او دی، موجب شده است که در نیمسال گذشته ۷۳ مجوز جدید صادر گردد، که این خود نشان محکمی از رویکرد ضدانحصار این سازمان است و همچنین به وضوح نشان‌دهنده ترجیح فعالان واقعی این بازار در انتخاب مرجع تنظیم گری است.

۵- مطلب خلاف واقعی که در این متن پرداخته شده است، تقاضای سهام مالکانه از این رسانه‌هاست که به وضوح خلاف واقعیت می‌باشد. رجوع به بیش از ۷۰ رسانه دارای مجوز و قریب ۱۵۰ رسانه متقاضی به راحتی برای خبرنگاران محترم ممکن و کافی است تا بر کذب بودن این ادعا -که اساسا خلاف منطق حاکم بر اصل تنظیم‌گری است- صحه گذاشته شود. اصلاح این مطلب واضحا کذب، حداقل انتظار از آن رسانه وزین می‌باشد.۶- در پایان لازم بذکر است که رویکرد ساترا بر حمایت کامل از فعالان رسانه‌های صوت و تصویر بعنوان خط مقدم نبرد و دفاع از «حاکمیت رسانه‌ای» کشور در مقابل غولهای بین‌المللی بنا شده است و لذا رویکرد تنظیم‌گری تسهیل‌گرانه و مشارکتی بعنوان شعار این سازمان و مبتنی بر مشارکت حداکثری خود رسانه‌ها شکل گرفته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =