۸ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۵۸
کد خبرنگار: 1912
کد خبر: 83533678
۲ نفر

برچسب‌ها

رونق پاییزه در بازار مسکن

تهران- ایرناپلاس- بازار مسکن شهر تهران که نیمه نخست سال را با بالاترین قیمت‌ها و پایین‌ترین حجم معاملات پشت سر گذاشت، به‌نظر می‌رسد در پاییز به رونق نسبی برسد. ثبات نسبی قیمت‌ها و افزایش حجم معاملات، از نشانه‌های بهبود بازار مسکن شهر تهران هستند.

نرخ رشد قیمت مسکن شهر تهران که از تیرماه سال جاری، نزولی شده بود و سطح قیمت‌ها را در آخرین ماه تابستان به متری ۱۲ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان یعنی نزدیک به قیمت اردیبهشت ماه رسانده بود، در مهرماه مجدداً افزایشی شده است.

بر اساس آخرین گزارش بانک مرکزی از تحولات مسکن شهر تهران، متوسط سطح قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در مهرماه، با رشد ۰.۴ درصدی به ۱۲ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان رسیده است. حجم معاملات مسکن شهر تهران که در شهریورماه به ۲۷۸۷ معامله یعنی پایین‌ترین سطح از سال ۱۳۹۶ رسیده بود با رشد ۲۲ درصدی، در مهرماه به ۳۴۰۱ مورد رسید.

بیشتر شدن حجم معاملات، افزایشی هرچند اندک را در قیمت‌ها به‌دنبال داشته است. سیر نزولی رشد قیمت‌ها در بازار مسکن تهران از تیرماه آغاز شد. نقطه اوج قیمت‌ها در سال جاری در تیرماه بود و هر متر مربع واحد مسکونی در تهران به‌طور متوسط با قیمت ۱۳ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان معامله می‌شد. پس از آن، سیر نزولی قیمت‌ها آغاز شد و در شهریورماه به ۱۲ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان برای هر متر رسید. اما با رسیدن پاییز، قیمت‌ها رشد ۰.۴ درصدی را تجربه کردند. به‌طوری که متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در مهرماه، به ۱۲ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان رسید. رشد اندکی که شاید بتوان آن را ثبات قیمت‌ها تعبیر کرد.

بازگشت رونق به بازار مسکن؟

پرونده مسکن در نیمه نخست سال جاری در حالی بسته شد که نشانه‌های بهبود در این بازار را نشان می‌داد. کاهش حجم معاملات که دلیل عمده آن کاهش قدرت خرید متقاضیان این بازار بود، بر قیمت‌ها تأثیر گذاشت و موجب بازگشت قیمت‌ها در شهریورماه، به سطح اردیبهشت رسید. اما با شروع پاییز متوسط قیمت مسکن در سطح شهر تهران رشدی ۰.۴ درصدی داشته که می‌توان از این رشد اندک، به‌عنوان ثبات قیمتی یاد کرد. ثباتی که موجب رشد تعداد ۲۲ درصدی معاملات و ورود خریداران به این بازار شده است.

با وجود رشد بسیار اندکی که در متوسط سطح قیمت‌ها در شهر تهران مشاهده می‌شود، متوسط قیمت مسکن در ۱۳ منطقه کاهش یافته است. بیشترین کاهش قیمت مسکن مربوط به منطقه ۲۱ با حدود ۲۲ درصد کاهش بوده؛ به‌طوری که متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در این منطقه، از ۱۰ میلیون و ۱۱۳ هزار تومان به حدود هشت میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسیده است. بیشترین افزایش قیمت مسکن مربوط به منطقه ۲۰ با حدود ۱۴ درصد افزایش بوده؛ به‌طوری که متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در این منطقه از حدود ۶ میلیون و ۳۷۰ هزار تومان به حدود هفت میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسیده است.

در مهرماه حجم معاملات در تمامی مناطق ۲۲ گانه تهران، افزایش یافته است. بیشترین افزایش حجم معاملات، مربوط به منطقه ۱۶ است. معاملات مسکن در این منطقه در مهر نسبت به شهریور، حدود ۱۱۳ درصد رشد داشته است و به ۶۶ مورد معامله در مهر ماه رسیده است. کمترین رشد حجم معاملات مربوط به منطقه هشت با ۱.۲۷ درصد بوده که تعداد معاملات را از ۱۵۷ در شهریور ماه به ۱۵۹ در مهرماه رسانده است.

بازار مسکن تهران در مهر

منطقه یک، همچنان رکورددار بیشترین قیمت در بین مناطق ۲۲گانه شهر تهران است. متوسط قیمت مسکن در این منطقه حدود ۲۷ میلیون تومان است. منطقه ۱۸ در مهرماه، ارزان‌ترین واحدهای مسکونی را داشته به‌طوری که متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در این منطقه، پنج میلیون و ۵۲۰ هزار تومان بوده است. قیمت در مناطق یک تا ۶، از متوسط قیمت شهر تهران، بالاتر است. منطقه پنج با اختصاص ۱۵.۱ درصد معاملات به خود، بیشترین سهم نقل و انتقالات مسکن تهران را در مهر ماه داشته است.

بیشترین خانه‌های معامله‌شده یعنی ۱۴.۲ درصد کل معاملات، مربوط به نقل و انتقال واحدهای ۵۰ تا ۶۰ متری هستند. ۴۱.۹ درصد معاملات مسکن، بر روی واحدهای نوساز و کمتر از پنج سال ساخت انجام شده است. در حالی که خانه‌های با قیمت پایین‌تر از متوسط سطح شهر، سهم بیشتری از معاملات را به خود اختصاص داده‌اند، با این حال خانه‌های گران‌قیمت هم مشتریان خود را دارند. هر چند ۱۱.۹ درصد معاملات مسکن در مهرماه، مربوط به خانه‌هایی با متوسط قیمت هفت میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تا ۹ میلیون تومان بوده، اما حدود پنج درصد از معاملات نیز بر روی خانه‌های متری ۳۰ میلیون تومان و بیشتر، انجام شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha