فلاحت‌پیشه: عوامل ایجاد آشوب در بازی تراکتور- استقلال را باید در نطفه خفه کرد

تهران- ایرناپلاس- یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی می‌گوید: برای دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی ایران، شناخت افرادی که در بازی تراکتور-استقلال آشوب‌سازی کردند سخت نیست و باید هرگونه تلاش برای ایجاد اختلاف میان مردم ترک و کرد در ایران را در نطفه خفه کرد.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، نماینده مردم اسلام آباد غرب و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس شورای اسلامی درباره شعارهایی که در بازی تراکتور- استقلال علیه کردها و در حمایت از ترکیه سرداده شد، می‌گوید: مردم ترک و کرد ایرانی به طور سنتی، زیر پرچم ایران هم‌زیستی مسالمت‌آمیزی داشته‌­اند. در حال حاضر نیز پیوندهای خانوادگی، ارتباطات اجتماعی و اقتصادی غیرقابل گسستی باهم دارند. بنابراین مناسبات قومی در ایران قابل مقایسه با فرهنگ قومی در جایی مثل ترکیه نیست؛ اما متاسفانه جریانات پان و افراطی­‌ای وجود دارند که هرچند ضعیف هستند، اما سعی می­‌کنند به بهانه بحران‌­های منطقه به روابط سنتی ضربه بزنند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی همچنین معتقد است: وضعیت خود این کشورهای همسایه، آینه تمام‌نمایی برای مردم ایران اعم از ترک و کرد است که پیشینه همبستگی خود را فراموش نکنند. ما نباید محل دعوای کشورهایی باشیم که نتوانسته‌اند مناسبات خودشان را حل کنند. به هر حال موضع جمهوری اسلامی ایران درباره کردهای سوریه مشخص است و  معتقد است حقوق کردها باید به رسمیت شناخته شود و دغدغه‌های امنیتی ترکیه نیز برطرف شود.

فلاحت‌پیشه اضافه می‌کند: سیاست ایران از تمامیت ارضی سوریه، امنیت و حقوق کردها و رفع دغدغه‌های امنیتی ترکیه حمایت می‌کند. بنابراین کشاندن این موضوع به حوزه‌های عمومی مردم، جرم است و به هر حال باید جلوگیری شود. معدودی از افراد بودند که این شعارها را مطرح کردند و شناخت این افراد برای دستگاه های اطلاعاتی، امنیتی ایران و شناخت عوامل آشوب‌سازی ورزشگاه در بازی استقلال-تراکتور سخت نیست و باید هرگونه تلاش برای ایجاد اختلاف میان مردمان ترک و کرد در ایران را در نطفه خفه کرد.

11 آبان ماه، بازی استقلال تهران در ورزشگاه یادگار امام تبریز و تراکتور حاشیه ساز شد. در جریان این بازی، هواداران تراکتور شعارهایی علیه کردها و وریا غفوری، بازیکن کرد استقلال سر می دادند. شعارهایی نژادپرستانه که در دفاع از ترکیه در حمله به کردهای سوریه بود. این حواشی با واکنش های زیادی رو به رو شد. نادر قاضی پور، نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خانه ملت گفت: قطعا باید با افرادی که شعارهای انحرافی سر می‌دهند و فضای پاک ورزش را آلوده می‌کنند، برخورد انضباطی شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =