عباس بهروان: صداوسیما گزارشگران فوتبال را راحت از دست می‌دهد

تهران-ایرناپلاس- بازی استقلال‌ و تراکتورسازی تبریز هفته گذشته به شکلی گزارش شد که بار دیگر خلاء حضور گزارشگران ورزشی توانمند و با درک درست از شرایط کشور در حوزه فوتبال به چشم آمد.

گزارش‌های فوتبالی استاندارد، باکیفیت و بدون جانبداری را این روزها در تلویزیون و رادیو کمتر شاهد هستیم. مسابقه فوتبال تراکتورسازی تبریز با استقلال تهران را می‌توان مثالی برای این ماجرا دانست؛ بازی که باعث شد هشتاد و یک درصد مخاطبان به ضعیف بودن گزارشگر رأی بدهند. تا جایی که برخی رسانه‌ها ادعا کرده‌اند به دلیل اظهارات تند و حتی ضد ایرانی، مدیران صداوسیما قصد برخورد با این گزارشگر را دارند. اما با نگاهی به گزارشگران و مجریان برنامه‌های ورزشی باسابقه صداوسیما، متوجه می‌شویم این مشکل در میان آنان کمتر وجود داشته است. رزومه این پیشکسوتان نشان از تلاش، سخت‌کوشی، حرفه‌ای‌گری و عشق این افراد نسبت به این حرفه دارد.

عباس بهروان یکی از پیشکسوتان گزارشگری و اجراست؛ کسی که او را از پیشگامان گزارشگری و تحلیل ورزشی هم می‌دانند. وی در گفت‌وگو با ایرناپلاس به بررسی وضعیت گزارشگران برنامه‌های ورزشی تلویزیون، نظارت صداوسیما و دیگر مسائل این حوزه پرداخته است.

کلاس‌های آموزشی که نباید از آنها غافل می‌شدیم

عباس بهروان، گزارشگر و مجری برنامه‌های ورزشی درباره روند گزارشگر شدنش و همچنین ویژگی‌هایی که لازمه این حرفه است، به خبرنگار ایرناپلاس گفت: کار اصلی من، هنر و اجرای برنامه‌های صحنه‌ای بوده است، ولی بعد از آن با توجه به اینکه کارشناس تربیت‌بدنی هستم، به گزارشگری روی آوردم. داستان گزارشگر شدنم از اینجا شروع شد که یک روز گوینده ورزشگاه تختی اصفهان بودم، یک آقایی آمد فیلم گرفت و این‌گونه شد که صدای من را مسئولان وقت در تهران شنیدند. بعد از مدتی مرا از تهران خواستند و گفتند که ما به تو نیاز داریم و حتی خانه و مکان زندگی هم می‌دهیم که در تهران بمانی. اما من گفتم نمی‌خواهم در تهران بمانم، ولی قول می‌دهم که با شما همکاری کنم.

 فکر نمی‌کردم به‌زودی بگویند باید هر هفته در تهران حضور داشته باشم. بعد از مدتی، برنامه «ورزش و مردم» را اجرا کردم و بعد گزارش فوتبال و از آنجا که کارشناس تربیت‌بدنی بودم، گزارش رشته‌های دیگر و اجراهای دیگری هم انجام دادم. فن بیان، صدا و داشتن اطلاعات عمومی و آشنایی به رشته‌های ورزشی و قوانین، جزو مواردی هستند که قطعاً باید مورد توجه قرار بگیرد. ضمن اینکه مسئله‌ای که در زمان ما وجود داشت، کلاس‌های آموزش ضمن خدمت بود که نباید از آنها غافل می‌شدیم.

با چه توجیهی عادل فردوسی‌پور را کنار می‌گذاریم؟

گزارشگر باسابقه برنامه‌های «ورزش با مردم» و «همگام با ورزش» درباره رعایت نکردن اصول بی‌طرفی برخی از گزارشگران در مسابقات فوتبال داخلی افزود: یکی از کارهایی که گزارشگران باید انجام بدهند رعایت بی‌طرفی است. البته باید به این نکته توجه کنیم وقتی می‌گوییم «گزارشگر» این واژه را فقط به ورزش فوتبال منحصر نکنیم. ما در رشته‌های ورزشی دیگر مثل کشتی، وزنه‌برداری، شنا، ژیمناستیک و ... هم گزارشگر داریم و اتفاقاً گزارشگران مسلطی هم هستند مانند آقای عامل، محتشمیان، خرسندل و .... .اما باید توجه داشت که کلاً سیستم گزارشگری ما باید به‌گونه‌ای باشد که گزارشگران از فیلترهای درستی عبور کنند.

وی با اشاره به این که صداوسیما باید به این نکته توجه کند که برای مجریان، گزارشگران، مفسران و کارشناسان هزینه کرده‌ است و به‌راحتی نباید آنها را از دست بدهد، افزود: بارها مطرح کرده‌ام یک شخصی مانند عادل فردوسی‌پور و برنامه موفق ۹۰ که بسیار هم محبوب بود، 20 سال روی آنتن بوده است. با چه توجیهی او را کنار می‌گذاریم و جدیداً هم شاهد هستیم که برخی از گزارشگران و کارشناسان فیلشان هوای هندوستان می‌کند و به خارج از کشور می‌روند؛ همه این افراد سرمایه‌های مملکت هستند و باید از آنها استفاده بهینه شود.

این مجری پیشکسوت تلویزیون درباره نظارت صداوسیما بر کار گزارشگران چنین نظری دارد: صداوسیما وظیفه دارد روی کار گزارشگران اشراف داشته باشد. این وظیفه صداوسیماست و این کار باید به نحو مطلوب انجام شود.

چرا کسی مثل عادل گزارشگری نمی‌کند؟

بهروان در پاسخ به این پرسش که چرا تا به امروز کسی مانند عادل فردوسی‌پور در حرفه گزارشگری نتوانسته به مهارت و محبوبیت بالا دست پیدا کند، گفت: برای گزارشگر شدن فقط داشتن صدای رسا، فن بیان و اطلاعات و آشنایی به قوانین ورزش کافی نیست. فاکتورهای دیگری هم لازم است که متأسفانه گاهی به آن توجه نمی‌شود. این فاکتورها شامل آشنایی با زبان انگلیسی، شناخت فدراسیون‌های ورزشی، قهرمانان و هیئت‌های مختلف ورزشی و خیلی عوامل دیگر می‌شود.

بین کارشناس، مفسر و گزارشگر تفاوت بگذاریم

وی با تأیید اینکه این روزها اشتباهات فاحشی را از گزارشگران با تجربه شاهد هستیم، خاطر نشان کرد: نمی‌خواهم نام ببرم، ولی متأسفانه شاهد این هستیم که کار گزارشگران کامل نیست. باید به این نکته توجه داشته باشند که بین گزارشگر، کارشناس و مفسر باید تفاوت بگذاریم. این روزها می‌بینیم هر کسی راجع به یک رقابت ورزشی به‌راحتی صحبت می‌کند و در همه امور آن هم دخالت می‌کند که به نظر من غلط است.

وی در پایان و در خصوص حضور بانوان در حرفه گزارشگری بیان کرد: کشور ما منبع استعداد است، خانم‌ها هم می‌توانند با رعایت قوانین و  قواعد این کار را انجام دهند.

گفت‌وگو از هنگامه ملکی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =