شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح­‌طلبان دموکراتیک است و نباید آن را زیر سوال برد

تهران- ایرناپلاس- دبیرکل جمعیت زنان مسلمان نواندیش می‌گوید: هنوز مشخص نیست طرح رأی‌سنجی اصلاح­‌طلبان قبل از تأیید نامزدهای شورای نگهبان فعال خواهد شد و یا بعد از آن و همچنین مسئولیت بستن لیست‌­های انتخاباتی در نهایت برعهده شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح­‌طلبان است که آنها نیز این موضوع را به نظرخواهی از بدنه اصلاح­‌طلبان واگذار کرده‌اند.

فاطمه راکعی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره طرح «سرا» یا رأی‌سنجی اصلاح­‌طلبان، به ایرناپلاس می‌گوید: ما طرح را در شورای مرکزی جمعیت زنان مسلمان نواندیش مطرح کردیم و به کلیاتش رأی مثبت دادیم. من نیز با وجود سوالاتی که داشتم و هنوز هم دارم، کلیات را مفید و لازم می­‌دانم. زیرا مؤلفه‌های حاضر در این طرح، احترام ما را نسبت به رأی مردم و بدنه اصلاح‌­طلبان، نشان می‌دهد زیرا به آنها ثابت می­‌کند رأی اصلاح­‌طلبان برای ما مهم است و ما در یک فضای بسته تصمیم نمی­‌گیریم و بعد بر آن پافشاری کنیم.

راکعی همچنین اضافه می‌کند: در طرح سرا آمده ­است که شاخص‌ها تعریف شده‌­اند، به­ روز می­‌شوند و خود شورای عالی اصلاح­‌طلبان، افراد حاضر در لیست­‌های انتخاباتی را تأیید و این لیست، گسترش پیدا می­‌کند. یعنی اگر به ۳۰ نفر رسیدند، افراد بعدی هم براساس شاخص‌­ها به بدنه معرفی می­‌شوند. در واقع ما ممکن است ۹۰ نفر را طبق شاخص­‌ها مشخص کنیم و این تعداد را به رأی بدنه اصلاح­‌طلبان بگذاریم.  نهایتا رأی آنها هرچه باشد به شورای عالی خواهد آمد و به تصویب نهایی می­‌رسد.

این فعال سیاسی اصلاح­‌طلب تأکید می­‌کند: سوالاتی درباره این طرح  هست که باید برای خود ما نیز روشن باشد و طراحان  قول داده‌­اند که به سوالات پاسخ خواهند داد.

دبیرکل زنان مسلمان نواندیش در پاسخ به این سوال که این طرح قبل از تأیید نامزدها توسط شورای نگهبان فعال خواهد شد و یا بعد از آن، می­‌گوید: اینها تصمیماتی است که باید سریعا به جمع‌بندی برسد. این مورد نیز جزو سوالاتی است که برخی می‌گویند بهتر است قبل از تأیید شورای نگهبان باشد و برخی دیگر می‌گویند بهتر است بعد از تأیید شورای نگهبان باشد. ما باید جوانب مختلف را بسنجیم.

او ادامه می­‌دهد: کلیت این طرح از این لحاظ خوب است که به جای اینکه ۳۰ نفر  مثلا درباره لیست تهران تصمیم بگیرند، چند ده هزار نفر نظر خواهند داد. این نظرها باعث می‌شود­ قبل از اینکه لیست به مردم ارائه شود، خود بدنه احزاب و اصلاح‌طلبان شرکت مستقیم و فعال­‌تری داشته باشند.

راکعی همچنین در واکنش به انتقادات از غیردموکراتیک بودن شورای عالی سیاستگذاری اصلاح­‌طلبان، بیان می­‌کند: من در گذشته به عملکرد شورای عالی درمورد بستن لیست‌­ها انتقاد داشتم؛ اما از درون و به این عنوان که اصلاح­‌طلبان خیلی بیشتر و پیشرفته‌تر باید عمل کنند. خود اعضای شورای عالی به بعضی روش‌ها انتقاد داشتند اما چون شورای عالی به عنوان نهادی شکل گرفته است، سازوکاری دموکراتیک دارد؛ بنابراین نباید خود شورا را زیر سوال برد و باید روش‌­ها را اصلاح کرد. با تجدیدنظرهایی که در روش‌های کار به عمل آمده و تغییراتی که در هیأت رئیسه و روسای کمیته‌ها داده شده است سعی در اصلاح داشته‌ایم. در انتها هم درباره لیستی که شورای عالی مطرح می‌کند از بدنه اصلاح‌­طلبان و افرادی که در پیشبرد اهداف اصلاح­‌طلبانه نقش داشتند، نظرخواهی خواهد شد. آنهایی که شورای عالی را زیر سوال بردند دیگر این کار را نکنند، زیرا شورای عالی فعلی، با انتقادهای وارد شده اصلاح شده است. در واقع امسال ما داریم سعی می‌کنیم تا دیگر آن اعتراضات پیش نیاید و همچنین بر اوضاع کنترل داشته باشیم. یعنی در تلاشیم که بیشتر از پیش، روش‌های انتخاباتی مردمی شود.

این فعال سیاسی اصلاح‌ط­لب در موافقت با طرح سرا، تصریح می‌­کند: این طرح، روشی است که در بسیاری از کشورها تجربه شده است و وظیفه بستن لیست‌­ها و مسئولیت آنها را بین تعداد بیشتری از اصلاح‌طلبان تقسیم می­‌کند. هر چقدر این انتخاب روی دوش تعداد بیشتری باشد، امکان اشتباه قطعا کمتر است و از این نظر کلیتش را قبول داریم اما سوالاتی مطرح هست که طراحان درحال کاراند تا به سوالات ما، پاسخ لازم را بدهند. ما دقت داریم که در فرآیند پیشرفت کار اشکالی ایجاد نشود. 

آذر منصوری، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا  از تصویب کلیات طرح سامانه رأی سنجی اصلاح طلبان (سرا)، در جلسه  شورای عالی سیاست‌گذاری جبهه اصلاح‌طلبان خبر داده و افزوده که جزئیات آن قرار است در کارگروه راهبردها و سیاست ها نهایی شود و پس از نهایی شدن تشریح خواهد شد. به گفته او، طرح سرا در پاسخ به نقدی است که نسبت به عملکرد شورای عالی جبهه اصلاح‌طلبان در فرآیند نهایی شدن نامزدها و رسیدن به لیست واحد وجود داشت و پس از سپری شدن دو سال از انتخابات شوراها هنوز هم حرف‌ها و حدیث‌ها ادامه دارد.  

دبیر شورای عالی سیاست گذاری اصلاح‌طلبان یادآور شد: مساله‌ای که وجود داشت و دارد این است که اگر این شورا با فرآیندهای گذشته به لیست واحد می رسید حتی اگر بهترین‌ها هم در لیست قرار می گرفتند، باز هم به دلیل غیرشفاف و غیردموکراتیک بودن و نیز به دلیل اینکه یک جمع محدود بدون مشارکت بدنه اجتماعی به آن رسیده بودند، انتقادها هم به فرآیند و هم به لیست وجود خواهد داشت. این فرآیند در پرسش‌گری بدنه اجتماعی و پاسخگویی منتخبان هم نسبت به دوره‌های گذشته یک قدم به جلو است.  

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =