پان ترکیسم ابزار تسلط اقتصادی ترک‌ها در آسیای میانه، قفقاز و غرب آسیاست

تهران- ایرناپلاس- یک کارشناس بین الملل معتقد است پان ترکیسم ابزاری برای تسلط اقتصادی ترک ها در آسیای میانه، قفقاز، بالکان و غرب آسیا است.

رضا عابدی گناباد در گفتگو با خبرنگار ایرناپلاس گفت : اقتصاد ابزار سیاسی ترکیه بوده و پان ترکیست‌ها پیاده نظام اقتصادی ترکیه هستند.

وی افزود:  دولت ترکیه با جذب سرمایه های خارجی بدنبال کاهش شکاف بخش غربی و شرقی خود ، کاهش مسایل امنیتی پیش رو با کردها از طریق رویاروی با سرمایه گذاران و همچنین نزدیک شدن با سیاستهای اقتصادی اتحادیه اروپا از این طریق است.

این کارشناس تصریح کرد: ترک ها در سیاست خارجی خود بدنبال تسلط برشاه راههای اقتصادی منطقه و حتی جهان از طریق تسلط بر منایع کشورها هستند ، از همین رو در کشورهای مختلفی سرمایه گذاری کرده اند که از نام کشورهای کوچک حاشیه خلیج فارس و جهان سومی مانند  افغانستان ، پاکستان و کشورهای شمال آفریقا گرفته تا کشورهای درحال توسعه و پیشرفته ای مثل هند، آلمان و آمریکا میتوان یاد کرد.
وی عمده سرمایه گذاری ترک ها در خارج را بخش عمران از جمله , سد سازی ، جاده سازی، پل سازی،و صنعت ساختمان   ذکر کرده ،  تاکید کرد : شرکتهای ترک فعال در کشورهای خارجی علیرغم ظاهر عمرانی بدنبال ایجاد پایانه امن و مطمئن برای دیگر محصولات داخلی ترک در کشورهای هدف هستند.

عابدی گناباد اسلامگرایی در ترکیه را نوعی اسلامگرایی طریقتی و متفاوت از اسلام شناخته شده در کشورهای عربی و ایران توصیف کرده و می افراید : سخنان ضد صهیونیستی دولتمردان ترک فقط یک ژست سیاسی برای افزایش محبوبیت در بین مسلمانان و کاملا نمایشی است و بررسی آمارها مبین این مطلب است که ترکیه یکی از بزرگترین کشورهای اسلامی است که بیشترین سرمایه گذاری را در اسرائیل نموده و بخشی از اقتصاد ترکیه بواسطه حضور شهروندان رژیم صهیونیستی تامین میشود.
وی افزود : ترک ها چه قبل از حاکمیت حزب عدالت و توسعه و چه پس از حاکمیت آنان در حوادث منطقه نقش دلال گونه با هدف توسعه اقتصادی خود را ایفا میکردند که نمونه آن تبدیل ترکیه به پایانه صادرات دو طرفه برای ایران و عراق در جریان جنگ هشت ساله بین این دو کشور بود.

این کارشناس مسایل ترکیه ،این کشور را یکی از فقیرترین کشورهای منطقه از لحاظ منابع استراتژیک و خدادادی معرفی می کند و بر این باور است که بزرگترین ضعف اقتصاد ترکیه وابستگی این کشور با 80 میلیون نفر جمعیت به انرژی است که از طریق کشورهای همسایه مانند روسیه و ایران تامین میشود.
وی در پایان افزود : ترکیه با در دست گرفتن چاه های واگذار شده خود نیز حتی قادر به تامین بخشی از تقاضای داخلی اش نبوده و این  وابستگی پاشنه آشیل اقتصاد و سیاست خارجی ترک ها محسوب میشود که با افزایش سرمایه گذاریهای خارجی نیز بیش از گذشته  ملموس میگردد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =