چمران: مدعی تقلب در انتخابات شورای شهر نیستم

تهران- ایرناپلاس- اخیرا سایت اصولگرای جهان‌نیوز به نقل از مهدی چمران مدعی شده بود، در انتخابات شورای پنجم شهر تهران، آرای سرلیست اصولگرایان خوانده نشده ­است و حاضر به بازشماری هم نشده‌اند،اما او حالا این ادعا را رد می‌کند و می‌­گوید این مصاحبه قدیمی است.

در شرایطی که تنها چهار ماه تا انتخابات مجلس شورای اسلامی باقی مانده، سایت جهان‌نیوز مصاحبه‌­ای با مهدی چمران، فعال سیاسی اصولگرا و رئیس پیشین شورای شهر تهران منتشر کرده و به نقل از چمران آورده که رأی او در انتخابات اخیر شورای شهر تهران، خوانده نشده و بعد از اعتراض او، به درخواستش برای بازشماری آرا بی‌توجهی شده ­است.

در این مصاحبه که جهان­‌نیوز ۱۴ آبان آن را منتشر کرده، ادعاهایی مطرح شده که خلاف واقع و دامن زدن به بی‌اعتمادی در جامعه در آستانه انتخابات مجلس به شمار می‌رود.

به عنوان نمونه، به نقل از چمران ماجرای صندوق رأی یک مسجد در بلوار ابوذر تهران این‌گونه تشریح شده ­است: «رأی بنده در تعداد زیادی از صندوق‌های شهر تهران صفر بود. یکی از این صندوق‌ها مربوط به مسجدی در بلوار ابوذر نزدیک خیابان پیروزی بود که هم امام جماعت آن مسجد با من آشنا بود، هم در آنجا ستاد انتخاباتی داشتیم و هم در آنجا سخنرانی کرده بودم. اعضای آن مسجد هم می‌گفتند غیرممکن است کسی در این مسجد بیاید و به تو رأی ندهد. در یک چنین شرایطی رأی من در صندوق آن مسجد صفر بود و نفر دوم لیست اصولگرایان که آقای کاشانی بود، ۶۰۰ رأی داشت و آقای هاشمی سرلیست جریان مقابل ۱۲۰۰ رأی داشت. حتی نفر آخر لیست ما ۳۰۰ تا رأی داشت ولی رأی من صفر بود.»

گفتم نامردید اگر این صندوق را باز نکنید و باز هم نکردند

در ادامه مصاحبه به نقل از چمران آمده است: «ما درخواست کردیم که این یک دانه صندوق‌ را باز کنید. به رئیس مجلس هم نامه نوشتیم که ۱۰درصد از صندوق‌ها را بازکنید و پاسخ دادند که این کار وقت می‌گیرد و ... قبول نکردند. بالاخره یک تعداد صندوق رأی را به فرمانداری آوردند که آقای فرماندار هم آنجا حضور داشتند. من از ایشان با اینکه رفیق هستیم به شدت گله‌مندم به دلیل اینکه آنجا کوتاه آمدند. نمایندگان مجلس هم که ناظر بودند آمدند، ولی صندوقی را باز نکردند. من به آنها گفتم که اگر این صندوق ها را باز نمی‌کنید حداقل این یک دانه صندوق را باز کنید. من هم صندوق‌ها را انتخاب نکرده بودم و خودشان انتخاب کرده بودند و اتفاقی بود. به آنها گفتم نامردید اگر این صندوق را باز نکنید و بازهم نکردند. در نهایت یک دانه صندوق را هم حاضر نشدند باز کنند. این اتفاقات انسان را مشکوک می کند منتها ما دیگر آبروداری کردیم. شرایط را که دیدند حتی یک دانه از آن صندوق‌ها را باز نکردند. جلسه تشکیل دادند و اعلام کردند که هیچگونه تخلفی را قانونا ندیدیم و تایید می کنیم. یعنی با کمال قلدری این کار را انجام دادند و رفتند. »

سرلیست اصولگرایان در چند انتخابات شورای اسلامی شهر تهران همچنین اضافه کرده است: «رأی بنده در دوره اول ۶۰۰ هزار بود، در دوره دوم به ۸۰۰ هزار رسید و در دوره بعدی دوباره ۶۰۰ هزار می‌شود؛ این کاملا بعید است.»

چمران: جدیدا درباره انتخابات شوراها مصاحبه نکرده‌ام

حالا چمران در این باره به ایرناپلاس می‌­گوید: دو سال و خرده‌­ای است که از دوره فعالیت من در شورای شهر می­‌گذرد. من جدیدا در این باره صحبت نکرده­‌ام و این مصاحبه قدیمی است.

او در ادامه بیان می­‌کند: دوره دوم، حدود ۶۰۰ هزار و در دوره سوم نزدیک  ۸۰۰ هزار رأی آورده‌­ام. 

این عضو پیشین شورای شهر تهران همچنین اعلام می­‌کند: من قرار نیست کاندیدای مجلس بشوم و دنبال این موضوع نیستم. درباره انتخابات شورای شهر پیشین هم من نگفته‌ام تقلب شده است. صحبت‌های من همان‌هایی است که در جلسه صحن علنی شورای شهر اعلام کردم. 

این درحالی است که رأی چمران در اولین دوره پیروزی او در انتخابات شورای شهر تهران (دوره دوم)، حدود ۱۹۳ هزار رأی بوده­ و در دوره­‌های سوم و چهارم به ترتیب ۶۰۳ و ۵۶۶ هزار بوده­ است. با وجود ادعای او، اما همچنان مشخص نیست که  ۸۰۰ هزار رأی  چمران، متعلق به کدام دوره ­است.   

اما بحث دوم، ادعای رد درخواست بازشماری آرای چمران است که فیلم سخنان سخنگوی هیئت نظارت بر پنجمین دوره انتخابات شوراها خلاف آن را نشان می‌دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =